Tiistaina 5.11.2013 tuli taas täysi (100) lentokoneellinen ihmisiä Rissalaan klo 17.35.
Osa häipyi autoilleen tai astui vastaan tulleen ihmisen tarjoamaan kyytiin. Isot miehet rynnivät viemään ne muutamat taksit tolpalta.
Vielä 17.50 meitä oli puolen sataa viluista siinä tolpalla. Myöhemmin näin netistä, että Savonlinjan vuoro 40 lähtisi lentoasemalta siihen aikaan. Mistä? Ei näkynyt autoa. Olisi saanut kiitollisia matkustajia paljon. Onko siellä jossakin pysäkki? Aikataulutietoja tai opasteita ei ainakaan.
Turhaan pyysimme takseja tilaamaan uusia. Niitä tuli noin yksi kolmessa minuutissa, ja me viimeiset kolme naista saimme kyydin noin 18.15.
Lento Helsingistä kesti kolme varttia. Yhtä kauan kesti saada taksi Kuopion kentälle.
En käsitä tuota liikennekurjuutta.
Tarpeeksi takseja, kiitos. Täytyihän keskuksen tietää, että meitä on vähintään kymmeniä kyytiä vailla, kun kännykät kävivät.
Ja voisiko sen mystisen Savonlinjan linja-auton ajaa siihen lentoasemalle, että osaisi nousta kyytiin. Voisi myös merkitä pysäkin ja panna aiktaulun näkyviin, mieluummin lämpimiin sisöätiloihin, kiitos.
Jos siellä nyt linja-auto jossakin kävi, niin kukahan sinne osasi mennä?
Saisiko bussin tai taksin lentoasemalta
54
2497
Vastaukset
- viluinen nainen
Muualla maailmassa lentoasemilla odottaa takseja. Sen kun käy kyytiin. Jos taksit loppuvat, taksit järjestävät itse niitä lisää.
Kuopiossa kuultiin, että taksi olisi pitänyt osata ennalta tilata nimellä! Tällaista asiakkaan hyppyyttämistä en ole muualla tavannut.
Helsingissä lentokenttäbussi maksaa 4,50 (HBL) tai 6,30 (Finnair).
Netistä löytyi Kuopion lentokenttäbussin aiktaulu. Kentältä ei osattu etsiä bussia, kun ei ollkut opastreita, aikatauluja, pysäkkimerkkiä saati autoa näkyvissä.- HSL kortilla
Siinähän tuo bussipysäkki on toisen ulko-oven luona. Kyllä Kuopion kokoisen lentoaseman edestä varmaankin löytyy bussin kokoinen ajoneuvo. Muistelen, että siinä on ylhäällä tavalliseen tapaan pysäkkitunnus. Eipä tuolla Seutulassa seutuliikenteen bussit löydy kummankaan terminaalin edestä noin helposti.
Ei Höbla sentään maksa noin paljon, vaikka Mullikan päihittää mennen tullen. Seutulippu HSL busseissa taitanee maksaa bussista ostettuna tuon.
Kannattaa varmaankin tilata taksi etukäteen Rissalaan tilauslennolla tullessa. Eikä sekään aina auta. Ei taksijenkaan kannata huvikseen käydä lentällä asti katsomassa tulisiko kyytejä.
Itse olen kerran tilannut ennakolta taksin tilauslennolta tullessa ja tämä Kuopion taksin kaveri meinasi väkisin ajella Vuorelan kautta Siiliin. Ei suostunut lähtemään heti kentältä Siltasalmen kautta, vaan sain lopulta ajamaan sentään Toivalan läpi. Ylimääräistä matkaahan siitä tuli reilut viisi kilometriä. En suostunut maksamaan kuin lyhimmän mukaan. Ja meni siitä tieto myös silloiselle lentokentän päällikölle ja tuon kautta Kuopion taksin vetäjälle. Kivaahan sitä olisi tietysti rahastaa vaikka Tahkolle menijöitä.
- toinen viluinen
Niin ja vielä mielenkiintoinen yksityiskohta:
Meinimme välillä sisälle lämmittelemään, kun ei autoja kuulunut. yritimme löytää henkilökuntaa, jolta kysellä kyytimahdollisuuksia.
Emme löytäneet ketään!
Lentoasema tyhjillään henkilökunnasta?
Kohta kai asiakkaan pitää itse osata lentääkin. - .......
No sellaista se nyt vaan on pienemmillä kentillä, ei mikään yllätys eikä paljoa enempää ole syytäkään odottaa.
- .......
Tai no korjaan itseäni sen verran, että jos opasteet ovat todellakin tuolla tasolla, pitäisi tilanne siltä osin korjata. Itse olen aina ennakkoon ottanut tuollaisista asioista selvää, joten en ole kiinnittänyt opasteisiin huomiota.
- KFNKnvc
Joo, veikkaan että lentokenttäbussi ei aja sisään terminaaliin, vaan matkaajan
olisi käveltävä terminaalin ainoasta yleisöovesta ulos ja sitten riittää
pään kääntäminen ja heureka! Bussipysäkki!
Tuossakin ajassa mitä odottelitte näitä "hitaita" takseja, on tainnut käydä muutama linjavuorokin siinä pysäkillä.
Ja huom! Rissalan kentän pihalla eksyminen on samaa luokkaa, jos eksyt omasta olkkarista matkalla omaan vessaan.
