Varokaa Suomen matkatoimiston "palvelua"

Le Requin

Suomen matkatoimisto hoitaa liikematkojen lentovarauksia. Pyysin itselleni soveltuvimmat lentovaihtoehdot yhteen USAn isoimmista kaupungeista (lipulle ei asetettu hintarajaa, toiveena tietysti ns. kelvot lennot). SMT tarjosi lentoa New Yorkin kautta ja tarkistin ainoastaan lähtö- ja saapumisaikojen sopivuuden, mutta en huomannut tarkistaa millainen vaihtoväli on - enkä olisi edes arvioida vaihtoajan pituutta, koska en tunne USAn käytäntöjä ja kenttiä!

SMT:n tarjoamassa vaihtoehdossa, jonka vahvistin luottaen siihen, että lento on ok, oli 1h15min vaihtoväli, joka on käytännössä mahdoton JFK:n kentällä! Matkatavarat pitää hakea ja luovuttaa ja tehdä maahantulomuodollisuudet ja mennä toiselle koneelle.

Toinen henkilö huomasi asian silloin, kun oli jo liian myöhäistä eli lippu oli vahvistettu. SMT ei pysty tekemään asialle mitään eli reitittämään lentoa uudelleen ilman n. 300 euron lisämaksua. Rahastusta siis.

Mielestämme hyvää asiakaspalvelua olisi ollut edes huomauttaa, että ao vaihtovälillä ei ehdi seuraavaan koneeseen...Saa olla viimeinen kerta, kun käytän tuon puulaakin "osaamista" ja niin taitaa olla työkavereideni laita myös.

Kokemuksia SMT:n "palveluista"?

6

724

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • ajatuksenlukijako?

      Tunti ja vartti on JFK:n virallinen minimivaihtoaika Finnairin lennolta AA:n kotimaanlennoilla. Saat koneesta poistuessasi läpyskän jonka turvin voit etuilla maahantulotarkastusjonossa. Kun ei jää kuhnimaan niin ihan hyvät mahdollisuudet on ehtiä, jos Finnairin (tai muu Atlantin ylittävä Oneworldin) lento ei ole myöhässä. Jos on erityistoiveita varmemmista vaihtoajoista niin ne pitää osata kertoa matkatoimistoille. Sinänsä jos minä matkustan USA:han muualle kuin New Yorkin tienoille, ensimmäinen toiveeni on, että vaihto tapahtuu jossain Euroopassa.

    • ainainen kitinä

      Eihän palvelussa mitään vikaa. On vain kömpelöitä matkustajia.

      Mikäli vaihtoväli olisi pari tuntia, niin jo kiljuttaisiin aikahukasta.

    • tukka takana

      Hyvin ehtii ja jos on reititetty, ni so what? Menet sitten seuravalla. Anna lehmän murehtia, sillä on iso pää.

    • mökö

      Siksihän ne ehdotelmat lennoista lähetetään asiakkaalle että pääsee itse päättämään ottako vai jättääkö. Vika taisi olla nyt ihan sinussa itsessäsi. Ja jos lennot on yhdellä lipulla niin seuraavalla koneella pääsee aina!

    • minä vaan

      No kyllä hyvin ehtii tunnissa ja vartissa vaihtaa konetta Oneworldeilla
      .Matkatoimistot EI Suomessa myy lentoyhteyksiä joissa minimivaihtoaika ei täyty ilman siitä erikseen tiedottamista matkustajalle. Jää kotiin jos matkailu pelottaa!

    • Anonyymi

      Pitää paikkansaa järjestävät median kanssa taluvarkaus amnesiivous koodausta.
      Alkoholisti siirretään matkanjärjestäjä, hotellin eteen.
      Koidaavat tauluvakaus Tölli

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      233
      4159
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      112
      2624
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      38
      2355
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      81
      1426
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      115
      1406
    6. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      48
      1169
    7. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      78
      1087
    8. Ne viimeiset kerrat

      Kun katsoit minua niin lämpimästi. En unohda sitä ❤️
      Ikävä
      59
      953
    9. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      45
      936
    10. Emme koskaan keskustelleet kasvotusten syistä välirikollemme

      Enkä voisi kertoa perimmäistä rehellistä syytä. Kerroin sinulle pintapuolisen ”paketin” ja otin tavallaan omalle vastuu
      Ikävä
      58
      921
    Aihe