OSP-merkintä

Minulle tuli OSP-merkintä. Irtisanoutuukohan nyt visani. Ei muuten haittaa, mutta samassa kortissa on myös pankkipuoli ja sekin sitten menee samalla.
6255
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 6

Vanhimmat

Kyllä lähtee ja tilalle saat electronin

Äänestä

Parin viikon sisällä tulee pankista kirje, jossa ilmoitetaan, että luottokorttisi on irtisanottu, ja pyydetään ottamaan yhteyttä pankkiin luottokorttivelan (jos sitä on)lyhennyssuunnitelman tekemiseksi.

Kuten edellinen vastasi, niin Electronia tarjotaan tilalle.

Äänestä

Visan myöntää luottokunta, he irtisanoo kortin sitten, ei pankki. Tein päätöksen etten ota mitään electronia tilalle. En tartte maksukorttia, nytkin pankkipuolta käyttänyt vain rahan nostoon automaatista. Saa sitä rahaa pankistakin haettua.

Äänestä

16 9 ei saa pankista eikä mistään muualtakaan rahaa kun on merkintä. Mutta tyhmyydestä kärsii koko ruumis ja sen oppii toiset vaan kantapään kautta.

Äänestä
  • joo ei saa pankista omalta tililtään nostettua rahaa ... joo ei , vai .... mites sen nyt oli .... REPS

    Äänestä

Todellakin pankista voi rahaa nostaa omalta tililtä, eikä edes maksa mitään - mikä on sinänsä pieni ihme nykypäivänä..

Mutta tuo electron on myös todella hyvä. Itselläni kyseinen kortti ollut käytössä aina, vaikka myös tuo normi visa yhdistelmäkortti löytyy.

Pari kaveria toisinaan vähä naureskelee kun electronilla maksan (olen siis yli kolmikymppinen) mutta itse puolustan korttia sillä että a) maksaessa ei tarvitse valita kumpaa puolta käyttää ja b) kerran olisi Ruotsissa jääty tiskaamaan ilman electroniani. Kahta eri yhdistelmäkorttia kokeiltiin, mutta kumpikaan ei toiminut. Electron pelasti tilanteen :D Ja jos nyt joku miettii, että tilit vaan olleet tyhjänä niin ei ollut, electron käyttää itselläni samaa tiliä kuin visa ja electronhan siis tarkastaa katteen maksamisen yhteydessä.

Mistä tuleekin sitten se electronin huonoin puoli eli esim takseissa se ei aina käy (vissiin heillä ei ole tarvittavaa yhteyttä katteen tarkastamiseen) ja myöskin ruuhka-aikoina (esim joulun alla kun kaikki ovat kaupoissa yhtäaikaa) saattavat linjat ruuhkautua ja maksaminen kestää. Tuon ruuhkautumisen ovat siis kassat kertoneet, ei ollut oma keksintö :)

Mutta yhteenvetona electron on täysin toimiva kortti, enkä sitä ainakaan pelkkään käteiseen vaihtaisi. Tietty tottumuskysymyksiähän nämä pitkälti ovat.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


16+9 kirjoitti:

Minulle tuli OSP-merkintä. Irtisanoutuukohan nyt visani. Ei muuten haittaa, mutta samassa kortissa on myös pankkipuoli ja sekin sitten menee samalla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu