Perkele vittu

JiiKoo

Kyllä se on perkele niin, että Kanada/World Cupin kaikki finaalit ovat tähän mennessä olleet jonkinasteisia klassikkoja, jotka ovat jääneet elämään, esim. 1981 N-liitto-Kanada 8-1 (Tretjak, Shepelev), 1987 Kanada-N-liitto (kolme kovaa finaalia, lopullinen ratkaisija M. Lemieux - ja G. Fuhr) ja 1996 USA-Kanada (kolme kovaa finaalia, USA:lle voitto). Finaalien perusteella nämä turnaukset ovat parasta mahdollista jääkiekkoa. Ja nyt Suomi pelaa finaalissa. Tuntuu vain siltä, että kovin paljon arvostusta tämä saavutus ei saa. Voi vittu! Jos suomalainen jääkiekkoilija häviää, se on kauheaa. Mutta jos suomalainen jääkiekkoilija voittaa, sehän vasta kauheaa onkin! Voi vittu!

3

501

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Justus

      ...käyttäytymisellään pilannut ilojuhlat.

      Toinen juttu on tuo surkea sumputuspeli. Mielummin katselee vaikka curlingia tai golfia TV:stä.

      • JiiKoo

        No niin. Olet hyvä tyyppiesimerkki. Mitä itse todella tiedät tapauksesta Niinimaa/Summanen? Olitko paikalla, kun Summanen haukkui/vetäisi turpaan Niinimaata? Toivottavasti joku vielä esittää oikeaa tietoa ko. välikohtauksesta. Ja sumputuspelistä: Silloin kun on aika pelata sumputuspeliä, niin pelataan, vittu! Olisihan se ollut varmaankin kiva, kun USA:ta vastaan olisi tehty 9 maalia. Mutta sitten se ei olisi ollut niin kivaa, jos USA olisi vastannut tekemällä 10 maalia. Ei olisi tullut loppuottelupaikkaa. Ja muistetaan: Ruotsi ja Tsekki olivat mukana mahtavilla joukkueilla. Mutta Suomi teki niitä vastaan neljä maalia. Ei silloin kovin kamalasta sumputuksesta voi puhua. Ja katsele minun puolestani TV:stä vaikka pitsinnypläystä, jos kiinnostaa.


      • jaahas

        Usa sumputti ja vetäytyi, Suomi pelasi huomattavasti taklaavammin ja vauhdikkaammin kuin Usa. Ja ansaitsi voittonsa. Ilonjuhlat yrittää pilata puolueellinen media.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Immu otti pataan

      Olen pettynyt, hänen piti viedä Stagalaa kuin litran mittaa - mutta kuinka kävikään? Voi hemmetti sentään.... Ääääääh!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      236
      3452
    2. Moikka rakas

      Oon miettinyt meidän välistä yhteyttä viime aikoina. En ihan osaa pukea sanoiksi, mitä kaikkea tunnen, mutta halusin vaa
      Ikävä
      17
      3241
    3. Malmin tapaus on järkyttävä

      Kolme ulkomaalaistaustaista miestä raiskasi nuoren tytön tavalla, jota ei meinaa uskoa todeksi. Mikä voisi olla oikeampi
      Maahanmuutto
      471
      1720
    4. Tykkäätkö halaamisesta?

      Minä en. Tänään tuttava, jolle olen maininnut että en pidä halaamisesta, yritti halata minua ja olen vieläkin ihan raivo
      Maailman menoa
      140
      1501
    5. Mitä haluaisit kysyä

      Kaivatultasi?
      Ikävä
      121
      1446
    6. Näetkö feminismin uhkana

      Vai mahdollisuutena kun deittailet naisia? Mitä miehet mieltä feminismistä?
      Ikävä
      217
      1407
    7. Hinduilu on suurta eksytystä

      tekosyvällinen tarina uppoaa moneen. Harhautusta todellisen Jumalan yhteydestä. Kuka haluaisi nähdä sielunvaelluksessa
      Hindulaisuus
      553
      1379
    8. Miksi kaivata miestä

      jolla ei edes muna toimi?
      Ikävä
      113
      1335
    9. Oot nainen kaunis

      muista hymyillä jatkossakin.
      Ikävä
      49
      1069
    10. Mitkä asiat teidän elämässänne on

      Tällä hetkellä parasta?
      Ikävä
      66
      1004
    Aihe