Ja vielä, jos kaupungista tulee taksi kentälle, niin kyllä siinä aikaa menee se reipas 20 minsaa. - toinen viluinen
HBL = Helsingin bussiliikenne, entinen HKL = Helsingin kaupungin liikennelaitos.
Ei muualta tuleva tiedä mennä muulle ovelle kuin sille, minne matkustajavirta ohjaa. Ainakaan ilman opasteita. Esim. Taksit ja Bussi eri ovilla jos ne eri ovien takaa löytyvät.
Pysäkkiä saati linja-autoa ei näkynyt. Kyselimme sitä, Kukaan jonossa olevista ei sanonut tietävänsä, kulkeeko sinne. Netin mukaan kulkee, mutta 17.50 lähteväksi merkittyä autoa emme nähneet. Aika pieni oli siis auto, vai lähtikö se jostakin kauempaa?- Pakko korjata
HBL on kyllä enemmänkin Hufvudstadsbladet... :D Helsingin Bussiliikenne Oy on vain yksi niistä yhtiöistä jotka hoitavat bussiliikennettä Helsingin seudulla. HSL on se liikennelaitos eli Helsingin Seudun Liikenne.
- nollasummaa
Tarkoittanet linjaa 40. Sen kohdalla on tosiaan ollu kummallisuuksia. Se lähtee kentältä ennenkuin lentokone laskeutuu vaikka sen pitäisi odotella matkustajia.
no taksithan siitä kiittää, kun asiakkaita riittää sitten heille. - HSL kortilla edellee
Pakko korjata kirjoitti:
HBL on kyllä enemmänkin Hufvudstadsbladet... :D Helsingin Bussiliikenne Oy on vain yksi niistä yhtiöistä jotka hoitavat bussiliikennettä Helsingin seudulla. HSL on se liikennelaitos eli Helsingin Seudun Liikenne.
Juuri noin Helsingin Bussiliikenne Oy on vain kaupungin omistaman bussifirman nimi ja sen kalusto on maalattu entisen HKL:n sijaan HSL:n tunnuksilla. Firman nimi lyhennetään HelB. HBL lyhenne on Höbla lehden.
Tuon bussin aikataulun mukainen lähtöaika lentokentältä on 18.05 edellinen oli jo klo 17.00 ja seuraava olisi ollut klo 18.15. Bussin reitti ei ala kentältä, vaan se tulee Siilinjärveltä. Olisiko käynyt kuten usein tuolla Helsingin busseillakin, että yksi vuoro on myöhässä tai jopa jäänyt pois.
Kyllä siellä Seutulassakin on saanut katsella, minne nyt on siirretty paikallisliikenteen bussipysäkit, jotta pääsee matkustamaan matkakortillaan. Ihan hävettää juuri etelästä muuttaneena, että yhden pienehkön odotushallin molemmissa päissä olleiden ovien olevan ongelma joillekin.
Rissalaan tulee vain sormin laskettava määrä lentoja vuorokaudessa. Ei siinä niin tiivistä bussiliikennettä kannata ylläpitää. Ja taitaa olla niin, että Siilinjärvi maksaa paremmin bussifirmalle, kun bussit palvelevat paremmin sinne suuntaan. Noilla mainitsemilla busseillahan tulee matkustajia Siilin suunnasta..
- vähitellen lämpenevä
No joo, kommenteissa on nyt syyllistetty matkustajat, jotka eivät saaneet taksia eivätkä löytäneet pysäkkiä. Tuossa 45 minuutin ajassa ei todellakaan nähty ensimmäistäkään linja-autoa eikä kukaan jonottajista tiennyt, kulkeeko sellaista.
Eli jos kuljetukset eivät pelaa, se onkin ulkona marraskuun sadetuiverruksessa värjöttelevän matkustajan syy?`
Aha.
Jos tuo on kuopiolainen ajattelutapa, en ihmettele kyytien puuttumista.
Helsingissä taas ajatellaan matkustajien palvelemista, mistä saisi rahaakin.- vähitellen lämpenevä
Ainoa yleisönovi olisi vienyt pysäkille?
Höpö höpö.
Ainoa yleisönovi vei taksitolpalle. Se oli ainoa ovi, josta väki purkautui ulos. Oli siellä sivussa toinenkin ovi, mutta miksi olisimme siitä menneet, kun kukaan muu ei sinne mennyt? Sen oven takana näytti olevan melko pimeä parkkipaikka-alue. Sinne taksijonoon taas hölkkäsivät viimeisetkin miehet ohitsemme meitä naisia tieltään tuuppien.
Emme olisi kaivanneet bussia terminaaliin sisälle. Siihen lähistölle olisi riittänyt. Ja tietysti tietoa siitä, mistä se lähtee, milloin ja miten pysäkile löytää. - ehhh
Kai sinä ymmärrät Helsingin ja Kuopion kenttien merkittävimmän eron? Ei kukaan täysjärkinen odota samaa palvelutasoa noin erilaisilta kentiltä.
- nyt jo lämmin
vähitellen lämpenevä kirjoitti:
Ainoa yleisönovi olisi vienyt pysäkille?
Höpö höpö.
