Turun sanomissa oli eilen juttu Åbo Akademin säästöistä. Yhtenä säästökohteena tulee tod.näk olemaan Korpoströmin osuudesta luopuminen. Voi vain arvailla mitä tarkoittaa talousvaikeuksissa olevan saaristokeskuksen tulevaisuudella kun päärahoittaja poistuu. Keskus on raskaasti tappiollinen.
Korpoströmin toiminta pahoissa vaikeukissa?
8
554
Vastaukset
- Kumpi kyseessä?
Onko Korpoströmin päärahoittaja ÅA vai ÅA:n säätiö?
- Korppoon kunta?
Wikipedia kertoo: Saaristokeskuksen omistaa kiinteistöosakeyhtiö Sunnan, jonka osakkaina ovat metsähallitus, Åbo Akademin säätiö, Korppoon kunta ja Svenska kulturfonden.
Mikä näistä on pahoissa vaikeuksissa? - Jipertg
Korppoon kunta? kirjoitti:
Wikipedia kertoo: Saaristokeskuksen omistaa kiinteistöosakeyhtiö Sunnan, jonka osakkaina ovat metsähallitus, Åbo Akademin säätiö, Korppoon kunta ja Svenska kulturfonden.
Mikä näistä on pahoissa vaikeuksissa?Korppoon kuntaa ei ole ollut olemassa enää muutamaan vuoteen. Ymmärtääkseni Sunnan Oy:ssä on osakkaina enää ÅA säätiö sekä metsähallitus. ÅA:ssa on menossa säästökuuri, olisiko ÅA:n meribiologit jättämässä Korpoströmin, he ovat siellä vuokralla.
Korpoström on tolkuttoman kokoinen kiinteistö ylläpidettäväksi. Sesonkikausi kestää reilun kuukauden, silloin rahaa tulee, yli 10 kuukautta vuodessa asiakkaita ei käytännössä ole. Lämmöt pidettävä kuitenkin päällä. - Miksi?
Jipertg kirjoitti:
Korppoon kuntaa ei ole ollut olemassa enää muutamaan vuoteen. Ymmärtääkseni Sunnan Oy:ssä on osakkaina enää ÅA säätiö sekä metsähallitus. ÅA:ssa on menossa säästökuuri, olisiko ÅA:n meribiologit jättämässä Korpoströmin, he ovat siellä vuokralla.
Korpoström on tolkuttoman kokoinen kiinteistö ylläpidettäväksi. Sesonkikausi kestää reilun kuukauden, silloin rahaa tulee, yli 10 kuukautta vuodessa asiakkaita ei käytännössä ole. Lämmöt pidettävä kuitenkin päällä.Siis rahoittajia on nykyään vain kaksi, ÅA säätiö ja metsähallitus eikä kummassakaan ole säästökuuria tai talousvaikeuksia. Miksi jompikumpi poistuisi?
- nznnznznzznnz
Miksi? kirjoitti:
Siis rahoittajia on nykyään vain kaksi, ÅA säätiö ja metsähallitus eikä kummassakaan ole säästökuuria tai talousvaikeuksia. Miksi jompikumpi poistuisi?
Kyseessä vain ÅA:n yksikön mahdollinen lopetus korpoströmissä. Säätiö jatkaa Sunnanissa kuten ennenkin. Hankalaksi tilanne kuitenkin menisi, toinen päävuokralaisista lähtee, jäljelle jää metsähallitus. Kestäkö Sunnanin talous, kauanko säätiö rahoittaa toimintaa?
Korpoströmiin voisi panostaa syksylläkin. Ravintola taisi olla viimeksi syyskuussa auki. Buffalo edelleen auki viikonloppuisin, ja populaa riittää. Tarvitaan vaan hieman aktiivisuutta, teemailtoja, elävää musiikkia, tms. Sen Buffalo osaa. - Säätiö
nznnznznzznnz kirjoitti:
Kyseessä vain ÅA:n yksikön mahdollinen lopetus korpoströmissä. Säätiö jatkaa Sunnanissa kuten ennenkin. Hankalaksi tilanne kuitenkin menisi, toinen päävuokralaisista lähtee, jäljelle jää metsähallitus. Kestäkö Sunnanin talous, kauanko säätiö rahoittaa toimintaa?
Korpoströmiin voisi panostaa syksylläkin. Ravintola taisi olla viimeksi syyskuussa auki. Buffalo edelleen auki viikonloppuisin, ja populaa riittää. Tarvitaan vaan hieman aktiivisuutta, teemailtoja, elävää musiikkia, tms. Sen Buffalo osaa.Niin, sitä sietää kysyä mikä merkitys sillä on JOS ÅA:n yksikkö lopettaa.
Mutta kuitenkin: tiedot päärahoittajan vetäytymisestä ovat pahasti ennenaikaisia. - JPPP
Säätiö kirjoitti:
Niin, sitä sietää kysyä mikä merkitys sillä on JOS ÅA:n yksikkö lopettaa.
Mutta kuitenkin: tiedot päärahoittajan vetäytymisestä ovat pahasti ennenaikaisia.Mikäli säätiökin vetäytyisi saaristokeskuksesta, olisi se jatkon kannalta katastrofaalista. Kenelläkään yksityisellä ei ole varaa saaristokeskusta tai osaa ostaa ja sen jälkeen pyörittää tappiollista toimintaa. Onko jollain faktaa keskuksen talousluvuista?
- Säätiöiden hallituks
JPPP kirjoitti:
Mikäli säätiökin vetäytyisi saaristokeskuksesta, olisi se jatkon kannalta katastrofaalista. Kenelläkään yksityisellä ei ole varaa saaristokeskusta tai osaa ostaa ja sen jälkeen pyörittää tappiollista toimintaa. Onko jollain faktaa keskuksen talousluvuista?
No tämähän kiinnostavaa. Mitenköhän esim säätiö pystyisi vetäytymään hankkeesta? Ei ole ihan yksinkertaista. Luopuminen tarkoittaisi että pitäisi olla tilalle tulija, vai ajattelitteko että laittavat vaan omistamansa osakkeet roskiin eivätkä enää vastaa puhelimiin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 17611185
- 545328
Taas ryssittiin oikein kunnolla
r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html462555- 372256
Vanha Suola janottaa Iivarilla
Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia131771Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin
Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,431675Tiedän kuka sinä noista olet
Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta311310Känniläiset veneessä?
Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v361265Tulemmeko hyvin
Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s61076Daniel Nummelan linjapuhe 2025
Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo1051001