Joel Lilo on siis päässyt vapaaksi vain kahden vuoden istumisen jälkeen,hän on jo ehtinyt lähettää viestejä Jennan isälle,sekä laittanut kommenttia facebookiin tyyliin "olipa lyhyt kakku" ja "lomaahan tää vain oli".
Kokoomuksen kansanedustaja rikosylikomisario Kari Tolvanen sanoo tätä touhua sairaaksi,hän aikoo tehdä asiasta aloitteen eduskunnassa.
Näin pienellä siis Suomessa voi päästä,vaikka olet tappamisessa avustanut.Vihreät ehtivät taas jo hyssyttelemään koko asiaa,vihreillä on joku tarve suojella rikollisia selvästi.
Kokoomuksen kansanedustaja rikosylikomisario Kari Tolvanen sanoo tätä touhua sairaaksi,hän aikoo tehdä asiasta aloitteen eduskunnassa.
Näin pienellä siis Suomessa voi päästä,vaikka olet tappamisessa avustanut.Vihreät ehtivät taas jo hyssyttelemään koko asiaa,vihreillä on joku tarve suojella rikollisia selvästi.
Vastaukset 7
Vanhimmat
Vertaa muslimien tekoja ja tätä. Kummat raempia?
Kieltämättä pahasti on pielessä oikeusturva kenelläkään, paitsi tietysti rikollisilla.
Onhan sekin tietysti ymmärrettävää, ettei nuoren elämää haluttaisi lopullisesti pilata, mutta sitten vaan on niitä tapauksia, joissa ei muuta vaihtoehtoa ole - on jo niin häiriintynyt, ettei ymmärrä rauhottua, vaikka annetaan oma elämä lahjana takaisin.
Siksi pitää olla lainsäädäntö sellainen, että se mahdollistaa esim. tällaisissa tapauksissa, välittömän tuomion "palautuksen" alkuperäiseksi, ja mahdollisesti vielä pienen "lisätuomion" terrorista omaisille.
Maailma on mennyt ja menee huonompaan suuntaan, ketään ei enää välitä mistään mitään - ei tarvitse.
Ei ole enää olemassa sellaisia kasvatuksellisiakaan "luonnollisia" syyn ja seurauksen suhteita, vaan kaikki on sovellettavissa ja neuvoteltavissa - ei pitäisi olla !
Liika suvaitsevaisuus aiheuttaa rajojen löyhtymistä, ja lopulta poistumista. Sellaisessa yhteiskunnassa ei ole kenelläkään hyvä elää.
Meillä on kyllä kotitekoisiakin rikollisia mutta miksi rikollisuutta pitää tieten tahtoen lisätä tuomalla tänne lisää "ihmisiä" jotka ei sopeudu meidän lainsäädäntöön.
Voisiko ajatella, ettei tässä ketjussa käsiteltäisi tätä maahanmuuttajajuttua. se ei liity tähän oikein mitenkään.
Jennan tappo ei tapahtunut edes Suomessa.
Alkuperäiset tuomiot taisi olla elinkautiset sekä Lilolle että Joona Hasselqvistille,mutta ne muutettiin.
Tulos on sitten tämä että toinen tappajista on jo vapaalla jalalla,ja vielä kuittailee lepomäen isälle - todella törkeää.
Tarvitaan uusi lainsäädäntö pikaisesti.
Kääntääkö Soini takkiaan?