Ainoa yleisönovi vei taksitolpalle. Se oli ainoa ovi, josta väki purkautui ulos. Oli siellä sivussa toinenkin ovi, mutta miksi olisimme siitä menneet, kun kukaan muu ei sinne mennyt? Sen oven takana näytti olevan melko pimeä parkkipaikka-alue. Sinne taksijonoon taas hölkkäsivät viimeisetkin miehet ohitsemme meitä naisia tieltään tuuppien.
Emme olisi kaivanneet bussia terminaaliin sisälle. Siihen lähistölle olisi riittänyt. Ja tietysti tietoa siitä, mistä se lähtee, milloin ja miten pysäkile löytää.Emme siis eksyneet Rissalan kentällä. Emme vain tienneet, miksi paikalla ei ollut takseja ja missä se näkymätön linja-auto luurasi.
Jos niitä kävi parikin vuoroa, niin olisi kiva tietää, missä ne kävivät. - kurmitsainen
ehhh kirjoitti:
Kai sinä ymmärrät Helsingin ja Kuopion kenttien merkittävimmän eron? Ei kukaan täysjärkinen odota samaa palvelutasoa noin erilaisilta kentiltä.
Kuopiossa on siis mahdotonta panna esim. oveen kylttiä tai edes paperia BUS ? Ja edes yhtä nuolta?
Ja aikataulun esiin laittaminen olisi liian kallista?
Taksijonossa kuullun perusteella kuopiolaisetkaan eivät tienneet, että sinne jokin mystinen ja näkymätön linja-autovuoro kulkisi. - ......
kurmitsainen kirjoitti:
Kuopiossa on siis mahdotonta panna esim. oveen kylttiä tai edes paperia BUS ? Ja edes yhtä nuolta?
Ja aikataulun esiin laittaminen olisi liian kallista?
Taksijonossa kuullun perusteella kuopiolaisetkaan eivät tienneet, että sinne jokin mystinen ja näkymätön linja-autovuoro kulkisi.Kuten tuolla jo aiemmin mainitaan, opasteet sietäisi kyllä olla kunnossa. Vaatimuksesi ja vertailusi sen sijaan koskivat paljon muutakin.
- kurmitsainen
Vihoviimeiseksi vielä, että kyseessä ei ollut mikään outoon aikaan tullut tilauslento, vaan tiistai-illan vakiovuoro. Kone oli täynnä ja vieressäni istuneen rouvan, usein matkustavan, mukaan se on useimmiten täynnä tai lähes täynnä. Häntä tuli mies hakemaan pohjoisen suuntaan.
Ja Helsingistä Elielinaukiolta lähteneen lentokenttäbussin 4,50 euron hintaisessa lipussa lukee HBL, joka ei tarkoittane ruotsinkielistä sanomalehteä, vaikka ruotsalaisuuden päivää vietetäänkin.
Vaatimukseni? Olen vain kysellyt, miksi liikennejärjestelyt ovat kesken miettimisen.
Luulin auttaneeni teitä Kuopion seudun ihmisiä, mutta täällä on kai sitten tapana ampua viestintuoja.- .....
Ei ole kyse siitä, ei kannata alkaa marttyyriksi. Kyse on vain siitä, että ei pienkentältä ole realistista odottaa Vantaan palvelutasoa. Ei siitä kannata ottaa hernettä nenään, vaan opiksi niin, että osaat jatkossa ottaa huomioon kentän koon menojasi suunnitellessa.
- vuorela
Terminaalin länsipuolen ovista ulos tultaessa on erikseen bussipaikka siinä terminaalin vieressä, lisäksi siellä ovat ennakkotilaustaksien ruudut.
Itäpuolen ovista ulos tultaessa ovat ns. normitaksiruudut sekä airport-taksi ruutu.
Sisällä on se taksipuhelin, josta voi ilmaiseksi tilata taksin kentälle. Normitaksiruutujen ja airport-taksiruudun välissä on myös selkeä opaste taksin tilaamiseen.
On valitettavaa, että ruuhkaisina aikoina takseja ei aina riitä kentälle. Taksin tulo kaupungista tosiaan kestää sen 20 minuuttia, Siilinjärveltä 15 minuuttia. Kaupungissa on arkipäivisin ruuhkaa, joten sieltäkään ei välttämättä heti vapaudu taksi kentälle.
Taksit kyllä tietävät, että 17.40 ja 21.40 lennoilta tulee aina koneentäysi väkeä. Siksi kentällä yleensä odottaakin noita lentoja toistakymmentä taksia, joskus jopa yli 20 (joka heikentää palvelua muualla).
Koko Kuopiossahan on noin 150 taksia ja Siilinjärvellä 30. Eivät ne kaikki voi olla koko ajan ajossa.
- taxibussi
Ja höhö höh mukamas heikentää palvelua muualla, ihan varmaan on kaikilla takseilla kyytiä tuohon aikaan Kuopion keskustassa ???? höpö höpö.
Totta on että puutteellisia on opasteet kentällä ja bussit ei odota jos kone on vähän myöhässä ei ainakaan Savunlinjan bussukka.
Vai että etukäteen pitäs tilata taxi odottamaan, eihän tuo onnistu etukäteen tilaaminen aamuisinkaan jos pitää koneelle lähteä taxi kyydillä, ompa sattunut niinkin että ei oo taxi tullut sovittuun aikaan keskikaupungin osoitteeseen.- kohtuutta
tekisitkö sinä töitä 0 € / 2 tuntia?
