Hämeenkyrö kuntoon

Tutkija 8

http://www.hameenkyronsanomat.fi/index.php?option=com_content&view=article&id=1243:LavajärvenjaJumesniemenkoulutkiinni?&catid=1:uutisetcat&Itemid=22.
Uutisia, missä kunta voisi muussakin säästää, ettei kriiskunta ja pakkoliitos? Tai mitä mielestäsi virkamiesten ja valtuutettujen pitäisi tehdä pelastaakseen kunnan talous? Niin loistava maantieteellinen yhteys Tampereen seutuun, Nokiaan, Ikaalisiin..Onko vaan päättämättömyyttä, että kunta tässä taloustilassa??

15

539

    Vastaukset 15

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • matti sakke

      Himasen raportti työkaluksi, hihat ylös, töihin ja VALTUUSTOLTA lopultakin päätöksi!

    • Tutkija 8

      Ei ole ehkä Himasta itseään, vanhaa tietoa jo, tuttu juttu kaikille - mutta vois sopia hyvinkin Hämeenkyrön kultuuriin kateus ja häpeä- tuttu lause satakuntalainen kateus ja hämäläinen hitaus. Päätöksiä on pakko tehdä. Ei mikään yritys, kunta voi toimia vaan konsensusperiaatteella!

      Siis Himasen juttua lainaten Turun lehdestä:
      HiFilosofi Pekka Himanen patistaa suomalaisia muuttamaan suhtautumistaan häpeään. Hänen mielestään Suomessa vallitsee häpeän kulttuuri, joka estää maata kehittymästä.

      Himanen kirjoittaa tutkimusryhmän loppuraportissa, että suomalainen ajattelu poikkeaa amerikkalaisesta, jossa yrittäjä voi tehdä esimerkiksi konkurssin olematta epäonnistunut ihminen.

      Myös kateus on turhan yleistä. Yrittäjyyttä ei pääse Suomessa syntymään, sillä asenteena on, ettei kukaan saa menestyä paremmin kuin toinen.

      – Sekä epäonnistumisen että menestymisen sosiaalinen hinta on liian korkea, Himanen kirjoittaa.

    • no kade

      Senkun menestyvät ja elävät komeasti ja rikkaalla, mutta tasan myös maksut ja verot eikä vapaamatkustusta pääomatulojen muodossa kun duunari joka eurosta menee 30 pinnaan veroa.
      Ja muukin kuten vaikka sakotkin muun kuin tulojen mukaan aika noloa että duunari maksaa niitäkin sikana kun yrittäjä tulottomana sanktioitetaan opiskelijoiden mukaan,

    • Tutkija 8

      Miksi ihmiset yleensä asuvat Hämeenkyrössä keskustassa, Kyröskoskella tai kylissä? Ymmärrän ne, jotka sinne ovat syntyneet ja kotiseutu, Mistä muuttaa em. taajamiin veronmaksajia muitakin ja ymmärtääkseni etenkin kyliin on muuttanut ihmisiä muualta, jotka haluavat maaseudulle syystä tai toisesta. Mutta jos kuntaan ei haluta kasvua ja siellä asuvatkin aina mollaavat kuntaa niin kuin ainakin täällä suomi24, vaikka se ei totuus olekkaan, niin mikä ihme paikka tämä sitten oikein on???

    • Hämeenkyrö nousuun

      Tiedän ratkaisun. Tehdään samoin, niinkuin Ylöjärvi teki Viljakkalalle. Liitytään Ikaalisiin ja pistetään Ikaalisten virkamihet pihalle, myydään niiden omaisuus ja rahoitetaan Hämeenkyrö kuntoon. Nääs fiksut voittaa aina. Parkanoa me ei siihen soppaan saada mukaan, ovat vähän fiksumpia, mutta meiltä kaikki parkanolaiset kunnalta irti ja omille töitä. Ylipäätään vain oman paikkakunnan kirjat omaaville töitä, muut pihalle.

      • Miksi palkataan

        henkilöitä, jotka eivät edes ajattele muuttaa kuntaan? Yhteiskoulun rehtorikin asuu Nokialla ja monet opettajat Tampereella. Veromarkat valuu hukkaan.


      • Tutkija 8
        Miksi palkataan kirjoitti:

        henkilöitä, jotka eivät edes ajattele muuttaa kuntaan? Yhteiskoulun rehtorikin asuu Nokialla ja monet opettajat Tampereella. Veromarkat valuu hukkaan.

        Ehkä omasta kunnasta ei ole päteviä sopivia hakijoita?


      • On aiemmin ollut,
        Tutkija 8 kirjoitti:

        Ehkä omasta kunnasta ei ole päteviä sopivia hakijoita?

        mutta ei vaan ole valittu.


