http://aijaa.com/ZXpIh7
Leikkasin tuon kuvan netistä, siinä on 3 punaista säätönappia siis hitsauskoneen manuaalista.
Mitä tuosta oikeanpuoleisesta ylimpänä olevasta punaisesta nupista säädetään?
Kiitän etukäteen.
Hitsareille kysymys
14
3967
Vastaukset
- Asiasta_tietämätön
Villi veikkaus: pulssin taajuus
- höpö höpö
No ei v itussa ole pulssin taajuus..
Hah hah, hyvä vitsi.. - tämä ei ole höpöä
höpö höpö kirjoitti:
No ei v itussa ole pulssin taajuus..
Hah hah, hyvä vitsi..Ja jatkaakseni hieman, se on valokaaren dynamiikan säätöpotikka, jolla ohjataan oikosulkuvirran nousunopeutta..
- its true
tämä ei ole höpöä kirjoitti:
Ja jatkaakseni hieman, se on valokaaren dynamiikan säätöpotikka, jolla ohjataan oikosulkuvirran nousunopeutta..
Tuo taitaa olla jopa totta.
Eli käytännössä pystyt vaikuttamaan paljonko tulee roiskeita. - vai miten se meni
its true kirjoitti:
Tuo taitaa olla jopa totta.
Eli käytännössä pystyt vaikuttamaan paljonko tulee roiskeita.No niihän se on, käytännössä se vaikuttaa paljon muuhunkin kuin roiskeisiin, esim asentohitsauksessa..
Se konehan on paska, eikä se hitsaaja.. - manuaalista kopsattu
tämä ei ole höpöä kirjoitti:
Ja jatkaakseni hieman, se on valokaaren dynamiikan säätöpotikka, jolla ohjataan oikosulkuvirran nousunopeutta..
WELDING DYNAMICS CONTROL
Control for MIG/MAG, 1-MIG and MMA welding dynamics. Control value -9...0...9 is displayed in display 21. Welding dynamics control influences welding stability and spatter amount. Zero position is recommended as basic setting. Values -9...-1, softer arc in order to reduce spatter amount. Values 1...9, harder arc in order to increase stability, and when using 100 % CO2 shielding gas in steel welding
Eli juurikin valokaaren dynamiikkaan liittyvä.
- iws1
Ja ainoastaan puikkohitsaukselle vaikuttaa kyseinen namiska.
- IW Hitsaaja
Väärin, vaikuttaa myös mig/mag hitsaukseen..
- IW Hitsaaja
Ja vaikuttaa siihen, millä tiheydellä sula siirtyy hitsiin lisäaineesta, kun hitsataan lyhytkaarialueella. Eli kun jännite on noin 15-20 volttia.
Lyhytkaarialueella sula siirtyy lisäaineesta pisaroina hitsiin, kun taas kuumakaarialueella hitsatessa lisäineen siirtyminen tapahtuu hitsiin ns."suihkuna". Kuumakaarella hitsatessa oikosulkua ei ole lisäaineen ja perusaineen välissä, koska valokaari palaa yhtäjaksoisesti.
Lyhytkaarella hitsatteassa dynamiikan säädöllä voidaan vaikuttaa lisäaineen ja perusaineen väliin mudostuvaan oikosulkuvirran käyrään, eli valokaaren "pätkimiseen"
Puikolla ei luonnollisesti kuumakaari hitsaukseen pysty, toisin kuin mig/mag hitsauksessa.
Jos ei konetta osaa sätää, se on voi voi, ei ihmekkään jos tuntuu hitsaus vaikealta. Sähköopistakin on jotain hyötyä, jos haluaa ymmärtää hitsauskoneiden toimintaa..
- Täppäämällä
Oikeesti se on ihan turha nappi tehty sitä varten ettei puikkokone näyttäisi niin yksinkertaiselta
- Lepo vaan..
No onhan se turha nappi, jos ei ymmärrä mitä sillä säädetään.
Paljon on muitakin turhia nappeja hitsauskoneessa, ihan turhia kaikki.
Jatka vaan "täppäilyä"..
- Risanappi
Kannattaa kysyä ehkavan tai hooteeteen miehiltä muut ei tiedä nopeista
- IWE
IW hitsaaja: pistäpä kopio todistuksestasi, mokasit tuon MMA-kuumakaariyksityiskohdan... tee-se-itse-autopeltiseppä..?
- vai pisaroina?
Jaa, siirtyykös se sula puikkohitsauksessa suihkuna perusaineeseen?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1181600
Noniin rakas
Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi991458Lasten hyväksikäyttö netissä - Joka 3. nuori on saanut seksuaalisen yhteydenoton pedofiililtä
Järkyttävää! Lapsiin kohdistuva seksuaalinen hyväksikäyttö verkossa on yhä pahempi ongelma. Ulkolinja: Lasten hyväksikäy35849Multa sulle
Pyörit 24/7 mielessä, kuljet mun mukana, mielessä kyselen sun mielipiteitä, vitsailen sulle, olen sydän auki, aitona. M29819Nainen, olen tutkinut sinua paljon
Salaisuutesi ei ole minulle salaisuus. Ehkä teimme jonkinlaista vaihtokauppaa kun tutkisimme toisiamme. Meillä oli kumm50746Kumpi vetoaa enemmän sinuun
Kaivatun ulkonäkö vai persoonallisuus? Ulkonäössä kasvot vai vartalo? Mikä luonteessa viehättää eniten? Mikä ulkonäössä?34718Okei nyt mä ymmärrän
Olet siis noin rakastunut, se selittää. Onneksesi tunne on molemminpuolinen 😘56698Olet myös vähän ärsyttävä
Tuntuu, että olet tahallaan nuin vaikeasti tavoiteltava. En tiedä kauanko jaksan tätä näin.37690Mies, eihän sulla ole vaimoa tai naisystävää?
Minusta tuntuu jotenkin, että olisit eronnut joskus, vaikka en edes tiedä onko se totta. Jos oletkin oikeasti edelleen s42679Onko sulla empatiakykyä?
Etkö tajua yhtään miltä tämä tuntuu minusta? Minä ainakin yritän ymmärtää miltä sinusta voisi tuntua. En usko, että olet37653