Olen aikeissa luoda itselleni "jemmatilin", jonne voisin aina verkkopankin kautta siirtää rahaa ja tarvittaessa pois sieltä. Tarvitseeko minun varata tätä varten aika pankkiin, vai voinko vain mennä sinne asioimaan ja sanoa, että haluaisin toisen tilin?
Toisen tilin perustaminen/ Ajanvaraus?
tietämätön
3225
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Miksi ihmeessä et kysy asiaa omalta pankiltasi? Miksi täällä pitäisi ryhtyä arvailemaan po. nimeltä mainitsemattoman pankin käytäntöjä? Ja saman pankin eri konttoreissakin voi olla erilaisia tarpeita hoitaa ajanvarausasiakkaita ja jonottajia.
Tarkista nyt ensin verkkopankista. Jos pankki on minkäänlainen niin onnistuu luultavasti suoraan sieltä niin että itse luot uuden tilin.
Ainakin OP:ssa, Nordeassa ja S-pankissa... ja taitaa olla DB:Ssäkin niin, että verkkopankissa on kohdassa Tilit... ominaisuus avaa uusi tili.
Ne on varmaa aika nihkeitä verkkopankin käyttäjille siinä, että antavat tuollaisen asian takia aikaa, jos se kerran onnistuu verkkopankissa, ja onnistuuhan se. Vai onko nyt niin, että kysyjä pelkää munaavansa itsensä tuola asialla.
Ainuat syyt käydä konttorissa tuollaisessa neuvottelussa on se, että tiliasia koskee ihmistä jonka asioihin ap:lla ei ole oikeutta.