      • oikeus kaikille
        Miksi palkataan kirjoitti:

        henkilöitä, jotka eivät edes ajattele muuttaa kuntaan? Yhteiskoulun rehtorikin asuu Nokialla ja monet opettajat Tampereella. Veromarkat valuu hukkaan.

        Sama pätee sosiaalijohtajaan. Luitteko Aamulehden muuten, siinä nyt sitten sanottiin, että kunnan kuuluu maksaa vaipat sun muut tavikkeet vanhusten huollossa, pykälä 25. Nimittäin jos ovat laittaneet kustannuksia vanhukselle tai omaisille, niin laskuttaa pitää kunnalta, ovat tehneet virkavirheen. Hyvä on myös tarkistaa päättäjät


      • Paras on paras
        Miksi palkataan kirjoitti:

        henkilöitä, jotka eivät edes ajattele muuttaa kuntaan? Yhteiskoulun rehtorikin asuu Nokialla ja monet opettajat Tampereella. Veromarkat valuu hukkaan.

        Suomessa on sentään vapaa liikkuvuus. Onneksi joka kunnassa ei olla yhtä tolloja kuin Ikaalisissa, jossa on vuosikaudet väkisin koetettu saada työntekijät kuntaan asumaan. Tarkoittaa sitten ei-parhaitten rekrytointia. Sitäkös haluatte?


    • kopsi 5

      Hämeenkyrön kunta, päättäjät ja voimalliset kylätkin, jotka niin talkootoimintaa mainostavat....eivät ole markkinointikykyisiä tai ei mahdollisuuksia tai edes halua saada pieniä piirejä sekottamaan oikeesti uusia innokkaita ihmisiä? Koskaan et muuttua saa tyyli ja satakuntalainen kateus ja hämäläinen hitaus ja mistään ei saa tehdä numeroo. Surullista....

    • virkamiesten vähenny

      Hämeenkyrössä on millä mällätä, mutta lisää maksajia vielä kaivattaisiin ja kunnan virkamiehiä tulee vähintää puolella.

      • JEEES, puolet pois kunnann viroista ja vain raitiita hekiloita toihin kun noi juomarien hommat on vienyt kunnan ihan kuseen.


    • Tutkija8

      Nyt on taas valtuuston kokous päättänyt ja virkamiehet luoneet uudet ensi vuoden kuviot valtuuston kokouksessa kunnalle ensi vuodeksi kai? Mitä olivat ja onko kuntalaiset tyytyväisiä ja kunnan talous etenkin turvattu päätöksillä, säätöjä kai kovasti tulossa oli ja kovia?

    • Herakkaa H.kyrolaiset. Kaavotetaan hameenkyronpuolelle niin lahelle tamperetta kuinmahrollista erulliasia omakotitontteja ja rakennetaan pienkerrostaloja lapsiperheille niin saaraan muutovirtaa tampereelta hameenkyroon. Nyt taytyy luora yks tuhannen talouren keskus H.kyron puolelle josta on hyvat kulku yhteyret tampereeseen..Muuten taa sama ehrotus on tehty jo 30vuotta sitten...

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      63
      1722
    2. Nainen, onko sinussa sitä aitoa feminiinisyyttä jäljellä

      Vai onko se jäänyt meikkien, korujen, hameiden ym. alle peittoon? Onko naisellisuutesi aitoa vai opetettua? Jos teet nai
      Ikävä
      366
      1179
    3. Kirjoita jotain

      Kivaa, hellää ja piristävää
      Ikävä
      138
      963
    4. Missäs se Miss Suomussalmi luuraa?

      Jokin aika sitten eräs myyjätär tituleerasi itsensä Miss Suomussalmeksi. Asiakas oli kuulemma Tokmannin kassalla todennu
      Suomussalmi
      15
      831
    5. Voisit nainen joskus vastata minulle

      Ja antaa jotain itsestäsi. Pientä tunnistetta ja juttua itsestäsi ja meistä. Kannustan.
      Ikävä
      63
      632
    6. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      41
      608
    7. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      79
      600
    8. Päälle hautaus?

      Hautauksissa puhutaan päällehautauksista jos vaikka mies on kuollut ensin ja vaimo 20 vuotta myöhemmin! Todellisuudessa
      Lieksa
      92
      575
    9. On tuota ikäeroa meillä kyllä aivan liian paljon

      Etsi samanikäistä kuin olet, niin minäkin.
      Ikävä
      45
      508
    10. Mies Naiselle pyydän...

      älä satuta minua.
      Ikävä
      47
      495
    Aihe