Valtio jakaa verovaroja turhuuteen mutta ei auta köyhiä

Menee kuin kaivoon

Katsokaa tuota RKP:n valvomaa Folktingetia, miten sille jaetaan vuosittain valtion budjetista noinvain 25 milj euroa, jotta se voi täysillä valvoa hyvinvoivien ruotsinkielisten etuja ja levittää pakkoruotsitustaan ympäri Suomea.

Miksi ihmeessä suomalaisten pitää tukea ruotsinkielisyyttä, vaikka ruotsi on isompi
ja elinvoimaisempi kieli mitä Suomi ja jota puhuu lähes 10 milj ihmistä ja silti meiltä suomalaisilta kiristetään niukkoja verovarojamme ruotsinkielisyyden hyväksi?

Suomalaiset ovat mielestäni peräti lammasmaisia, että miksi tuolle Folktingetille maksetaan avustuksia, kun tässä maassa on valtavasti oikeita ja kipeitäkin tarpeita tuolle rahalle?

Suomessa on köyhiä ja sairaita avuntarvetsivia eläkeläisiä ympäri Kainuuta ja Pohjois-Suomea mutta valtio jakaakin rahaa tuommoisille puliveivareille millä ei
ole muuta virkaa, kuin ivata suomalaisuutta ja kieltämme Suomea.

Ja sitten tämä röyhkeä sensuuri näillä palstoilla millä nuo röyhkimykset yrittävät
estää meiltä kaiken sananvapauten sanoa asioistamme sen mitä pitääkin tuosta meitä suomalaisia koskettavasta asiasta?

1

66

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Oli siinä kerrakseen

      "Kun Ruotsi ja Ahvenanmaa ovat selvittäeet sitä, miksi suomenkielistä koulua, yliopistoa, hoitolaitosta, seurakuntaa, jne. on mahdotonta perustaa, syyksi on esitetty laskelmat, jotka osoittavat, että suomenkieliset palvelut tulisivat maksamaan niin paljon, että yhteiskuntajärjestelmä ei pystyisi niitä kantamaan. Sen sijaan Suomessa ei ole virallisesti edes laskettu, kuinka paljon kaksikielisyys maksaa."

      Eilinen pakkoruotsituspäivä oli kyllä ennätys lajissaan ja semmoista vaahtoamista
      en ole aikaisemmin viellä kokenut mitä YLE ja muu media eilen toitotti ruotsalaisuudesta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. YLE Äänekosken kaupunginjohtaja saa ankaraa arvostelua

      Kaupungin johtaja saa ankaraa kritiikkiä äkkiväärästä henkilöstöjohtamisestaan. Uusin häirintäilmoitus päivätty 15 kesä
      Äänekoski
      89
      1849
    2. Euroopan lämpöennätys, 48,8, astetta, on mitattu Italian Sisiliassa

      Joko hitaampikin ymmärtää. Se on aivan liikaa. Ilmastonmuutos on totta Euroopassakin.
      Maailman menoa
      277
      1703
    3. Asiakas iski kaupassa varastelua tehneen kanveesiin.

      https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/33a85463-e4d5-45ed-8014-db51fe8079ec Oikein. Näin sitä pitää. Kyllä kaupoissa valtava
      Maailman menoa
      298
      1496
    4. Martina lähdössä Ibizalle

      Eikä Eskokaan tiennyt matkasta. Nyt ollaan jännän äärellä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      177
      1388
    5. Määpä tiijän että rakastat

      Minua nimittäin. Samoin hei! Olet mun vastakappaleeni.
      Ikävä
      51
      967
    6. Jos ei tiedä mitä toisesta haluaa

      Älä missään nimessä anna mitään merkkejä kiinnostuksesta. Ole haluamatta mitään. Täytyy ajatella toistakin. Ei kukaan em
      Ikävä
      78
      962
    7. Avustikset peruttu.

      Aettokosken ampuraan rahat otettu poekkeen valtiolle.
      Suomussalmi
      56
      957
    8. 66
      914
    9. Miksi mies tuntee näin?

      Eli olen mies ja ihastuin naiseen. Tykkään hänestä ja koskaan hän ei ole ollut minulle ilkeä. Silti ajoittain tunnen kui
      Ikävä
      40
      901
    10. Se nainen näyttää hyvältä vaikka painaisi 150kg

      parempi vaan jos on vähän muhkeammassa kunnossa 🤤
      Ikävä
      52
      888
    Aihe