Pitääkö Samsung 840 Pro Series SSD - 128GB -kiintolevylle tehdä jotain ennen kuin sille asentaa Windowsin kloonin tavalliselta levyltä? Tarvitseeko se jotain firmware-päivityksiä ja mistä ne saa ladattua, tai trim-viritystä ym?
Samsung 840 Pro Series SSD - 128GB - viritys ennen asennusta
päivitykset
2471
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
ekaks kannattaa tarkistaa että firmware on uusin siinä ssd levyssä
http://www.samsung.com/us/support/owners/product/MZ-7PD128BW
tuliko siinä ssd levyn mukana tarvittavat ohjelmat kloonaus/Magician ohjelmat? tai lataa samsungin sivulta,jos kloonattavan kiintolevyn c osio on suurempi kuin tuo 128gt niin joudut pienentämään osion esim.118gt kokoseksi että kloonaus onnistuu.
Kannattaa katsoa, että
1. TRIM on päällä
2. Osio(ide)n "kohdistus" (alignment) on oikein - jos ei ole, SSD:n suorituskyky tipahtaa selvästi ja levy kuluu paljon nopeammin
3. Manuaalisesti pistä päälle kaikki muut SSD:lle tarkoitetut optimoinnit, jotka Windows tekisi automaattisesti, jos tekisit puhtaan asennuksen SSD:lle