1. esim. 15 minuuttiin asti 537,45 €
ja kultakin seuraavalta minuutilta 18,61 €.
Kuka vielä ihmettelee ihmisten loputonta halua esiintyä joka radio ja tv ohjelmassa kuin vain on mahdollista.
Suomessa radio juontajat ja ovat kovapalkkaisinta porukkaa!
Moniko duunari saa 18,61€/minuutissa liksaa?
ja kultakin seuraavalta minuutilta 18,61 €.
Kuka vielä ihmettelee ihmisten loputonta halua esiintyä joka radio ja tv ohjelmassa kuin vain on mahdollista.
Suomessa radio juontajat ja ovat kovapalkkaisinta porukkaa!
Moniko duunari saa 18,61€/minuutissa liksaa?
Vastaukset 5
Vanhimmat
Älä usko kaikkea mitä sinulle puhutaan :D
Joo, usko mitä tahdot. Taitaa olla provo?
Näin se vaan on, jotkut menee rakennusmiehiksi ja jotkut valitsee kannattavamman ammatin, kuten lääkärin tai radiojuontajan työn.
Seuraavat summat ovat Yhtyneet -sopimuksesta (jonka nimeen vannovat ainakin Yleisradio ja MTV)
Perus neljän (4) tunnin lähetysblokin juontamisesta radiossa juontaja saa Yhtyneet -sopimuksen mukaan 328,72 - 368,09 euroa (jos ei itse valitse kappaleita soittolistalle)
Eli pienin summa minkä tunnin työstä voi saada on 82 euroa.
Paljonko sinä siivooja, leipuri tai raksamies saat tunnissa?...9 tai 10 euroa?
Teille voin sanoa että... mitäs läksit?
Radiomiehet ja -naiset menee nauraen pankkiin. Heh heh.
Tuo koskee lähinnä freelance palkkioita, kuukausipalkkalaisilla tuntipalkka on kyllä huomattavasti pienempi riippuen tietysti siitä kuinka paljon kk-palkkaa vastaan työtä teetetään mutta eipä se näin mikään ihme ole miksi Yle maksaa. Mutta tuleehan sieltä sitten vastineeksi joka hetki YLENpalttisen laadukasta ohjelmaa vuorokauden ympäri ainakin joidenkin mielestä.
Tällä juuri estetään freelance työn yleistyminen ja halutaan että henkilökunta on "vaginaistettu" kk palkatyöntekijöiksi eli 3000€/kk-5000€/kk.