Moro,
onko jotain riskiä pitää venettä pitkään vesillä
pikkupakkasilla ? Haluaisin ottaa lyhyestä veneilykaudesta kaiken irti !!! Kone on 5,7L Mercruiserin bensaversio...
Kaveri väittää et:
"Pitää huomioida, että veneessä on niin moottoritilassa vettä joka jäätyessään laajenee -> joka hajottaa paikat. Veneen moottorissa ei ole niinsanottua pakkasnestettä, joka estäisi moottorin jäätymisen".
Onko tuo riski todellinen ?
Vesitankin vedet on tarkotus laskee pihalle kohta ja täyttää glykolilla.
onko jotain riskiä pitää venettä pitkään vesillä
pikkupakkasilla ? Haluaisin ottaa lyhyestä veneilykaudesta kaiken irti !!! Kone on 5,7L Mercruiserin bensaversio...
Kaveri väittää et:
"Pitää huomioida, että veneessä on niin moottoritilassa vettä joka jäätyessään laajenee -> joka hajottaa paikat. Veneen moottorissa ei ole niinsanottua pakkasnestettä, joka estäisi moottorin jäätymisen".
Onko tuo riski todellinen ?
Vesitankin vedet on tarkotus laskee pihalle kohta ja täyttää glykolilla.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Niin kauan kuin meri on vapaa, ei erityistä riskiä mielestäni ole. Merivesi on kuin suuri lämpöpatteri ja siitä johtuu lämpöä voimansiirron kautta moottoriin. Sanat "moottoritilassa vettä" kuulostaa minusta lähinnä pilssivedeltä, en oikein usko senkään jäätyvän vesillä ollessa.
Mitä tulee pakkasnesteeseen, niin en tunne Mercurya; jos se on kokonaan raakavesijäähdytteinen, niin silloin glykolia ei siellä todellakaan ole, mutta jos se on makeavesijäähdytteinen, niin silloin se toinen kiertopiiri on yleensä aina ihan "automaisesti" jäähdytysneste/vesi -seoksella täytetty. Toisessa piirissä, siinä johon merestä otetaan vesi kiertoon, on tietysti vain vettä, mutta ei sekään hevin vesilläollessa jäädy, tuosta aiemmin selostamastani syystä.
Eli veneen ollessa avovedessä ei syytä huoleen tältä osin. Mutta huomaa: kun nostat veneen ylös, niin ei ole syytä viivytellä glykolien sisäänajamisessa. Eivät ne moottorit yleensä asteen parin yöpakkasesta ole vielä moksiskaan, mutta turha sitäkään riskiä on ottaa... Tai sitä, että jostain syystä ne vedet on sisällä, kun tulee kunnon pakkaset.
Minulle kävi tuossa pari syksyä sitten, taisi olla 2002, niin, että veneennoston yhteydessä ei ollut aikaa tehdä huoltotöitä ja sitten tuli väliin työmatka. No, siinä välissä tuli se äkkikylmä. Sydän syrjällään painelin reissun jälkeen telakalle aatellen, että nyt se on jäätynyt ja halennut. No, merivesiletku oli niin jäässä, että glykoleiden sisäänajamiseksi sitä piti kiehuvalla vedellä aikansa sulatella, mutta eipä käynyt koneelle kuinkaan. En kuitenkaan suosittele saman yrittämistä :)
Ei vielä ainakaan kuukauteen puhuta riskistä. Sitten kun merivesi laskee alle 5-asteen ja yöllä on pakkasta enemmän kuin -5 astetta niin riski alkaa olemaan kohtuullinen. Lähinnä ongelma on, että kylmä ilma pääsee "laskeutumaan" konehuoneeseen (riippuu veneen rakenteesta vähän) eikä merivesi enään jaksa lämmittää.
Joka kevät huomaa, että veneitä hinataan satamaan ensimmäisiltä reissuilta. Usein niissä tulee öljyt ulos. Väittäisin, että iso osa näistä koneista on raakavesijäähdytteisiä ja paikat on syksyllä pettänyt, kun kone on jäätynyt(ei ole huomattu siinä lyhyellä siirtymällä nostopaikalle) ja nyt öljyt suihkuaa ulos. Surullista.
Mutta kyllä moni pitää venettä pitkään vedessä. Siitä voi päätellä paljon. Tärkeätä on seurata tilannetta. Jos on luvattu kovaa yli -10 asteen pakkasta niin auttaa, kun illalla käy käyttämässä koneen lämpöiseksi. Tai sitten tekee niin kuin itsellä, että yksi lämmittimen putki menee konehuoneeseen-> pöhinä päälle vaan päiväksi-pariksi. Viranomaiset laittaa veneen sähköihin kiinni, jos se seisoo pitkään. Konehuoneessa on pieni ilmapuhallin tyyliin auton lämmitin.
Voit käydä ajamassa lämpöiseksi jos luvataan kovaa pakkasta. Jos et pääse ja joudut jättämään pitemmäksi veteen, niin on aika helppo ajaa koneeseen laihaglykooli (hieman letku hommia).
Aikoinaan 60-luvulla liikuin paljon silloisessa kotopuolessa Perämerellä ja sattui muutamana vuonna pyhäinpäivän aikoihin yllättävät kovat pakkaset ( - 20 ja enemmänkin) ja meri sai jääpeitteen 1 yön aikana.
Aamusella dieselmoottoria oli vaikea startata niin kovassa pakkasessa, mutta ei mitään ollut jäätynyt rikki. Moottorissa oli makeavesijäähdytys. En silti suosittele kokeilemaan, mutta ei siis kovakaan yllättävä pakkanen 1 yön aikana välttämättä paikkoja riko. Toinen juttu olikin sitten puuveneen siirto maihin jäistä. Asian valitettavasti kokeneena voin sanoa että 10 metrin matka 1 yön jäissä leikkaa todella rumat jäljet märkään puuhun veneen keulassa.
Toissavuonna, siis syksyllä -02 veneeni oli vesillä vielä marraskuun esimmäisellä viikolla, siis nostin veneen ylös 9.11.02. Tulimme edellisenä viikonloppuna Hangosta. Tuona viikon aikan, kun vene oli laiturissa, veneen makeavesitankki jäätyi. Tankin sisällä oleva jääpala suli vasta huhtikuun lopulla, vaikka yritin venettä lämmittää sisältä jopa erillisellä lämpöpuhaltimella. Mitään jäätä sulattavia litkuja en viitsinyt tankkiin laitta, kun ei se jääpala siellä tankissa mitään hatannut.
Minulla on makeavesijäähdytteinen kone, joten sen kanssa ei ollut ongelmia, mutta samaiselta syksyltä tiedän muutamia pakoputken jäätymistapauksia. Tuoha oli sitten kovin jäätalvi 10-15 vuoteen, myös merellä eikä vain minun vesitankissa.
Mutta kertokaapa liityykö Defrost jotenkin tähän jäätymisasiaan?