Täysjärkiset osaa suhteuttaa asiat. Monilla vanhuksilla varmaan suurempiakin "ongelmia" kuin nämä ääri-islamistit.
Ääri-islamistit vs äärioikeisto
Päivästä toiseen
979
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Kukahan tätä jankutusta oikein pitää yllä? Se tulee esille aina osavasti kuin hiihdon doupping aina hyvä aihe ottaa esille ja alkaa jeesusteleen, kaikki muu jää taustalle.
Eikä pelkästääs Suomi24 palstalla. Kyllä niillä muillakin palstoilla on näitä 24h vetelehtiöitä. Pistäisivät maan asiat kuntoon käymällä töissä.
Huumeet ovat nykyään pahempi ongelma kuin maahanmuuttajat.
Näettekö mitään yhtäläisyyttä "Hommalaisiin" ??
http://koti.mbnet.fi/kyti/kulttiuskonnon_piirteet.htm
Kauemmin muslimit on asuttaneet Suomea kuin hommalaiset.
Suomessa muslimeja on asunut pysyvästi 1800-luvulta lähtien. Ensimmäiset muslimit olivat tataareja, jotka muuttivat pääasiassa vuosien 1870 ja 1920 välillä. Seuraavan kerran Suomeen saapui muita muslimeita kuin tataareja vasta 1960-luvulla.] Vielä 1990-luvun alussa Suomessa asui muutama tuhat muslimia, mutta nykyään heitä on arviolta yli 40 000 henkilöä.
Mikä järki on puhua jatkuvasti äärioikeistosta, kun tarkoittaa rasisteja, islamfoobikoita, maahanmuuttokriitikoita tai natseja?
Kaikista noista ryhmistä löytyy ihan yhtälaisesti ja enemmänkin vasemmistolaisia. Tuleeko aloittajan logiikalla äärivasurista eli kommunististakin äärioikeistolainen jos vittuuntuu islamiin?
Kannattaisi perehtyä kyseenomaisiin liikkeisiin ja niiden kannattajiin, jotta erottaisi jatkossa vasemman oikeasta.
Jatkaisin vielä että vain hyvin pieni muto-osa islamisteista on ääri-islamisteja.
Tuo yleistys sentään sinänsä osuu, että jokainen ääri-islamisti on islamisti on muslimi.
Mutta läheskään jokainen rasisti ei ole äärioikeistolainen. Itseasiassa jo alunperinkin äärioikeiston käsitteen ovat kommunistit hämärtäneet. Oikeastihan natsitkin ovat poliittisesti vasemmalla. Oikeaa äärioikeistoa ovat Nalle Wahlroosit, eikä heillä taas ole oikein mitään tekoa rasismin kanssa. Monesti ovat hyvin maahanmuuttomyönteisiä, jotta tarjolla olisi halpaa työvoimaa kapitalismin tarpeisiin. Tässä mielessä nykyinen vasemmisto onkin suvaitsevaisuusmantralla hienosti narautettu ajamaan kapitalistin etua. Työväenliikkeen etua ajavalle vanhanajan vasemmistolle ulkomainen halpatyövoima on lähinnä uhka palkkojen polkijoina.
Jokainen rikollinen on rikollinen, kaikki ihmiset eivät ole rikollisia.
Jokainen terroristi on terroristi, kaikki ihmiset eivät ole terroristeja.
Jokainen natsi on natsi, kaikki ihmiset eivät ole natseja.
Jokainen rasisti on rasisti, kaikki ihmiset eivät ole rasisteja.
Kyse on aina ihmisistä, rodusta, uskonnosta, ihonväristä, kielestä riippumatta. Tämä ei mene pers.rasistien kaaliin.