Onko kukaan joutunut vaihtamaan moottorin ohjausyksikköön?
Avensiksen moottorin ohjausyksikköön vaihto
Avavar
82374
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Onko kukaan joutunut vaihtamaan moottorin ohjausyksikön?
Tarkoititko näin?
Vai tarkoitatko että auton moottori vaihdettu moottorin
ohjausyksikköön esim romiksella, ja sitten ostettu moottori muualta?
Nykyisin kaikkiin autoihin vaihdellaan kaikkia tuollaisia. Sitä se tekee kun autossa joka paikassa monimutkaista sähkötekniikkaa. Turha siitä Avensista syyttää.
Moottorin häiriövalo palaa silloin tällöin. Huollossa tutkittu että happianturissa vikaa vaikka tarkastettu on ok. Nyt ehdottavat huollossa ohjausyksikkö vaihtoa. Onko muilla ollut tälläisiä ongelmia ? Onko haittaa vaikka ei ohjausyksikköä vaihtaisi? on niin rasvainen hinta yksiköllä.
Mulla oli kakkossylinterin johto nipussa vikaa.
Mitä ne vikakoodit sanoo? Itse tuli ajeltua yksi talvi rikkinäisellä lambdalla: katsastuksessa päästöt pielessä, huollossa sanoivat eivät löytäneet vikaa ja antoivat päästölapun mukaan. Seuraavana vuonna katsastukssa päästöt pielessä ja nyt huolto vaihtoi lambdan. Vikakoodeja tai merkkivaloja ei näkynyt, koska silloisessa autossa sellaisia ei ollut.
Koitin vaihtaa moottorin ohjainyksikköön, mutta väliraha oli liian iso. Vaihdoin sitten moottorin vararenkaaseen.
Saitko takaisinkutsukahveet?
Moottorin vaihto vararenkaaseen oli elämäni paras kauppa. Sain huoltoneuvojan soiton jälkeen tutun automyyjän luona aromikkaat kaffet kaupan päälle.