- Ket on
kohtuutta kirjoitti:
tekisitkö sinä töitä 0 € / 2 tuntia?
Ettekö tiedä että kuopion taksit on ylityölistettyjä, ei jouda ketään odottelemaan saatikka tulla koneen tuloaikoihin omatoimisesti jos ei kukaan ole käskenyt.
- Kumpaa uskoisi
Ket on kirjoitti:
Ettekö tiedä että kuopion taksit on ylityölistettyjä, ei jouda ketään odottelemaan saatikka tulla koneen tuloaikoihin omatoimisesti jos ei kukaan ole käskenyt.
No ehdotappa jossain, että taksilupien määrää pitäisi lisätä, niin taksikuskit ovat heti takajaloillaan, että taasko yritetään viedä viimeinenkin muru heidän suustaan!
Omasta mielestäni taksiyrittäjyyden pitäis olla täysin kiintiöistä ja muusta turhasta säännöstelystä vapaata liiketoimintaa. Mitään järkevää perustetta nykyisen kaltaiselle tarjonnan ja hinnan tiukalle sääntelylle ei ole. - Alalla.
Kumpaa uskoisi kirjoitti:
No ehdotappa jossain, että taksilupien määrää pitäisi lisätä, niin taksikuskit ovat heti takajaloillaan, että taasko yritetään viedä viimeinenkin muru heidän suustaan!
Omasta mielestäni taksiyrittäjyyden pitäis olla täysin kiintiöistä ja muusta turhasta säännöstelystä vapaata liiketoimintaa. Mitään järkevää perustetta nykyisen kaltaiselle tarjonnan ja hinnan tiukalle sääntelylle ei ole.No tulihan se sieltä, Taksiliikenne vapaaksi niin kaikki on hyvin.....joopa joo.....
- 13+4
Kumpaa uskoisi kirjoitti:
No ehdotappa jossain, että taksilupien määrää pitäisi lisätä, niin taksikuskit ovat heti takajaloillaan, että taasko yritetään viedä viimeinenkin muru heidän suustaan!
Omasta mielestäni taksiyrittäjyyden pitäis olla täysin kiintiöistä ja muusta turhasta säännöstelystä vapaata liiketoimintaa. Mitään järkevää perustetta nykyisen kaltaiselle tarjonnan ja hinnan tiukalle sääntelylle ei ole.Ei muuta ku taksiala vapaaksi.
Taksit saavat sitten vapaasti hinnoitella kyytinsä.
Taksat laitetaan taksin ikkunaan. Jos hölmö matkustaja ei älyä ikkunasta tarkistaa taksaa, niin saa syyttää itseään, jos joutuu maksamaan matkasta Rissalasta Kuopion torille 110 €.
Halvimmissa kyydeissä, jotka ovat nykyhinnoissa, körötellään sitten 500 €:n arvoisella kärryllä. - Luulosairas
13+4 kirjoitti:
Ei muuta ku taksiala vapaaksi.
Taksit saavat sitten vapaasti hinnoitella kyytinsä.
Taksat laitetaan taksin ikkunaan. Jos hölmö matkustaja ei älyä ikkunasta tarkistaa taksaa, niin saa syyttää itseään, jos joutuu maksamaan matkasta Rissalasta Kuopion torille 110 €.
Halvimmissa kyydeissä, jotka ovat nykyhinnoissa, körötellään sitten 500 €:n arvoisella kärryllä.Tottakai jokaisella oikeus luulotella ihan vapaasti, että kilpailun vapauttaminen ja sitä kautta lisääminen nostaisi markkinahintoja.
Väite ei kuitenkaan toimi käytännössä eikä edes teoriassa. Ainoastaan erittäin harvoissa poikkeustapauksissa, ja niissäkin vain väliaikaisesti. Ymmärrän kyllä hyvin, että juuri tätä taas kuitenkin väitetään, kun mitään muutakaan perustetta ei ole, eikä pystytä keksimään.
- Väärä palsta
Rissalan lentokenttä on Siilinjärven alueella. Ei kuulu Kuopioon mitenkään. Tyypillistä Siilinjärven suhtautumista. Odottavat että Kuopio järjestäisi kyytihommat ja vieläpä kahvilapalvelut asemalle.
- näin se vaan on
Mutta sehän on nimeltään Kuopion lentoasema. Niinkuin esim. Varkauden lentoasema, joka sijaitsee Joroisissa.
- 19+9
Ja Helsinki-Vantaan lentoasema sijaitsee Vantaalla.
Pitäis olla Kuopio-Rissalan lentoasema.
Vantaalla on oma lentokenttätaksi, niin on ollut Rissalassakin. - jo 10 vuotta
En ymmärrä, miksi Rissalaan on niin vaikea saada taksia. Muistan jo kymmenen vuotta sitten, kun tulin ulkomaisine yritysvieraineni Helsingingistä Kuopioon. En ollut tajunnut, että lentokentällä ei ole taksia saatavilla, kun kaikilla muilla kentillä on ollut. Hyvin vieraat hallitsivat hermonsa, mutta minulla isäntänä oli kyllä selvittämistä. Lopulta puolen tunnin kuluttua tuli yksi taksi ja siihen me neljä melko kookasta äijää kömmimme. Vieraat olivat kohteliaita, mutta huomasin kyllä syrjäsilmällä, miten he naureskelivat ja puistelivat päätään suomalaiselle taksipalvelulle. Toki he olivat käyttäneet Helsingin taksia, mutta ei muuta suomalaista.
