Näin älypuhelimen akku kestää paremmin

4

1352

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • akkumalaattori _

      Olisi kiinnostava saada jotakin tarkempaa faktatietoa miten paljon akun käyttöikä lyhenee jos se on jatkuvasti laitteessa kiinni.

      Itselläni on nyt pidempään olut läppärissä ain aakku paikallaan vaikka sitä käytänkn pääsääntöisesti verkkovirralla.

      Puhelinta usinkin latailen vaihtelevasti (20-50% jäljellä ja lataukseen) enkä juuri koskaan päästä akkua tyhjäksi. Puhelimestani ei tosin näy lataustaso, jotta voisi ottaa sen pois ennen täyttä latausta kuten artikkeli kehoittaa.

      "Jos älypuhelimessasi on vaihdettava akku, se kannattaa ottaa irti laitteesta niin usein kuin mahdollista. Tämä lisää huomattavasti akun käyttöikää. Sama koskee kannettavien tietokoneiden akkuja."

      "Viisas älypuhelimen käyttäjä lataa puhelimensa akun hieman alle 50 prosentin varauksesta noin 80 prosenttiin."

    • Pyyhis

      "Jos älypuhelimessasi on vaihdettava akku, se kannattaa ottaa irti laitteesta niin usein kuin mahdollista. Tämä lisää huomattavasti akun käyttöikää. Sama koskee kannettavien tietokoneiden akkuja."

      Ainakin oma puhelin on aina päällä. Se tietysti toimii huonosti, eikä puheluja tai tekstareita voi vastaanottaa jos akku on irti. Mikähän logiikka tuossa on takana? Ei sitä kallista luuria akun säästämiseksi osteta, vaan käyttöön.

      Vaikka laite on suljettu tai (litium) akku on siitä irti, niin se tyhjenee itsestään joka tapauksessa. En muutenkaan päästä puhelimen akkua koskaan tyhjäksi koska sekin, irrottamisen lisäksi, estää laitteen käytön tehokkaasti. Oma käsitys on, että Li- akku kestää parhaiten kun se on jatkuvassa käytössä.

    • cdddsdad

      Tuntuu nuo akut kestävän vuosia ihan tavallisella käytöllä,eli lataat usein ja aina täyteen

    • Pyyhis

      No ainakin Sonyn manuaalissa sanotaan "lataa akkua usein".

    Ketjusta on poistettu 2 sääntöjenvastaista viestiä.

    Takaisin ylös

    Luetuimmat keskustelut

    1. Vuonna 2026 jää entistä vähemmän rahaa käteen palkansaajille

      Työttömyysvakuutusmaksu nousee 0,3 prosenttia. Työeläkemaksu nousee 7,15 prosentista 7,3 prosenttiin. Työmarkkinajärjest
      Maailman menoa
      63
      5993
    2. Yritystuet pois ja työeläkevaroilla maksettava valtion velka pois

      Nyt on teille kerrottu keino kuinka Suomen velkaongelmasta päästää eroon kertalaakista. Älkää saatanat enää minulle tul
      Maailman menoa
      115
      5304
    3. Suomen kansa puhunut: Purra huonoimpia ministereitä

      Kouluarvosanalla 6–, eli samaa tasoa mitä Purran oikeakin koulutodistus. Epäpätevyys on tullut huomattua Suomen talouden
      Maailman menoa
      380
      4145
    4. Ylen juttu sisäministeristä oli selvän tarkoitushakuinen

      haluttiin vielä vuoden loppuun saada joku "kohu". (Olisiko Yle tehnyt jutun jos sisäministerinä olisi esim. RKP:n, jota
      Maailman menoa
      148
      3334
    5. Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota

      Muualla maailmassa yrittäjät elävät asiakkaiden rahoilla, Suomessa palkansaajien maksamilla veroilla. Palkansaajahan ma
      Maailman menoa
      60
      2823
    6. 26
      2161
    7. Joulun ruokajonoissa entistä enemmän avuntarvitsijoita - Mitä ajatuksia tämä herättää?

      Räppärit Mikael Gabriel, VilleGalle ja Jare Brand jakoivat ruokaa ja pehmeitäkin paketteja vähävaraisille jouluaattoa ed
      Maailman menoa
      130
      2161
    8. Ulkoministeriön konsulipäällikkö arvostelee rajusti Haavistoa: "Täällä on pelon ilmapiiri"

      "– Täällä on ministerin toimien takia aivan selvästi pelon ilmapiiri. Jos sellaisen annetaan pesiytyä virkamieskulttuuri
      Maailman menoa
      19
      1960
    9. Pyydän anteeksi etten osannut ratkaista

      Mitään muuta kuin lähtemällä. Et oikein tullut vastaan etkä kuunnellut. Tuntui että minun piti koittaa sopia ja sovitell
      Ikävä
      85
      1959
    10. Mikä on pahinta

      Mitä kaivattusi voisi tehdä sinulle?
      Ikävä
      249
      1916
    Aihe