Kataja parvekkeella

Päivi71

Ostin muutama päivä sitten lasitetulle parvekkeelleni noin puoli metriä korkean, kukkaruukussa olevan katajan. Myyjä sanoi, että sitä pitää kastella niin kauan, kunnes lämpötila on koko ajan pakkasen puolella. kuinka usein kastelen sitä ja mieluummin niukasti vai runsaasti? Entä sitten kun lämpötila on pakkasen puolella? Pitää varmasti silloinkin välillä kastella. Onko kataja hyvä ottaa välillä sisälle vai pidänkö sen koko talven parvekkeella. Soisin, että se olisi hengissä vielä talven jälkeenkin, kuitenkin vähintään talven yli.

Netistä löytyy katajanhoito-ohjeita, mutta en onnistunut löytämään ohjetta juuri tällaiseen tapaukseen eli kataja lasitetulla parvekkeella.

1

2068

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • MarjainenKataja

      Kyllä ne hoito-ohjeissa mainitut seikat pätee samalla tavalla kasvoi se kataja sitten ulkona, lasitetulla parvekkeella tai vaikka autotallissa. Lämpötila ja valon määrä ovat kasvien kasvun ja hoidon kannalta ne ratkaisevat tekijät eikä sijainti.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Laitetaas nyt kirjaimet tänne

      kuka kaipaa ja ketä ?
      Ikävä
      153
      11031
    2. Pieni häivähdys sinusta

      Olet niin totinen
      Ikävä
      54
      5278
    3. Taas ryssittiin oikein kunnolla

      r….ä hyökkäsi Viroon sikaili taas ajattelematta yhtään mitään https://www.is.fi/ulkomaat/art-2000011347289.html
      NATO
      45
      2483
    4. Missä olet ollut tänään kaivattuni?

      Ikävä sai yliotteen ❤️ En nähnyt sua tänään söpö mies
      Ikävä
      31
      2169
    5. Vanha Suola janottaa Iivarilla

      Vanha suola janottaa Siikalatvan kunnanjohtaja Pekka Iivaria. Mies kiertää Kemijärven kyläjuhlia ja kulttuuritapahtumia
      Kemijärvi
      13
      1741
    6. Valtimon Haapajärvellä paatti mäni nurin

      Ikävä onnettomuus Haapajärvellä. Vene hörpppi vettä matkalla saaren. Veneessä ol 5 henkilöä, kolme uiskenteli rantaan,
      Nurmes
      42
      1604
    7. Tiedän kuka sinä noista olet

      Lucky for you, olen rakastunut sinuun joten en reagoi negatiivisesti. Voit kertoa kavereillesi että kyl vaan, rakkautta
      Ikävä
      31
      1280
    8. Känniläiset veneessä?

      Siinä taas päästiin näyttämään miten tyhmiä känniläiset on. Heh heh "Kaikki osalliset ovat täysi-ikäisiä ja alkoholin v
      Nurmes
      35
      1216
    9. Tulemmeko hyvin

      Toimeen ja juttuun keskenämme? Luulen, että sopisit hyvin siihen ☀️ympäristöön, paljon kaikkea erilaista.♥️mietin tätä s
      Ikävä
      6
      956
    10. Daniel Nummelan linjapuhe 2025

      Kansanlähetyksen toiminnanjohtajan Daniel Nummelan linjapuhe tänään. Rehellistä analyysiä mm. evlut kirkosta ja piispo
      Luterilaisuus
      98
      952
    Aihe