Olen ollut viikon kipeänä ja tänäänkin yli 37 kuumetta. Kävinpä sitten kaupassa ja menin kotiin ja koska en jaksanut viralliselta ostetulta parkkipaikalta asti kävellä kotiin niin ajattelin jättää 6tunnin paikalle mihin usein jätänkin ja laittaa kiekon. Kaveri sitten soitti kun olin autossa ja pysäköin auton ja vein ostokset sisälle. Tein vähän sapuskaa ja puoli tuntia myöhemmin lähdin siirtämään autoa ja sakko sinne olikin tullut. Syy: pysäköintikiekon käyttämättä jättäminen. Olin tietenkin kuumeessa ja väsymyksessä sen unohtanut kun kaverikin soitti. Olen täysitoiminen opiskelija ja niin on miehenikin 60 euron sakko kaataa täysin talouden. Meidän elämä on kympeistä kiinni ja tulorajojen mukaan pitää elää. Onko pysäköinninvalvonta niin armoton, että ei edes inhimillisestä syystä voi sitä antaa anteeksi? Kyllä siinä itkut tuli kun sen sakon näki... Kymmeniä kertoja kun on siihen pysäköinyt ja aina sen muistanut ja nyt kun ei muistanut niin heti sakko puolessa tunnissa... Olo on vielä kurjempi nyt kipeänä... Auto ei ollut mitenkään väärässä paikassa eikä voinut aiheuttaa vaara tilanteita ja autopaikkoja oli vapaana siinä yli kymmenen muille, joten onko tällaiset asiat lieventäviä asianhaaroja inhimillisen erehdyksen ja varattomuuden lisäksi? Antavatko kaupungin pysäköinninvalvonta oikaisuvaatimuksen tehtyä tällaisia sakkoja anteeksi tietääkö kukaan? 60 e kun on niin iso summa, että siinä menee yli viikon ruoka budjetti..
Armoton pysäköinninvalvonta
KöyhäOpiskelija
7181
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Harmi. ! Missä tämmönen 6h paikka on.? En ole ite kuullutkaan Ugissa sellaisia olevan. Siitä sakosta en tiiä saako peruttua,mutta sitä sakko ei varmaankaan tarttee kerralla maksaa.Käyt vaatimassa maksettavaksi pienimissä erissä.Ei kannata jättää ainakaan maksamatta,tulee vielä kalliimmaksi kun antavat perintätoimistolle.Paranemisia sulle..... : )
Kannattaako sitä omaa mokaa tulla tänne parkumaan?
Täällä Uudessakaupungissa on niin tavattoman paljon ilmaisia pysäköintipaikkoja. Ja jos jossain on maksullisia, niin jos vähän viitsii kävellä pienen matkaa niin siinä on taas ilmaista parkkeerata. Viitaten edelliseen kirjoittajaan, on todella omituista ja surkuhupaisaa, että kirjoitat tänne tuollaisesta asiasta mikä on täysin omaa syytäsi. Ihmisen pitää kuumeisena keskittyä enemmän, että muistaa tärkeät asiat. Eikä kuume ole pysäköintisakon mitätöimisen peruste.
" KÄVELLÄ" NIIN HÄN KÄVELI,AUTO JÄI HARMIKLLISESTI LIIANPITKÄKSI AIKAA.
Toisaalta auto (vanhakin) on aika suuri rahareikä. Jos opiskeluaikana sitä ei välttämättä tarvitse, niin siitä kannattaa luopua. - Kun terveenä pyöräilee, niin sairaana on varaa kulkea vaikka taksilla.
Tekisi hänelle hyvää asioida vaikkapa Helsingin keskustassa ja etsiä pysäköintipaikkaa. Siinä näkee sen todellisen tilanteen, kun ei ole yhtään ainokaista ilmaista parkkipaikkaa ja maksullisetkin todella kalliita. Uusikaupunki tuntuu en jälkeen paratiisilta.
Eikä ne sitä sakkoa peru. Jos peruisivat, niin eihän kukaan oppisi "kantapään kautta", mikä on ainut oikea keino estää tapauksen uusiutuminen.
Hyvin tiivistyy paikallinen (ja Suomi24:n) henki näissä vastauksissa. Aivan sama mistä aiheesta tänne kirjoittaa, aina on pieni elämäänsä pettynyt ja katkeroitunut jengi toteamassa: "Oma moka, älä vingu".
Se on kerrassaan hieno asenne. Sillä puhumattomuuden kulttuurilla pidetään itsemurhaluvut korkealla. Jostain syystä nämä asiallisiin viestihin kiukunsekaisella angstilla vastaavat ovat vielä pois em. tilastoista. Valitettavasti.
Ja viestin aloittajalle: ikävä juttu - tilanne on ex-opiskelijana itsellekin tuttu. Aina kannattaa oikaisupyyntö tehdä tällaisessa tapauksessa.