Neuvotteko - vuokra- ja sähkösopimuksen teko

Juska-Juskeliini

Löysin Helsingissä uuden vuokra-asunnon yksityiseltä. Pitäisi allekirjoittaa sopimus. Miten varmistan, että vuokranantajalla on todella oikeus tehdä vuokrasopimus kanssani? (Että hän siis esim. todella omistaa asunnon)Pelkään tulevani jotenkin huijatuksi.
Vuokrattavassa asunnossa ei nyt ole sähköjä. Voinko tehdä sähkösopimuksen vasta allekirjoitettuani vuokrasopimuksen? Voiko vuokranmaksun alkamisajankohdan sopia vasta siihen, kun asuntoon tulee sähköt, olettaen tietenkin että solmin sähkösopimuksen niin pian kuin mahdollista? Nykyisessä osoitteessani olen Helsingin energian asiakas.

5

294

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Vertaa ja valitse

      Söhkösopparin voit tilata vaikkapa tuolta
      www.energiamarkkinavirasto.fi

    • Onnea, ole rohkea!

      Eipä kai sähkösopimusta voi tehdä asuntoon, jossa ei vielä virallisesti asu.
      Eikös virallisuus ala vuokrasopimuksesta ?
      Jos pelkää jotenkin tulevansa huijatuksi, asia pitäisi rohkeasti selvittää vuokranantajan kanssa. Tai sitten jättää asunto vuokraamatta.
      Jos et itse pidä puoliasi, niin kuka sitten ?!

      • Perusjuttuja

        Sähkösopparin voi tilata mihin tahansa käyttöpaikkaan (asuit siellä sitten taikka et) ja sen voi tilata viikkoja ennen muuttoa.. itseasiassa se pitääkin tilata viikkoja ennen muuttoa, koska lakisääteisesti sulla pitää olla oikeus perehtyä sopimukseen 14vrk ennen sen voimaan astumista. Jos soppari ei miellytä, sen voi myös perua 14vrk:n aikana ja ottaa jostain muusta firmasta uusi.

        Luulis näiden nyt olevan kenen tahansa aikuisen ihmisen tiedossa olevia asioita, sähkösopparit kun on olleet vapaasti valittavissa jo reilu 15 vuotta.....


    • Vuokranantajan tulee aina esittää isännöitsijäntodistus, siitä selviää hänen oikeutensa antaa asunto vuokralle.

      Sähkösopimuksen voi tehdä milloin vain.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Mihin kaivattusi

      Ja sinun juttusi kaatui?
      Ikävä
      184
      8485
    2. En löydä sinua

      En löydä sinua täältä, etkä sinä varmaankaan minua. Ennen kirjoitin selkeillä tunnisteilla, nyt jätän ne pois. Varmaan k
      Ikävä
      26
      4588
    3. Ketä julkkista

      kaivattunne muistuttaa?
      Ikävä
      50
      4158
    4. Tunniste

      Jonka vain sinä ja kaivattusi tietää. ⬇️
      Ikävä
      54
      3632
    5. Opettelen sun jokaisen virheen

      ja rakastan sua.
      Ikävä
      51
      3156
    6. Miten, milloin

      Se onnistuisi sun luona
      Ikävä
      50
      2910
    7. Ne oli ne hymyt

      Mitä vaihdettiin. Siksi mulla on taas niin järjetön ikävä. Jos haluat musta eroon päästä niin älä huomioi mua. Muuten kä
      Ikävä
      26
      2616
    8. Haluan huomiota sulta

      nainen…tiedoksi. 😥❤️ -M-
      Ikävä
      38
      2394
    9. Anteeksi kun käyttäydyn

      niin ristiriitaisesti. Mä en usko että haluaisit minusta mitään, hyvässä tapauksessa olet unohtanut minut. Ja silti toiv
      Ikävä
      38
      2083
    10. Mitä haluat oikeasti

      Mun ymmärtävän? Sitäkö ettet rakasta ja ole valmis mihinkään?
      Ikävä
      29
      2056
    Aihe