Tänään on kaikki ohjelmat lähetetty 16:9-muodossa, myös 4:3-ohjelmat, kuten Hale & Pace, Matlock, Star Trek TNG. Toivottavasti on kyseessä huolimattomuus eikä uusi käytäntö.
Tv5:n kuvasuhde
9
269
Vastaukset
- venytetyt
Tiedän, ettei kuulu samaan konserniin, mutta ei täällä ole palstaa kanaville 5-6 eikä 8-.
Kaapelissa minulla Tv5 = ch10, 6nen = ch11.- venytetyt
Kyseessä Soneran kaapeliverkko.
- Antenniverkossa sama
venytetyt kirjoitti:
Kyseessä Soneran kaapeliverkko.
.
Ei ole verkosta kiinni samalla tavalla tv 5 lähettää ne täysin väärin
. - venytetyt
Antenniverkossa sama kirjoitti:
.
Ei ole verkosta kiinni samalla tavalla tv 5 lähettää ne täysin väärin
.Vuosia sitten Subilla Miami Vice näkyi Elisan kaapelissa OK mutta Soneran kaapelissa venytettynä, siksi mainitsin verkon.
- Wanhat Ohjelmistot:.
.
Niin ehkä kannattaisi sitten hankkia niitä uudempia ohjelmistoja joissa on kuvasuhde 16:9 ei ne wanhat ohjelmat siitä uudeksi muutu että kuvasuhde murjotaan vääräksi
.- venytetyt
Ei vanhoja ohjelmia pidä tuon takia korvata uusilla, vaan niitä ja niiden katsojia pitää palvella ainoalla oikealla tavalla eli alkuperäisellä kuvasuhteella.
- Matlock muuttui kesk
venytetyt kirjoitti:
Ei vanhoja ohjelmia pidä tuon takia korvata uusilla, vaan niitä ja niiden katsojia pitää palvella ainoalla oikealla tavalla eli alkuperäisellä kuvasuhteella.
.
Tässä eräänäkin päivänä Matlock muuttui kesken kaiken venytetystä takaisin normaaliksi alkutekstien jälkeen
Mikä sitä tv-kanavaa oikeen RIIVAA
. - Suominen aspect
Matlock muuttui kesk kirjoitti:
.
Tässä eräänäkin päivänä Matlock muuttui kesken kaiken venytetystä takaisin normaaliksi alkutekstien jälkeen
Mikä sitä tv-kanavaa oikeen RIIVAA
.Asiasta on valitettu jo yli 2 vuotta kanavalle, Digitalle ja viestintävirastoon. Ketään ei kiinnosta jollei painostusryhmä järjestäydy ja yhteisvoimin aja sohvaperunoiden asiaa.
Ei vika näy kaikissa laitteissa. Jotkut muuttavat kuvasuhteen koodin perusteella ja se koodi pätkii. Suhde hyppelee joskus 10 kertaa tunnissa pois noin sekunniksi.
- Kuvasuhtaajs
Hyppii tosiaan nuo kanavan kuvasuhteet välillä oudosti, mikähän tuossa on?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Kiva kun SDP alkaa hallitsemaan Suomea
Vanhat hyvät ajat taas palaavat ja kansa vaurastuu. Muistatteko vielä Sorsan aikakauden? Silloin Suomessa tehtiin jopa3569562Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat886002Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur3675606SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1113996Sara Sieppi umpirehellisenä Amazing Race -kulissien takaisesta elämästä
Sara Sieppi oli mukana Amazing Race Suomi -realityssä. Somevaikuttajalla oli takana raskasta aikaa ja isoja suruja, eikä33392Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien702945Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal772921Herkkua vai hötöä? Kaksi Beck-leffaa tällä vkolla tv:stä
Beck-elokuvat tuntuvat olevan suomalaisten makuun. Tällä viikolla televisiosta tulee kaksi ruotsalaista taidonnäytettä,52703Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr72638- 1142608