Kuopion seudulla ei näköjään opita 10 vuodessa tästäkään asiasta mitään.- Kuopiossa näin
Kuopion lentokenttäbussit ovat lähinnä vitsi: viikonloppuisin ei ole lainkaan bussiyhteyksiä eikä arkenakaan kuin osalle lennoista/ lennoilta. Lisäksi aikataulut on sellaiset että matkatavaroita ei ehdi jättää (ainakaan lentoyhtiön ilmoittamassa 45 min määräajassa). Lisäksi bussit eivät odota koneen ollessa myöhässä.
Kohtuuhintaista (?) airport-taxiakaan ei ajeta viikonloppuna! Silloin saat siis pulittaa 40€ matkasta keskustaan!! Ja reilulla 80€:lla saa viikonloppuidin usein menopaluulennon Hkiin... - DDFDFGFF
Kuopiossa näin kirjoitti:
Kuopion lentokenttäbussit ovat lähinnä vitsi: viikonloppuisin ei ole lainkaan bussiyhteyksiä eikä arkenakaan kuin osalle lennoista/ lennoilta. Lisäksi aikataulut on sellaiset että matkatavaroita ei ehdi jättää (ainakaan lentoyhtiön ilmoittamassa 45 min määräajassa). Lisäksi bussit eivät odota koneen ollessa myöhässä.
Kohtuuhintaista (?) airport-taxiakaan ei ajeta viikonloppuna! Silloin saat siis pulittaa 40€ matkasta keskustaan!! Ja reilulla 80€:lla saa viikonloppuidin usein menopaluulennon Hkiin...Jos niitä matkatavaroita roudaa, niin eikö sitä voisi lähteä sillä edeltävällä bussilla?
Ja jos joutuu odottamaan sen extra 15-30 minuuttia, niin mitä siitä....
Jos bussiaikataulut olisivat sellaiset, että kaikki varmasti ehtivät hieroa ne matkatavaransa selvitykseen, niin se taas pyllistäisi suurimmalle osalle matkaajia, jotka matkustavat ilman matkatavaroita. - 12+3
DDFDFGFF kirjoitti:
Jos niitä matkatavaroita roudaa, niin eikö sitä voisi lähteä sillä edeltävällä bussilla?
Ja jos joutuu odottamaan sen extra 15-30 minuuttia, niin mitä siitä....
Jos bussiaikataulut olisivat sellaiset, että kaikki varmasti ehtivät hieroa ne matkatavaransa selvitykseen, niin se taas pyllistäisi suurimmalle osalle matkaajia, jotka matkustavat ilman matkatavaroita.Millä edeltävällä bussilla? Hyvä jos kulkisi edes yksi bussi joka lennolle! Viikonloppuisin ja iltaisin ei mene ainuttakaan bussia.
- ongelma pois
12+3 kirjoitti:
Millä edeltävällä bussilla? Hyvä jos kulkisi edes yksi bussi joka lennolle! Viikonloppuisin ja iltaisin ei mene ainuttakaan bussia.
Viestittele Paroselle, jotta Kuopio makselee tukea linjabiiliyhtiölle noista vuoroista.
- öykkäri.
"Joo, veikkaan että lentokenttäbussi ei aja sisään terminaaliin, vaan matkaajan
olisi käveltävä terminaalin ainoasta yleisöovesta ulos ja sitten riittää
pään kääntäminen ja heureka! Bussipysäkki!
Tuossakin ajassa mitä odottelitte näitä "hitaita" takseja, on tainnut käydä muutama linjavuorokin siinä pysäkillä.
Ja huom! Rissalan kentän pihalla eksyminen......"
Tälläinen asenne on juuri savolaista asioden korjaamista. Vasta hyökkäys ja asiat ovat taas kunnossa? - Bussiaikataulu
Tässäpä bussiaikataulu Siilinjärveltä lentoaseman kautta Kuopioon
http://www.matkahuolto.info/lippu/fi/connectionsearch?stat=1&sn0=&sn1=Kuopio lentoasema %28Siilinj%E4rvi%29&sn2=&snOld0=&snOld1=&snOld2=&page=criteria&action=&connectionSearchType=departure&commuterLineNumber=&selectedDay=7&selectedMonth=11&selectedYear=2013&selectedDayOld=&selectedMonthOld=&selectedYearOld=&travelDate=&travelDateOld=&departureStopAreaId=&departureStopAreaIdOld=&departureStopAreaName=siilinj%E4rvi&departureStopAreaNameOld=&arrivalStopAreaId=s10451&arrivalStopAreaIdOld=&arrivalStopAreaName=Kuopio lentoasema %28Siilinj%E4rvi%29&arrivalStopAreaNameOld=&allSchedules=0&select=201310&ticketTravelType=0&search=search
Bussit saapuvat ja lähtevät lentoasemalta bussipysäkin kohdalta, joka sijaitsee pohjoispuolella rakennusta. Ei siis samalla ovella mihin taksit ovat pysäköineet.
Nämä bussit ovat tavanomaisia reittibusseja, eivätkä ns. "lentovuorobusseja".
Lentovuorobussit pysäköivät aivan pohjoisemman uloskäynnin viereen, reittibussit noin 30 metrin päähän, kuitenkin aivan näköetäisyydelle.
Taksien saatavuutta auttaisi yhteinen taksijärjestelmä Kuopion ja Siilinjärven kesken.
Taitaa olla niin, että taksiyrittäjät eivät sellaista halua.
Lentoasemalta on bussiyhteys myös Iisalmeen, joten hieman ihmettelen, miksi ei ole suoraa bussikuljetusta lentoasemalta Kuopioon. Kävisihän siihen kalustona pikkubussi. Vai onko mahdollisesti niin, että taksiyrittäjät vastustavat bussikuljetusta.- saamattomuuden syntysija
Kuopiossa ei oikein ymmärretä tätä asiaa: valitetaan kuinka lentomatkustus vähenee mutta liityntäkuljetukset lentoasemalle ovat täysin surkeat ja lisäksi pysäköinti lentokentällä kiskurihintaista.
Surkuhupaisaa on kun lentolipun Helsinkiin ja takaisin (jos paluu viikonlopun yhteydessä tai yli) saa halvemmalla kuin edestakaiset matkat Kuopiosta lentokentälle, taksilla toki kun muuta vaihtoehtoa ei ainakaan viikonloppuisin ole!
Mutta mitäpä asiaa täällä Savossa saataisiinkaan kuntoon? - lfjbjfbaj
saamattomuuden syntysija kirjoitti:
Kuopiossa ei oikein ymmärretä tätä asiaa: valitetaan kuinka lentomatkustus vähenee mutta liityntäkuljetukset lentoasemalle ovat täysin surkeat ja lisäksi pysäköinti lentokentällä kiskurihintaista.
Surkuhupaisaa on kun lentolipun Helsinkiin ja takaisin (jos paluu viikonlopun yhteydessä tai yli) saa halvemmalla kuin edestakaiset matkat Kuopiosta lentokentälle, taksilla toki kun muuta vaihtoehtoa ei ainakaan viikonloppuisin ole!
Mutta mitäpä asiaa täällä Savossa saataisiinkaan kuntoon?Kuopion kentän matkustajamäärät ovat kovin vaatimattomia.
Kuopiossa oli muutama vuosi sitten lentojen mukaan ajettavat bussikuljetukset,
odottivat myöhässä olevia lentoja ja muuttivat lähtöaikataulujaan lentoyhtiöiden
aikataulumuutosten mukaan.
Kuitenkaan matkustajia ei busseissa juurikaan ollut.
Toki uskon, että jos lentoyhtiöt tai muu taho maksaa, niin löytyy liikenteenharjoittajia ajamaan vaikka 5 minuutin vuorovälillä.
Mutta tuskin sekään toisi juurikaan lisää matkustajia.
Helsingissä riittää, että lentokenttäbussi ajaa keskustaan, mutta Kuopiossa taitaisi pitää ajaa vielä jokainen kotiovelleen.
Onko se sitten kaupungin laajuus, hajanaisuus ja huonot jatkoyhteyden keskustasta lähiöihin.
.
- peepee
Suomessa ja Kuopiossa ei ole oikeanlaista palvelukulttuuria. Viimeaikoina on tullut näkökulmaa eurooppalaisuuteen. Prahassa voi netistä tilata niin lentokenttäkuljetuksia kuin kaupungin sisäisiä ajoja Airportyhtiöltä. Hyvät kokemukset taksi tulee ajallaan ja palvelee viimeisen päälle, eikä ole kallis Kaupungin ajot 200 korunaa noin 8 euroa aina tasaraha. Lentokentälle noin 25 euroa. Kuljettajat puhuvat englantia ja tunnelma on hyvä.Mistä saataisiin Kuopioon vastaava palvelu? Taksiliikenne on monopolisoitua, eikä kilpailua ole siitä johtuva koko homma. Samoin bussiliikenne näköjään pitää ohjata omnibussille ennekuin homma alkaa parantua. Kaikki on liikaa kaavoihin kangistuneita. Rovaniemellä on totuttu siihen, että tilataan ajoissa niin bussit kuin taksit, kännykät pelaa ja numerot pitää olla ja valmistella asiat. Turhaa luimistella asemalla.
- 2+9
"Samoin bussiliikenne näköjään pitää ohjata omnibussille ennekuin homma alkaa parantua."
Kuka lopulta maksaa ne 3 €:n bussimatkat Helsinki-Turku jne? Tuolla summalla ei mikään bussiyhtiö pärjää maksamatta palkkaa kuskeille. - 4+20
2+9 kirjoitti:
"Samoin bussiliikenne näköjään pitää ohjata omnibussille ennekuin homma alkaa parantua."
Kuka lopulta maksaa ne 3 €:n bussimatkat Helsinki-Turku jne? Tuolla summalla ei mikään bussiyhtiö pärjää maksamatta palkkaa kuskeille.Hyvä asiakaspalvelu eli ilmaiset matkat johtaa sitten vilunkeihin kuljetysyritysten sisällä.
Miksi Suomen hintoja verrataan Viroon, Tsekkiin tai Espanjaan, kun niissä maissa yleinen hintataso ja palkkataso ovat matalampia kuin Suomessa?
