On netti tulvillaan erilaisia ohjeita li-on akun käyttöön otosta. Kysynpä nyt täältäkin, että mikä on uuden akun latausaika?
Ja pitääkö se käyttää tyhjäksi pari kolme kertaa latausten jälkeen?
Ja nimenomaan puhelimen li-on akusta kyse.
Li-ion akun ensilataus
17
8719
Vastaukset
- akku proffa
lataa se täyteen, siihen riittää varmaan joku 1,5-2h perusvirrasta mikä oli tehtaalla ladattu ja ala käyttämään normaalisti,lataa sitä usein ei siis tarvitse päästää joka kerta tyhjiin vaan kerran kuussa voit päästää tyhjenemäänkin,akulle on parasta jos se ladataan jo 50% jäljellä uudelleen täyteen
- akku proffa
http://www.iltalehti.fi/digi/2013100417550070_du.shtml
yllä vielä tarkemmat ohjeet http://keskustelu.suomi24.fi/node/11764298
Tuolla myös juttua siitä.- Niin vaikeaa
No, eiköhän tässä tullutkin jo neuvoja riittävästi. Kiitos.
- Ladata-pitää
Nikkelikadmium (NiCd) akuilla ensimmäisellä latauksella oli merkitystä akkujen "muistiominaisuuden" vuoksi, mutta ei Litium-ioni (Li-ion) tai metallihydridiakuilla.
Tärkeintä on nykyään ettei päästetä akkua tyhjäksi saakka. Akku lataukseen viimeistään kun lataus on tippunut alle 20 prosentin.
Tässä vielä yksi ohje:
http://www.voimapankki.fi/page/6/akkujen-hoito-ohje- Lisätääntännekin
Akun käyttöikä lyhenee merkittävästi, jos se päästetään tyhjäksi säännöllisesti. Tyhjässä akussa piilee myös räjähdysvaara. Turvonnut matkapuhelimen akku saattaa lisäksi olla vaarallinen ja se voi räjähtää
Alla linkkejä aiheesta:
http://www.iltalehti.fi/digi/2013100417550070_du.shtml
http://yle.fi/uutiset/turvonnut_matkapuhelimen_akku_saattaa_olla_vaarallinen__voi_rajahtaa/7907419 - NiMH
Nikkeli-metalli-hydridiakut (NiMH)
- Pieni-korjaus
Li-ion-akut ovat laajasti ottaen korvanneet nikkeli-metalli-hydridiakut (NiMH) elektroniikassa, koska:
- Ne painavat vähemmän kuin muut ladattavat akut, mutta tarjoavat silti saman energiakapasiteetin.
- Ne eivät menetä ajan mittaan latautumiskykyään (nk. “muistivaikutus”), kuten niiden korvaamat NiMH-akut.
Lähde: http://fi.norton.com/yoursecurityresource/detail.jsp?aid=Batteries
NiMH akuissa on siis myös "muistiominaisuus".
- Säännöt
Lataa uudet litium-ioniakut täyteen ensimmäisellä kolmella käyttökerralla Uudet litium-ioniakut toimivat parhaiten, jos ne ladataan ja puretaan täysin kolmella ensimmäisellä käyttökerralla oston jälkeen.
Säännöt muuttuvat ensimmäisen kolmen latauskerran jälkeen. Lataa akkuja ajoittain lyhyitä aikoja kerrallaan. Älä anna akkujen tyhjentyä kokonaan.
Vältä altistamista äärilämpötiloille Kuuma auton sisusta ja Li-ion-akku ei ole hyvä yhdistelmä. Vaikka tulipalo onkin epätodennäköinen, Li-ion-akkuja käyttävän elektroniikan, kuten iPodin tai matkapuhelimen, jättäminen kuumaan autoon voi tappaa akun.
Lähde: http://fi.norton.com/yoursecurityresource/detail.jsp?aid=Batteries"Älä anna akkujen tyhjentyä kokonaan. "
Tätä kuulee aina toitotettavan. Litiumioniakkuja käyttävät laitteet aina katkaisevat virran automaattisesti varauksen purettua liian pieneksi. Ongelmia voi lähinnä tulla, jos purkaa tyhjäksi ja sitten panee varastoon.- gorgon53
haluan nähdä se taskulamppu joka katkaise virran automaattisesti varauksen purettua liian pieneksi
- katso.tuolta
Tuolla tärkeimmät tiedot:
https://fi.wikipedia.org/wiki/Litiumioniakku - 23456789
Idiootit, akun käyttöikä lyhenee, jos akkua päästää kokonaan tyhjäksi. Pyyhkikää mielestä nuo 90luvun nokia hömppä tavat.
- ei_tyhjäksi
Laitteiden käyttöohjeissa näkee vieläkin Li-Ion-akun kohdalle kopsatun vanhan Ni-Cd-akun käyttöohjeen. Li-Ion-akkua ei koskaan saa päästää täysin tyhjäksi. Tai jos näin on päässyt käymään, pitää se ladata normaalitilaan mahdollisiman pian. Onhan siellä se suojapiiri, joka katkaisee liian pienellä jännitteellä, mutta sekin vaatii pienen virran toimiakseen. Jos akun jännite näin pääsee pitkän ajan kuluessa laskemaan vielä suojajännitettä alemmas, alkaa akun kemiallinen rakenne muuttua ja akku voi alkaa turvota. Kennon kerrosten välillä oleva suojakerros voi vaurioitua ja päästää kerrokset oikosulkuun. Tämä voi aiheuttaa jopa akun räjähdyksen myöhemmin ladattaessa näin vioittunutta akkua. Myös ylijännitteellä lataaminen olisi turmiollista aivan kunnossa olevalle akulle. Tässä suhteessa ovat akun suojapiirit ja latauslaitteen jo onneksi hyvin kehittyneitä.
- 325
Koominen aloitus kun kysymykseen vastaajatkin etsivät vastaukset netistä.
- tavallistaelämää-
Latailen silloin kun alkaa olla tyhjä,pois kun on täynnä näin tehny kännykän alkuajoista,elämä jatkuu..
- härski-
xxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxxx
https://www.msn.com/fi-fi/lifestyle/koti-ja-vapaa-aika/ethän-pilaa-akkua-näin-älypuhelin-tulisi-oikeasti-ladata/ar-BBHOEV8?li=BBr5A5c&ocid=mailsignout
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Fuengirola.fi: Danny avautuu yllättäen ex-rakas Erika Vikmanista: "Sanoisin, että hän on..."
Danny matkasi Aurinkorannikolle Helmi Loukasmäen kanssa. Musiikkineuvoksella on silmää naiskauneudelle ja hänen ex-raka1033121GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad?
GALLUP: Kuka voittaa The Voice of Finland -kisan: Oliver, Janina, Julia vai Mohammad? Tänään jännittävä finaalilähetys431167- 831142
Tämä on kyllä heittämällä erikoisin ihmissuhde mitä on koskaan ollut
Hulluinta on se että ei edes ole varsinaista suhdetta minkäänlaista, mutta tuntuu kuin olisit elämässäni mukana koko aja521055Helikopteri pörrää ja POLIISIT on eristettynä pururadan vieressä!
Suojatehtävä pitää kiireisenä. Kulut ovat kovat!32997- 67868
Tunnustan
Vaikka peitän sen erittäin hyvin niin tunnustan että pidän sinusta erittäin paljon, mieheltä naiselle39852- 53847
- 44832
Autolla puuhun
Halapahallin kohilla auto puuhun, lujaa on tultu ja ei oo pysyny hallinnassa. Taisipa olla lundin pojan auto, eipä tainn24801