Automerkeissä KIA:kin oli edellä. Miksi ruotsalaiset osaavat ostaa niin paljon parempia autoja kuin me suomalaiset?
Octavia ei ollut Ruotsissa TOP10 myydyimmän joukossa lokakuussa
Swedut fiksuja
980
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
Heillä on pitkät perinteet, pitkä autokulttuuri. Aina suosineet hyviä autoja.
Länsinaapurissa arvostetaan laatua täällä idempänä itäautot ovat suosittuja. Kaikki muistaa Ladan suosion, jota Skoda jatkaa halpaa ja vaatimatonta kaalilaatikko perinnettä. Suomalaiset ovat vaatimattomia, heille kelpaa itäeurooppaan suunnattu Skoda (ei kaikille)
Ei siellä oikein myy Toyotakaan, milläs ne ruottalaiset homot ajaa? Volvolla? Kyllä on toyon markkinointiosastolla töitä!
Slaavilainen maku suomalaisilla, muuttuu heti kun länteenpäin mennään.
Juttuhan on niin, että kun swedut pitkään ovat turvautuneet Volvoon ja Saabiin, niin silloinhan ne juuri eivät muista autoista mitään ymmärräkään. Hätäpäissään ostelevat mitä sattuvat ostelemaan. Suomessa sentään tajutaan, että Skodassa hinta/laatusuhde on kohdallaan.
Meneehän niillä muutenkin paremmin.
Onhan Volvo hyvä auto, ei siitä pääse yli eikä ali. V60 ostasin, jos farkkua joudun katselemaan talven aikana.
Eihän itäautot koskaan aiemminkaan ole olleet Ruotsissa myyviä. Ei edes Suomen 'Lada-aikana' Ruotsissa itäautot käyneet kaupaksi.
Olipa mielenkiintoinen avaus! Sama tilanne on Paraguayssakin.