- Juna on parempi
Nopeuttaisivat junayhteyttä Helsinkiin, niin loppuisi tuo lentokoneiden kanssa leikkinen ja voitaisiin jopa sulkea Kuopion lentoasema tarpeettomana... Juna voi kulkea nykytekniikalla ja oikeilla radoilla jopa 300 km/h, joten se voisi jopa kilpailla lentokoneen kanssa. Junan kanssa ei ole siirtymisiä terminaalista keskustaan ja toisinpäin, eikä turvatarkastuksia jne.
- Junako parempi?
Monet yritykset tarvitsevat junaa nopeampaa yhteyttä esim. lääkefirmat ja jos ei ole reittikoneita ei myöskään silloin tälläistä yritystä.
- m,m.m,.
Utopiaa. Ei ole rahaa edes ylläpitää kunnolla vanhaakaan rataa. Suomi on harvaan asuttu maa ja täällä on pitkät välimatkat sekä rankat luonnonolot ylläpidon kannalta.
- tto+0å
Junako parempi? kirjoitti:
Monet yritykset tarvitsevat junaa nopeampaa yhteyttä esim. lääkefirmat ja jos ei ole reittikoneita ei myöskään silloin tälläistä yritystä.
Katso kuinka nopeasti juna menee Helsingistä Seinäjoelle. Savon rata kiemurtelee jonkun v...tun Kouvolan ja Pieksämäen kautta.
Paljonko menee aikaa ensin lentokentälle menoon? Sitten lentokentällä pitää olla tietty aika ennen lähtöä. Lopuksi pitäisi päästä lentokentältä keskustaan.
Taas juna kulkee keskustasta keskustaan. - Lentokonetta tarvitaan
tto+0å kirjoitti:
Katso kuinka nopeasti juna menee Helsingistä Seinäjoelle. Savon rata kiemurtelee jonkun v...tun Kouvolan ja Pieksämäen kautta.
Paljonko menee aikaa ensin lentokentälle menoon? Sitten lentokentällä pitää olla tietty aika ennen lähtöä. Lopuksi pitäisi päästä lentokentältä keskustaan.
Taas juna kulkee keskustasta keskustaan.Junasta ei tule kilpailukykyistä Hki-Kuopio välillä niin kauaa kuin rataa ei oikaista! Nythän keskustasta keskustaan menee aikaa seuraavasti: Kuopiossa ajoaika kentälle 20 min, kentällä riittää hyvin 25 min ennen lähtöä (jos ei matkatavaraa ruumaan) lento Hkiin 45 min (potkurikone 15 min hitaampi), siirtymä terminaalista ulos ja bussimatka keskustaan noin 40 min = 2 h 10 min, tämä siis parhaimmillaan. Joka tapauksessa 2,5 tuntiin pääsee lentäen yleensä aina. Junalla menee reilut 4 tuntia ja ongelma on etenkin se, että et ehdi Hgissä klo 9-9.30 alkaviin tilaisuuksiin saman päivän aikana. Tai no ehkä jos lähdet klo 4 junalla mutta se ei ole enää inhhimillnen tapa matkustaa... Ja junat myöhästelee melkeinpä enemmän kuin lentokoneet.
- nerpets
Uusavuttomat lentomatkustajina.
- fengngng
Lähtee 17.50 Siilinjärveltä ja lentoasemalta 18.05 et silleen.
- viluinen nainen
Olen jo takaisin matkustanut (junalla), mutta kurkkasin keskustelun etenemistä. Näyttää samoja murheita olevan muillakin.
Tuota 18.05 autovuoroa kukaan meistä kymmenistä yhä odottaneista (30 min koneen saavuttua) ei ilmeisesti nähnyt. Ilomielin olisimme sillä matkustaneet Kuopion keskustaan. Kuopion seudulla on siis näkymättömiä linja-autoja.
Takseja ei ollut ainakaan tuona iltana alkuunkaan riittävästi. Piiskaava sade, kylmä tuuli. Ehkä taksin käyttäjiä senkin takia tavallista enemmän, mutta kun sääennustus oli tiedossa ja piti hyvin paikkansa, olisi ajovuorojen suunnittelija voinut tehdä jotakin.
Palasin junalla, kun en voinut luottaa saavani taksia lentokentälle. Bussista en uskaltanut enää uneksiakaan. - HSL kortilla edellee
viluinen nainen kirjoitti:
Olen jo takaisin matkustanut (junalla), mutta kurkkasin keskustelun etenemistä. Näyttää samoja murheita olevan muillakin.
Tuota 18.05 autovuoroa kukaan meistä kymmenistä yhä odottaneista (30 min koneen saavuttua) ei ilmeisesti nähnyt. Ilomielin olisimme sillä matkustaneet Kuopion keskustaan. Kuopion seudulla on siis näkymättömiä linja-autoja.
Takseja ei ollut ainakaan tuona iltana alkuunkaan riittävästi. Piiskaava sade, kylmä tuuli. Ehkä taksin käyttäjiä senkin takia tavallista enemmän, mutta kun sääennustus oli tiedossa ja piti hyvin paikkansa, olisi ajovuorojen suunnittelija voinut tehdä jotakin.
Palasin junalla, kun en voinut luottaa saavani taksia lentokentälle. Bussista en uskaltanut enää uneksiakaan.Bussivuoro klo 18.05 oli ehkä hiukan myöhässä tai Helsingissä usein tapauhtuvan tavoin jäänyt kokonaan pois. Kone taisi tulla etuajassa, kun aikataulun mukaan tuloaika on 18.40. Ei 18.05 ole mitenkään huono aika bussin aikataulun mukaiseksi lähtöajaksi. kun matkatavaroiden odottelussa menee melkein vartinkin verran ja siinä on silloin vähän varaa koneen myöhästymiseenkin.
