Mikä on hyvä neuvola Espoon eteläosissa ?

kiitollinen äippä

Asun Kivenlahti-Matinkylä sektorilla, kävin omassa neuvolassani, mutta sukset menivät ristiin neuvolantädin kanssa ( hän ei tätä tiedä, sillä hermoni kestivät ), enkä halua häntä silmissäni nähdä. Olen vasta muuttanut Espooseen, joten en tunne ihmisiä, en voi kysyä kokemuksia, enkä ole niitä myöskään kuullut muuta kautta.
Minulla on kokemusta useammastakin raskaudesta, joten ihan ensisynnyttäjän neuvoja en tarvitse, vaan luotettavan asioista tietävän ihmisen tuen joka ei tivaa asioita jotka eivät liity mitenkään raskauteen. Hyvä olisi myös jos terveydenhoitajalla olisi kokemusta GDM:sta. Olisi hyvä jos samassa neuvolassa olisi myös ihana lastenneuvola. Luultavasti tässäkin raskaudessa päädyn äitiyspolin listoille, joten ne neuvolakäynnit ovat raskauden seurannan kannalta vain lappujen täyttelyä.
Nyt siis mielellään ennenkaikkea positiivisia kommentteja, toki ne negatkin on hyvä kuulla.

3

1924

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • tyyt.yks.n.käyt.

      Miksi et mene yksityiseen neuvolaan?

      Jos sinä et pidä jostain henkilöstä niin joku toinen voi pitää tästä samasta henkilöstä......vaikeaahan moisessa asiassa neuvominen on.

    • 36+

      Moi.
      En tiedä missä neuvolassa olet käynyt, mutta neuvolatätiä saa vaihdettua ihan omankin neuvolan sisällä, jos on jotain tällaisia kokemuksia, niinkuin sinulla.
      Tai sitten voit netistä printata lomakkeen, jolla saat vaihdettua kaikki terveydenhoitopalvelut haluamallesi terveysasemalle.

      Asuin aiemmin Tapiolassa ja sain jatkaa neuvolat normaalisti loppuun siellä, kuten toivoin.
      Muutin Kivenlahden tk-alueelle, kävin kerran tk:ssa ja päätin etten enää mene sinne, vaan siirsin kirjat takaisin Tapiolan terveysasemalle. Se on ollut todella hyvä neuvola ja muutenkin kaikki aina sujunut tosi hyvin siellä.
      Suositteluja saa Eleonora-terkkari, Pirjo-terkkari ja Silja-lääkäri.

      Myös Espoonlahdessa on hyviä lääkäreitä, neuvolasta ei niin tietoa.

      • kiitollinen äippä

        Kiitos, täytyy maanantaina soittaa tuonne ajanvaraukseen ja sopia asioita. Ensimmäistä kertaa tämä tulee eteen, ja kuitenkaan en halua pilata neuvolakäyntejäni kiristelemällä hampaita, näitä käyntejä kun kuitenkin tulee kolmen pienen kanssa.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Arvaa miten paljon

      Haluan sua?
      Ikävä
      94
      1749
    2. Kolme miestä joukkoraiskasi nuoren naisen metsässä Helsingissä.

      https://www.hs.fi/helsinki/art-2000011193871.html?utm_medium=promobox&utm_campaign=hs_tf&utm_source=is.fi&utm_content=pr
      Maailman menoa
      241
      1579
    3. Mitä toiveita ja ajatuksia sulla

      On kaivattusi suhteen?
      Ikävä
      89
      1356
    4. Sunnuntai terveiset kaivatulle

      Maa on vielä valkoinen vaikka vappu lähestyy, otetaan pitkästä aikaa pyhä terveiset kaivatullesi tähän ketjuun !!
      Ikävä
      65
      1025
    5. Aika usein mietin sitä

      Että miksi juuri minä olen se jonka kanssa haluaisit vakavampaa? Mikä minusta voi tehdä sellaisen että koet niin syviä t
      Ikävä
      46
      931
    6. Rakastan sinua ja

      Tiedät sen.
      Ikävä
      47
      918
    7. Miksei voitaisi vaan puhua asiat selväksi?

      Minulla on ollut niin kova ikävä sinua, etten oikein edes löydä sanoja kuvaamaan sitä. Tuntuu kuin jokainen hetki ilman
      Ikävä
      38
      908
    8. Eräästä kalastuksenvalvojasta leviää video !

      Ennemmin tai myöhemmin tänne palstalle tulee videonpätkä, jossa kerrotaan paikallisesta "kalastuksen valvojasta". Ei si
      Suomussalmi
      9
      904
    9. On ikävä sua

      Rakas ❤️.
      Ikävä
      46
      862
    10. IS Viikonloppu 26.-27.4.2025

      Koviksen ovat laatineet Eki Vuokila ja piirrospuolista vastaa Lavonius, jolloin 2,5 vaikeusasteen ristikko on saatu aika
      Sanaristikot
      36
      842
    Aihe