Lapsella Adhd?

mikäneuvoksi

Mulla on oikeasti voimat lopussa. Kuulostaako seuraavat ongelmat siltä, jotta lapsellani voisi olla Adhd??

Päiväkodissa ei kuulemma osaa keskittyä leikkiin vaan säntää leikistä leikkiin ja leikki menee aina liian rajuksi. Ei osaa puhua normaalilla äänellä vaan melkeimpä huutaa/karjuu. Jos joku asia ei mene niinku pitäisi alkaa hän heittelemään tavaroita, raivoamaan, lyömään ja paiskimaan ovia. Kylässä ei kehdata mennä käymään koska se on suoraan sanottuna yhtä helv...ei osaa rauhoittua, ei sitten ollenkaan. Yhtä kamalaa on meno jos joku tulee meille kylään..!! Syömässä ei voida käydä kun ei osaa rauhoittua ja pyörii tuolilla ja esittämisen tarve on jatkuva. :( ikää on 4v, minusta ei ole normaalia käyttätymistä?? Muut lapset jota tiedän ei käyttäydy näin tiedän ettei saisi toisiin verrata, mutta kun ero on niin huikea. :( vauvana oli rauhallinen tapaus siihen 1,5-2 v ikään asti ja sitten se alkoi. Ei tää ole enää mukavaa :((

4

282

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • adhd-nainen

      Ota yhteys neuvolaan ja vaadi päästä tutkimuksiin. Päiväkodit eivät aina huomaa adhd:ta vaan voivat pitää lasta vain kurittomana! Kerro neuvolassa juuri nämä samat asiat kuin täälläkin. Jos kyse on adhd:sta niin mitä nopeammin poikasi saa apua, sen parempi! Mulla itselläni adhd, olen jo aikuinen. Sairaus siis diagnosoidaan yliopistosairaalassa ja tarvitset tutkimuksiin neuvolalääkärin tai terv.keskuslääkärin lähetteen.

      • -----ll-

        Sen lähetteen voi kirjoittaa kyllä yksityinenkin lääkäri, pääset sellaiselle nopeammin, itse varaisin ajan lasten neurologilta suoraan. Sitä kautta sitten julkiselle tai yksityiselle sektorille testeihin.

        Etenkin jos on vakuutus niin suoraan yksityiselle, tosin tutkimukset eivät ilman vakuutustakaan maksa kovin paljoa, n. 500 eurolla saa lääk neuropskyk.testit ym.


    • erityisen pojan äiti

      Jos ei varaa yksityiseen niin neuvolasta lääkärin lähete lasten neurologia polille neuropsykiatrisiin tutkimuksiin. Näin meidän erityinen ja aikanaan erittäin ääniherkkä vilkas poika pääsi tutkimuksiin.Hänellä sitten todettiin ADHD ja Asbererin oireyhtymä,

    • vaihda ravinto

      Aiheuttaako ruokavalio ADHD:ta? Tarkkaamattomuushäiriötä, ADD, ja tämän häiriön lisäksi ylivilkkautta. Tämä kirja näyttää tien luonnonmukaisempaan hoitoon ADD:sta ja ADHD:sta kärsiville. Kirja löytyy myös kirjastosta.

      http://cdon.fi/kirjat/bell,_rachel_ym./add-_ja_adhd-ruokavalio-19199578


      ADHD:n lääkehoito kyseenalaista!

      http://www.youtube.com/watch?v=S77DlFclNGM&feature=relmfu


      Japanilais-amerikkalais-saksalainen kaksoissokkotutkimus vahvistaa tietoa, jonka mukaan soijasta uutettu fosfoseriini lievittää lasten ADHD:n oireita. Lapset saivat päivittäin joko 200 mg fosfoseriiniä tai lumevalmistetta kahden kuukauden ajan. Fosfoseriini paransi tarkkaavaisuutta, vähensi yliaktiivisuutta ja impulsiivista käyttäytymistä ja paransi lyhytaikaista kuulomuistia.

      Fosfoseriiniä saa terveyskaupoista, markettien luontaistuotehyllyiltä ja apteekeista. ADHD:n lisäksi se voi ehkäistä dementiaa ja olla avuksi stressissä. Fosfoseriini on turvallinen luonnonaine, jota on runsaasti esimerkiksi säilykkeinä myytävissä pikkumakrilleissa.

      http://onlinelibrary.wiley.com/doi/10.1111/jhn.12090/abstract



      ADHD:n ja ADD:n hoito ravinnolla!

      http://www.tritolonen.fi/index.php?page=articles&id=111

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuolemanrangaistus

      Mielestäni kuolemanrangaistus on väärin kaikissa tilanteissa. Vaikka joku olisi murhannut 10 ihmistä, hänen surmaaminen
      Laki ja rikos
      118
      6854
    2. Miksi persut eivät häädä mamuja pois Suomesta?

      Sitä vartenhan persut äänestettiin valtaan. Nyt valta on persuilla. Mamut nostaa työttömyyskorvauksia. Persut huutaa mam
      Maailman menoa
      47
      4542
    3. Riikka Purra ei estä tehomaksun käyttöönottoa

      Sähkön hinnoittelua koskevan määräyksen on määrä astua voimaan vuoden 2029 alusta, Energiavirastosta kerrotaan. Määräyk
      Maailman menoa
      72
      3692
    4. Sinä olet minun forEver

      Sinä olet minun sielussain, sydämessäin, huulillain, sinä olet ain, Sinä olet vieressäin, kainalossain, sylissäin, ain,
      Ikävä
      27
      2724
    5. Sanna Marinille pedataan paluuta pääministeriksi?

      Näyttäisi mylly lähteneen käyntiin nyt toden teolla. Nykyiset oikeistodemarit haukutaan vasemmistodemareiden toimesta ni
      Maailman menoa
      28
      2431
    6. Jos kaikki lopulta kuolevat, onko edes pahimmillakaan rikoksilla mitään väliä?

      Kaikki kuolevat lopulta. Siksi ihmisten tekemillä rikoksillakaan ei lopulta ole mitään merkitystä. Joidenkin mielestä t
      Filosofia
      22
      1906
    7. Mies joka vetäytyy osoittaa teoillaan

      Ettei halua olla tekemisissä. Mies joka ei vastaa viesteihin, ei halua sua. Mies joka jättää sut epätietoisuuteen, ei
      Ikävä
      200
      1408
    8. Martinan prinsessahäät peruuntui

      Seiska uutisoi Kauneus ja Terveyslehden artikkeliin perustuen mihin nämä häät kosahti.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      319
      1224
    9. Vakavasti psyykkisesti sairas on pakkohoidossa - Ja asuu silti kotona

      Miten käy, kun vakavasti psyykkisesti sairas "hoidetaan" kotona? Norjassa psyykkisesti sairaiden vuodepaikkojen määrä on
      36
      1021
    10. Pahastuisitko

      Jos tietäisit, että katselen lähes päivittäin kuviasi? Miehelle
      Ikävä
      88
      888
    Aihe