Sen mukaan mitä saastuttaa ja nastoista lisä päästömaksu. Puolen vuoden välein mittaus pakoputkesta tulevasta pakokaasusta
Autoihin myös päästöoikeismaksut
autoilija3
794
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Autoilijat maksavat jo polttoaineen hinnassa myös päästömäksun.
Ja päästöistä maksetaan erimaksu jo muutenkin, käyttömaksun muodossa.
Mutta eihän tuo kakara "autoilija3" sitä voi tietää kun sen Plasto-Volvosta ei kyseistä maksua tarvii suorittaa, senkun pärryyttellee vaan.
Ja Plasto-hokija taas osallisena tässäkin keskustelussa. Jee! Toistamisessa ja saman levyn pyörittämisessähän se teho piilee!
Jos keskimääräinen auto ajaa 18 000 km/vuosi ja CO2:ta tulee 150 g/km, ovat
auton vuosipäästöt 2.7 t.
Päästöoikeuden hinta on nyt luokkaa €3/tonni, joten sellaisen vajaan kympin
maksaisi per vuosi.
Ei taida kattaa edes kuluja.
Joo, ei muita veroja kuin alv ja päästömaksut samalla hinnalla kuin teollisuudelle. Eli kympin pari vuoteen. Sopii minulle. Ja ympäristöllekin se on ihan yksi hailee tuleeko se päästötonni pakoputkesta tai tehtaan piipusta.
Sehän sopisi tietyille piireille. Kun päästöoikeuksia ruvettiin kauppaamaan, oli sillä jotkut "ylevät tarkoitusperät". Vähitellen alkuperäinen idea on siirretty sivuun ja siitä on tullut kansainvälisten rikollisjärjestöjen rahanpesujärjestelmä. Yksityisautoilijoille myytävät päästöoikeudet olisivatkin oivallinen uudistus vähitellen hiipuvaan päästöoikeusbisnekseen.
Hyvä idea. Kolmen euron päästöoikeus polttoaineveron, käyttömaksun ja autoveron sijaan. Luulen että autoilijat kannattaa.