c+ ohjelmointi

Moi!

Osaakohan joku auttaa tällases jutus kun saatii tehtäväks tehä ohjelma, joka arpoo 7 numeroo 1-39 väliltä.
Muuten osaan tehä ton mut en osaa poistaa niitä numeroit jotka on jo arvottu.
4737
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

//kotitehtävät on itse yleensä tehtävä?!?

#include
#include

void main()
{
int muuttuja[7];

srand((unsigned)time(NULL));

for(int i=0;i

Äänestä
  • Tuossa saattaa tietty tulla sama numero kahteen kertaan. Sen voi välttää semmoisella rumalla if-elsellä (tai do-whilella), että verrataan onko numero jo arvottu edellisiin indeksin i paikkoihin, ja jos on, niin arvotaan uudestaan niin kauan kunnes tulee arpomaton luku, ja mennään sitten vasta loopissa eteenpäin.

    Äänestä


Kommentoi aloitusta


piiah kirjoitti:

Moi!

Osaakohan joku auttaa tällases jutus kun saatii tehtäväks tehä ohjelma, joka arpoo 7 numeroo 1-39 väliltä.
Muuten osaan tehä ton mut en osaa poistaa niitä numeroit jotka on jo arvottu.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu