Kun on vielä kesäaika ja lämpötila yli 10 astetta laittaa destia jo talvirajoitukset. Eikö ole jo täysin hätävarjelun liiottelua???
Muutenkin ajaminen moottoritiellä 100km/h on tuskaista koko talven. Eikä asiassa voitaisi jotenkin armahtaa meitä autoilijoita myös muita kuin Autoilihja3:a ???
Eikä 80km/h ole mitenkään hyväksyttävässä nykyautoille.
Muutenkin ajaminen moottoritiellä 100km/h on tuskaista koko talven. Eikä asiassa voitaisi jotenkin armahtaa meitä autoilijoita myös muita kuin Autoilihja3:a ???
Eikä 80km/h ole mitenkään hyväksyttävässä nykyautoille.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Ei noita talvirajoituksia niinkään kylmyyden takia ole keksitty. Suurempi syy on tämä syksyinen pimeys, Päivät lyhenevät, vettä tihkuttaa taivaalta ja märän metsän keskellä kulkeva musta tie imee sen vähäisen valon jonka lähivalot tuottavat. Vielä kun vastaantulijan valot vähän häikäisevät, niin hyvä jos näet 30 metrin päähän.
Tähän liittyy myös se, että loppusyksy on hirvieläinten vilkkaimman liikehdinnän aikaa niiden siirtyessä talvilaitumille.
Autoissa on tietääkseni valot olemassa ettei tarvitse pimeässä ajaa.
Minkähän takia nämä rajoitukset sitten ovat voimassa myös valaistuilla teillä?
Ei kyllä tarvitsisi olla Helsiki Porvoo välillä, kun on kokomatka erittäin tehokkaasti valaistu, että näkee kuin päivällä. Rajoitus voisi siellä ainakin olla 120km/h
Mihinkäs nopeuksiin hiekkalaatikolla yleensä pääsee, minä en enää muista kun on niin kauan aikaa niistä ajoista, ei silloin kyllä ollut edes laatikoitakaan.
Unohdit Plasto-Volvon nyt kokonaan mainitsematta!! Miksi??
Hyvittavimpa on se, että suomessa ei ole talvirajoitusten aikan YHTÄÄN kilometriä, ei siis ainuttakan jolla ei olisi nopeusrajoitusta yleisellä tiellä
siis aivan joka pätkällä on kattonopeus talviaikaan... kyllä monessa maassa naurettaisi tälle
Aivan perseestä rajotukset! Lisäksi kerran kävi sitten, että kun olin Lusin 100km/h alueella ohittanut rekan, niin se tuli taakse 80km/h aluella työntämään perseeseen. Tosi paskamaista! Kyllä on "liikenneturvallisuus" kohdallaan. Miten tälläistä ihmisten kyykytystä voidaan sallia ilman että kukaan viitsii tehdä asialle mitään? Eli päättäjiä lähinnä tässä asiassa haluaisin patistaa. Jotain järkeä sentään saisi käyttää kun "turvallisuutta" (=sakko tuloja) haetaan. Eihän tuola ulkona ole edes lunta joten miten nämä rajoitukset perustellaan? Vaaditaan pitään turvavälit mutta sitten se estetään rajoituksilla perkele. Vittu kun ottaa tas päähän!
Aloittaisiko joku James Hirvisaari ajamaan asiaa ,jos hänelle lähettäisi vaikka mailin???
käyttää omaa järkeä!holhotaan niiku alkoholis!mut turvallisuus ja terveys syynäkö?ei vaan raha!
Ainakin pääkaupunkiseudulla on niin paljon talvirenkaita käytössä että talvinopeusrajoitukset on hyvä olla käytössä. Talvirenkaat jarrutusmatka on pidempi kuin kesärenkaalla, ja vauhdin vähennys on tehokkain keino lyhentää pysähtymismatkaa.
80 km/h nopeudella polttoaineen kulutus on vähäistä. Aikaa menee enemmän, mutta siitä saa jonkinlaisen korvauksen pienemmän bensalaskun muodossa.
Pitkästyminen tietysti on harmittava sivutuote kun on hankkinut hiljaisen ja mukavan auton. Joskus perustelin itselleni 80 km/h nopeudella ajamisen että sen hallitseminen on C(E)-ajokortin suorittamisen edellytys.
Onko Helsingin keskustassakin talvirajoitukset??? Mihinkä ne laskee 30km/h rajoituksen talveksi?