Luistelukeskus on kokokaupungin yhteinen keskus. Tarkastelin luistelukeskuksen jäävuoroja. Hyvin on otettu huomioon yleisön mahdollisuus aamulla ja päivällä harrastaa luistelua. Hyvin on otettu myös harrastekiekkoilijat huomioon. Hyvä asia. Tosin voisihan sille yleisölle olla pari kahdentunnin vuoroa olla illalla luisteluun varattavissa.
Jäähalli kuulostaa etäisemmältä, sinne harvoin tavalliset kuntoilijat pääsevät lluistelemaan. Jäähalli palvelee harvempiä käyttäjiä, ja ne ovat yleensä jääkiekkoseurat omasta ja lähikaupungeista kotoisin. Olihan tuossa yläasteellekkin varattuja vuoroja. Hyvä, saadaan nuorisolle liikuntaa.
Jäähalli kuulostaa etäisemmältä, sinne harvoin tavalliset kuntoilijat pääsevät lluistelemaan. Jäähalli palvelee harvempiä käyttäjiä, ja ne ovat yleensä jääkiekkoseurat omasta ja lähikaupungeista kotoisin. Olihan tuossa yläasteellekkin varattuja vuoroja. Hyvä, saadaan nuorisolle liikuntaa.
Vastaukset 12
Vanhimmat
ä paljon , jos luistelukeskus hävitetään. Joustavuus loppuu ja yleisövuorot häviää.
Muistan aikanaan kotikaupungissani, ei haapavedellä, oli kylä kenttä juoksuratoineen ja keskellä jalkapallokenttä. Siinä saivat kyläläiset ja me pikkupojat potkia palloa kesäisin aamusta iltaan ja talvella pelata jääkiekkoa kaukalossa aamusta iltaan. Sieltä kyläkentiltä nousi monia lahjakkaita pelaajia.
Sitten tuli aikakausi ja Kalevankisat. Kekkonen, silloinen presidentti oli kutsuvieraiden joukossa. Urheilukenttä koki muutoksen? Rakennettiin uusi kenttä, juoksuratoineen, ja keskelle nurmikenttä jalkapalloilijoita varten. Lisäksi tuli kentän ympäröimä viisimetriä korkea verkkoaita ja lukittu portti. Lapsilla, siis meillä ei ollut pääsyä enää potkimaan palloa omalle kentälle. Ainoastaan seurat pääsivät. Pelkäsivät, että me pojat pilaamme nurmikentän potkimalla palloa. Tämä kertomukseni ei koske mitenkään Haapavettä.
lä noi hupsusti tehä ?
tuntuu niin tutulta kuin oliski haapaveeltä.
jäähalleja ei tarvi kukaan ,luistelukeskus on tosi hieno juttu.
kuka siellä päivisin kerkiää luistelee,ei kannata koulukaiten vuoroja sekoittaa yleisövuoroihin ,
käyville on tosi hyvä juttu , että on aamusin akena yleisövuoroja.
toimintaa on luistelukeskuksessa tarjolla. Jäähallit taas on pyrokraattisia ja tympeitä.
käynyt.
Mitäs valitatte, luonto hoitaa, järvi jäässä: luonnon jäälle luisteteleen, mettät ja pellot täynnä lunta, sinne hiihtään
Kaikille missä luisatelukeskuksen rahat.kai ne on julkisia.
luistelukeskuksen omaisuuden pilkkahintaan kaupungille.
Eli paljon alle käyvän arvon.
Näin netissä julkistettu yhtiökokouksen pöytäkirja kertoo.
Muutamat osakkaat vasuri-eskon johdolla vastustivat tällaista halpamyyntiä ,mutta enemmistö päätti ja osakkaat kärsii.
Kaupunki tuhlas halavalla saamansa miljoonaomaisuuden lahjoittamalla sen oulaistelaiselle yritykselle