Jos muuttaa Kanadaan niin onko siellä pakko käydä autokoulu uudestaan että saa maan kortin? ja passi ja henkilöllisyyskortti on kanssa haettava uusiksi??
kanadan kansalaisuus
9
751
Vastaukset
- rcawe
Ei tarvitse kayda autokoulua uudelleen, mutta inssiajo pitaa kayda jotta voit vaihtaa saamasi valiaikaisen rajoituksia omaavan kortin tayteen ajolupaan.
- ajetaan ajamalla
kanadassa ei tarvitse käydä edes autokoulua, riittää että osaat ajaa. kuka tahansa voi sinua opettaa, jos vain inssin pääset läpi. saat kortin. niin yksinkertaista.
- TARKISTAHHAN TIETOSI
kanadassa ei tarvitse käydä edes autokoulua, riittää että osaat ajaa. kuka tahansa voi sinua opettaa,///
ja ei sitten voi,,,,,voimassaoleva ajokortti pitaa opettajalla olla..eika ns. harjoittelukortti kay ----N - lama, lama, lamaa
Onko joku jo työttömyys-suomesta muuttanut voitteko kertoa minkälaista siellä kanadassa on nyt?
Alkaa vitsit olla vähissä, en pysty enää elämään taloudellisesti suomessa. On päästävä jotenkin täältä pois.- hammer zet
Kanadassa on mukavaa jos on töitä ja keskimäärin Suomea parempi palkka juoksee tilille, mutta työtilanne ei ole tällä hetkellä kovin hyvä täälläkään. Minulla on täällä useita hiljattain yliopistosta valmistuneita tuttuja (insinöörejä ja kauppatieteilijöitä) jotka etsivät töitä, osa on etsinyt jo viime kesästä lähtien. Suuri osa heistä on ei-kanadalaisia, jotka ovat asuneet pari vuotta Kanadassa opiskellen. Heillä on siten oleskeluun ja työntekoon liittyvät luvat valmiiksi kunnossa tai tulevat saamaan opiskelujensa ansiosta sellaisen helposti, sekä kieli alkaa taipua jo hyvin ja systeemi on tuttu, mutta koulutusta vastaavia töitä ei vaan tunnu löytyvän. Mäkkärin kassa on kutsunut osaa näistäkin tyypeistä, mikä on sääli koska koulutus menee hukkaan ja palkat ovat todella pienet. Niissä kaupungeissa joissa töitä on paremmin on asumisen hinta karannut taas järkyttävän korkeaksi, eikä ole taloudellisesti kannattavaa muuttaa sinne.
- tulkeepa tanne vuan
kanadan talous on nousussa..ei nopeaan ,mutta suunta on oikea..ja parin vuoden sisalla alkaa tosi isot projektit.. oljy-kaasu lisaa tuotantoansa isosti,,joka tietaa monenlaisien hommien lisaantyvan..
ehka paras maa economian kannalta on kanada,,stabiili,,ei suuria selkkauksia,,mita nyt inkkarit joskus rahisee ,,mutta nekin hiljenee,,kun valtio vilauttaa niille isoja shekkeja,,meevat siitten wallu-marttiin soodaa ja poppia ostamaan tai sitten tulilienta..paikallisesta alkosta- sdsdafafa
Quebecilaiset voivat järjestää paljon harmia jos he itsenäistyvät ja päättävät irtautua Kanadan dollarista. Päätös olisi shokki Kanadalle jonka poliittista tilannetta ja taloutta on pidetty vakaana ja tasapainoisena. Quebecin kannalta pysyminen dollarissa olisi huono, koska slloin valuutan arvon päättäisi Kanadan keskuspankki ja Quebec olisi velkoineen ja vailla mahdollisuutta devalvoida samassa tilanteessa kuin Kreikka oli EU:ssa. Vastaavasti jos he irtautuisivat dollarista ja ottaisivat oman rahayksikön käyttöön niin maailmalla ei luotettaisi uuteen valuuttaan vaan kaikki tuontitarvikkeet muuttuisivat liian kalliiksi Quebecilaisille ostaa.
- GamerGirl91
En nyt sanoisi, että nousussa. Viimeksi kun seikkailin Kanadassa (vuosina 2011-2012) niin yksi euro oli about 1.34$
Eilen katsoin valuuttamuunninta ja kappas. 1€ = 1.54$
Eli nyt syöksyy ja pahasti. Joko dollari on heikentymässä tai €uro on vahvistumassa.
- kanukit on yees
jaa noi valuuttakurssit ei yksin anna kuvaa maan taloudesta,,niinkuin jo sanoit--€uro on vahvistumassa.///...maan tilanteen tiedat jos asut siella..niinkuin minakin..taalla..
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.
Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa1483583Ensi kesänä
Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta703560Tukalaa kuumuutta
Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh463342- 532779
- 322046
Okei, myönnetään,
Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘301972Et siis vieläkään
Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k431790- 481686
Mihin hävisi
Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä961645- 391400