Ei Seutulassakaan taksien ajoja kentälle kukaan suunnittele, vaan kentälle tuoneet jäävät odottamaan saavansa kentältä kyydittävän. Vuosia Seutulasta saivat kyytejä ottaa vain Vantaan taksit, vaikka helsinläiset ja espoolaiset sinne enemmän matkustajia toivatkin. Asiasta oli vuosia napinaa taksien kesken.
Vieraspaikkakuntalaisen voi olla vaikeaa löytää bussien lähtöpysäkki kaupungin keskustasta, jos ei löydä edes linjamobiilipysäkkiä pienen lentoaseman oven suusta. Kuopion suunnalla takseja on paljon paremmin saatavilla, kuin pkseudulla, jossa kuskeista on akuutti pula ja ruuhka-aikaan esimerkiksi aamulla Euroopan lentoja ennen kannattaa aina tehdä taksitilaus jo edellisenä iltana. - kloodie
viluinen nainen kirjoitti:
Olen jo takaisin matkustanut (junalla), mutta kurkkasin keskustelun etenemistä. Näyttää samoja murheita olevan muillakin.
Tuota 18.05 autovuoroa kukaan meistä kymmenistä yhä odottaneista (30 min koneen saavuttua) ei ilmeisesti nähnyt. Ilomielin olisimme sillä matkustaneet Kuopion keskustaan. Kuopion seudulla on siis näkymättömiä linja-autoja.
Takseja ei ollut ainakaan tuona iltana alkuunkaan riittävästi. Piiskaava sade, kylmä tuuli. Ehkä taksin käyttäjiä senkin takia tavallista enemmän, mutta kun sääennustus oli tiedossa ja piti hyvin paikkansa, olisi ajovuorojen suunnittelija voinut tehdä jotakin.
Palasin junalla, kun en voinut luottaa saavani taksia lentokentälle. Bussista en uskaltanut enää uneksiakaan.Jos matkustaa sokeana, on syytä pyytää joku saattamaan ja toimimaan silmänä.
Jos ei näe linja-autoja, niin eipä voi kuin syyttää itseään.
Näköjään 18.05 lähtee yksi bussi ja 18.15 toinen, turhaan edes yrität valehdella että molemmat bussit olisivat olleet kadoksissa.
- pimeätaxi
Miten ois pimeät taksit sinne nurkille, nomitä siitä sitten seuraisi.... tietenkin saksisuharit nostaisi hirveän mökän kun heidän töitään pimeät taksit tekee ,,ei semmoinen vetele on Kuopiossa niin paljon taxeja että kukaan ei kyydittä jää... Sinne vaan työttämät kuikuilemaan ja pälyilemään epätietoisia matkaajia ja eikun vaan ohikulkiessa vihjaamaan että tuolla ois parkissa yks tila-auto ..paljonko !!! selevä ei kun kyytiin jos munkkikahvit tarjootte torilla siellä vettä vuotavassa Apaja kahviossa !!!
- pirssi2
Niin, taksin saamisessa on jo kolmekymmentä vuotta sama ongelma, kun kuopion ja siilinjärven taksit riitelevät mikä on kunkin aluetta! Eikä tätä ongelmaa saa edes heidän valvova/vastaava viranomainen toimimaan.Eli ely-keskus, kaikki pitäisi vaan itse saada ei toiselle mitään! Sama esim.lentoasema ja kys,asemat, lentoasema jotakuinkin toimii, mutta kys on kuopiolaisten jäärien hallinnassa, ei edes ely ole heitä
saanut ruotuun.Omaan pesään kakkivat,siitä ei seuraa kun lupien lisääminen tai jollain aikavälillä vapautuvat luvat.Sittenkai se menee nyrkkijakoon mikä kukin ajaa!
- awef+a
Jos matkustajat käyttäisi todellakin takseja kuljetuksiin, eivätkä tilaisi kaveria hakemaan pullopalkalla lentoasemalta, niin ehkä takseja olisi odottamassa myös ns. charter lennoilta asiakkaita. On se vaan niin, että kyllä pääsääntöisesti taksit tekevät turhan kyydin lentoasemalle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ootko nainen noin mustis musta
Onhan se toki imartelevaa kun olet kaunis ja kaikkea muutakin, mutta ehkä vähän kummallista, kun ei varsinaisesti olla t917284- 353851
- 453450
Kauan säkin jaksoit
Minun perässä juosta. Kunnes pahoitit mielen. Kuinka monta anteeksipyyntöä olet vailla? 🧐402582- 2132496
- 412392
- 1302303
Miksi kaipaat
Ja olet elämässäni vielä kaiken tämän jälkeen? Eikö kaikki ole jo selvää välillämme?292199Askanmäessä Huippu esitys
Kävimme Ystävien kanssa Askanmäen kesäteatterissa. Kaikki tykättiin esityksestä aivan valtavasti. En varmaan koko vuonna191913Mietin tässä T....
Oletko jo kesälomalla.?Keli on ihanaa, ja sinä nautit veneilystä.... Edelleen käyt mielessä.... En ole unohtanut sinua..241898