Peniksen kasvaminen ajan kuluessa

Mietteliäs poika

Hola,
eli olen 17v poika etelä-suomesta.
Olen viimeaikoina ajatellut tai syvemmin miettinyt asiaa peniksen kasvamisesta pidemmällä aikavälillä. Ajatus juontuu ajalta jolloin olin 14 vuotias. Silloin penikseni oli n. 15cm pitkä ja 3cm paksu. Nyt kun olen 17 v on peniksellä tällä hetkellä 17,5cm pituutta ja 4,14 cm paksuutta (ympärysmitta 13cm).

Kysymykseni sijoittuu siihen asiaan että miten kauan tai miten pitkälle (teidän omien kokemusten ja tietojen pohjalta) peniksen kasvu etenee.
Olen lukenut tai kuullut (en muista kumpi) että inttiaikaan penis saattaa vielä sen muutaman sentin kasvaa hyvinkin. Eli osaatteko sanoa jotka olette jo "myöhemmällä iällä" että kasvaako penis enää ns. fyysisen kehityksen jälkeen (kun ihminen täyttää n. 25v, niin silloin pitäisi olla fyysisen kehityksen ohi). Vai onko se vain niin että penis kasvaa nuoruudessa siitä huolimatta miten sitä kohtelee.

Omasta mielestä säännölliset pitkäaikaiset (omaan kokemukseen pohjautuvaa) erektiot venyttäisivät paisuvaista (saatan olla väärässä), joka lisäisi paksuutta ja ehkä pituutta. Ja senkin myös tiedän että kun penistä venyttää, niin keho vastaa tilanteeseen lisäämällä uutta soluseinää venyneen kudoksen kohdalle, eli venyttämällä pelkästään pitkäaikaisesti myös saisi pituutta. (toki se on niinkin että suurin osa peniksestä on sisäpuolella kehoa).

Osaatteko naiset sanoa keskusteluaiheeseen liittyen että onko miehen penis kasvanut pitkäaikaisella aikavälillä, vai huomaako sitä. (ajattelen asiaa esim 25vuotiaasta vaikkapa 35 vuoteen asti, jolloin ei omasta mielestä peniksen enää pitäisi kehittyä) Että olisiko esim seksielämä tms vaikuttanut penikseen millääntavalla.

Ja asiasta kukkaruukkuun, mietitään nyt vaikka nykyiseltää penikseeni, jos kysyttäisiin naisilta tyytyisittekö esim. 17,5cm penikseeni (jo siihen kokoon) jos se voisi jatkaa vielä kasvuaan, vai haluaisitteko mielummin edelleen isompaa ja paksumpaa jos olisi mahdollisuus valita. Tai mietin vain missä se raja menee, kai se on hirveän yksilöllistä (ja rakastelun taito varmaan isoin tekijä ylipäätään).

Mutta niille jotka ette jaksa lukea:
Mitä kokemuksia teillä on peniksen kasvusta pitkällä aikavälillä,
kasvoiko penis vielä ns. kehityksen jälkeenkin vielä (0v - 25v), vai onko se pysynyt samana kehityksen jälkeen.
Onko mitään konsteja, vai päättikö keho vain minkä pituisen sinä saat?

0

247

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000

      Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

      Luetuimmat keskustelut

      1. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

        Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
        Kotimaiset julkkisjuorut
        148
        3583
      2. Ensi kesänä

        Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
        Ikävä
        70
        3560
      3. Tukalaa kuumuutta

        Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
        Ikävä
        46
        3342
      4. Sinä, ihastukseni

        Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
        Ihastuminen
        53
        2779
      5. Tiedät ettei tule toimimaan.

        Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
        Ikävä
        32
        2046
      6. Okei, myönnetään,

        Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
        Ikävä
        30
        1972
      7. Et siis vieläkään

        Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
        Ikävä
        43
        1790
      8. Onko kaivatullasi

        himmeä kuuppa?
        Ikävä
        48
        1686
      9. Mihin hävisi

        Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
        Iisalmi
        96
        1645
      10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

        En taida nähdä sinua koskaan.
        Rakkaus ja rakastaminen
        39
        1400
      Aihe