Lemmikkisiilin koti/asumus

Voiko siili asua huoneessa niinku vapaana mut sit sillä ois joku siilin koppi jossain nurkassa? Eli niinkuin tarviiko se jotain vanerilevykoppia vai voiko se asua huoneessa vapaana ja mennä nukkumaan esim koiran kuljetusboksiin?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!
2302
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

No periaatteessa voi, mutta huoneen pitää olla lämmin n.24 astetta, ja siilillä pitäisi olla jotain virikkeitä, esim puinen juoksipyörä. Ja siilit kakkii ympäriinsä, ellei yritä totuttaa niitä kanin vessalaatikkoon. Sillä pitäisi myös olla jortain koloja joihin pääsee piiloon. Paras vaihtoehto ehkä olisi vanhasta vaatekaapista tehty häkki. Lattialla on myös yleensä vetoa, hosta siili voi sairastua. Luethan paljon siileistä kertovia kirjoja ja artikkeleita, siili on aika vaativa lemmikki.

Äänestä

kiitos vastauksesta! ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Siilirakas kirjoitti:

Voiko siili asua huoneessa niinku vapaana mut sit sillä ois joku siilin koppi jossain nurkassa? Eli niinkuin tarviiko se jotain vanerilevykoppia vai voiko se asua huoneessa vapaana ja mennä nukkumaan esim koiran kuljetusboksiin?
Kiitos vastauksista jo etukäteen!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu