Mikä bensamittareita vaivaa?

Lacetti

Useilla Daewoon omistajilla on ongelmia polttoainemittarin kanssa. Lacetissani se näyttää mitä sattuu. Myös tuttavani Nubiraan vaihdettiin polttoaimittarin anturi, mutta vika ei korjaantunut. Tuntuu aika oudolle hommalle.
Pitää ajella tripin mukaan, kun joka aamu bensamittari näyttää mitä sattuu.
Onko kenelläkään tietoa mistä tämä vika johtuu, ei ainakaan anturista?

5

1591

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Lacetti 1,6 SX

      Tuo mittarin virhenäyttö on sarjakohtainen vika, joka esiintyi jo omistamassani Kalosissa. Myyjä kertoi vian olevan tiedossa ja johtuvan siitä että alihankkijalla eli mittarin valmistajalla oli tapahtunut moka ja erääseen komponentin osaan oli joutunut liian paljon eristelakkaa. Tämä ottaa johonkin kohtaan mittarin viisaria kiinni joten se ei pääse liikkumaan vapaasti.
      Vika kuitenkin pienenee ja häviää lopulta itsestään. Näin kävi Kalosillekin ja n 20000 km ajettuani mittarivirhettä ei esiintynyt paljoakaan.
      Muuten ei ole ollut korjauksiin tarvetta sen paremmin Kalosin kuin nykyisen Lacettinkaan suhteen.

      • Lacetti

        Kiitoksia tiedosta. Muuten toimii kun junan vessa, ja todella mukava auto.


      • KJS
        Lacetti kirjoitti:

        Kiitoksia tiedosta. Muuten toimii kun junan vessa, ja todella mukava auto.

        Niin tarkoitat vanhanaikaista junan vessaa. Pendolinon vessahan ei ole ihan yhtä aukoton, sanan varsinaisessa merkityksessä :)


      • -ah-

        Minulla on 1.8 Nubirassa sama ongelma. Tarkoituksena käyttää auto takuu huollossa asian takia mutta en ole vielä ehtinyt.


      • kalossi
        -ah- kirjoitti:

        Minulla on 1.8 Nubirassa sama ongelma. Tarkoituksena käyttää auto takuu huollossa asian takia mutta en ole vielä ehtinyt.

        on täälläkin. Huollossa sanoivat että joku metalli anturissa on sellaista joka ei kestä täkäläisiä bensoja. Tiedä sitten mikä on totuus.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      111
      7141
    2. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      4711
    3. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      59
      4667
    4. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      50
      3833
    5. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      51
      3768
    6. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      215
      3748
    7. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      26
      3323
    8. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      50
      2703
    9. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      37
      2564
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      37
      2272
    Aihe