Pitääkö paikkansa, että osa rumanialaisista automalleista valmistetaan Marokossa?
Made in Africa?
Buk Aresti
11208
0Äänestä
Muut lukivat myös
Ketjusta on poistettu 3 sääntöjenvastaista viestiä.
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 11
Vanhimmat
Leikitkö noin tyhmää vai oletko sitten oikeasti niin tyhmä ettet tuota tietoa ihan itse löydä?
Kokeiles vaikka googlettaa asiaa...ihan vaan vinkkinä....
Jos sinulla on muitakin epäselviä asioita niin kokeile kirjoittaa googleen ja hae sieltä. Sallii se google pienet kirjoitusvirheetkin.
Just. Taisi olla jotenkin arka kysymys, kun palstan päivystäjä noin reagoi?
Pitäähän se. Renault-Nissanin upouusi tehdas Marokon Tangierissa on edistyksellinen, kierrätys ja energiaratkaisut ovat viety huippuunsa. Alkuun siellä tehdään Dacia Dokker, Dokker Van ja Lodgy-tila-autoa. Kapasiteettia on muihinkin konsernin autoihin. Työvoima, rakennusmaa ja verot halvempia, joten valmistus kannattaa viedä sinne. Logistisesti Marokko on kuitenkin Välimeren maana lähellä eurooppaa, jolloin autojen kuljetus menekkimaihin on suhteellisen halpaa, halvempaa ja nopeampaa kuin vaikkapa Koreasta rahtaaminen.
En tiedä miksi tuo olisi arka kysymys, koska minun nähdäkseni on aika sama missä auto kootaan, kun valmistustekniikka ja laaduntarkkailu on nykyaikaisilla valmistajilla viety huippuunsa. Sama, missä ne robotit ja maalauslinjat pyörivät. Tiedä sitten, onko joillakin Renault-Dacian kilpailijoilla linjat niin alkeellisia, että täytyy todellakin katsoa, ketkä autoa kyhäävät kokoon. Ainakin Meksikossa kasatut Golfit ja Turkissa tehdyt Toyotat näyttäisivät suht hyvin tehdyltä.
Mitä tulee käsintehtyihin työsuorituksiin, laadullisesti luotan jopa enemmän Marokkolaisen työntekijän kädenjälkeen, jolle on ollut kunnia-asia päästä kymmenien tuhansien hakijoiden joukosta Eurooppalaiseen autotehtaaseen vakituiseen työhön, kuin vaikkapa jonkun läskimahaisen jatkuvasti tupakalla hyppäävän palkasta ruikuttavan suomalaisen tekemään laatuun, jonka ainoa tavoite on päästä perjantaina alkoon hakemaan viikonloppupullo .
Tässä pieni ranskankielinen video uudesta Marokon tehtaasta:
http://www.youtube.com/watch?v=-kjDOLQpplE
Jepulis. Googletin ja löysin mm. tämän. Onko Renault maksanut työntekijöilleen aivan liian pientä palkkaa?
http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/dacia uhkaa muuttaa marokkoon/201304401187
Onko rasiat tehty niistä vanhoista corollista ja hiacesta kun ovat kerran kierrätys tavaraa?varmasti laatupelejä, afrikan lukutaidottomuus maailman suurin.kuvien perusteellako yön timot niitä rasioita rakentaa?halpa työvoimaa törkeästi orjutetaan kuin ennen vanhaan yön timppoja.lapsetkin varmasti rakentaa, onko ahneudella rajaa?miettikää kun ostatte näitä.
Volvo meni jo Kiinaan. Mitäköse sieltähaki?
Golf Variantitkin laivataan Meksikosta. Vieläköhän siellä poljetaan työväen oikeuksia kuten siinä dokumentissä mikä tuli viime vuonna TV:ssä.....uhkailua.kiristystä ja muuta mukavaa jos vaati asianmukaista palkkaa.
Ilmeisesti VW on lähtenyt Meksikoon hyvän hyvyttään parantamaan sikäläisten työoloja ja palkkatasoa.
Entä millainen olisi Itä-naapurissa kasattu BMW?? Onkohan niissä suuren maan tapaan suuret toleranssit, kuten Ladoissa aikanaan??
http://finnish.ruvr.ru/2011/09/22/56575489/
Eipä ole varmaan ole lukutaidottomuus suomessakaan kovin kaukana, jos sivistystaso tippuu kirjoituksiasi hiukankin alemmaksi.
No ei ole lukutaidottomuus suomessakaan kaukana, rasiaa mainostetaan kansan autona.
Se on siinä mersun tehtaan vieressä: "C-sarja jakaa aikaisempaa enemmän osia isomman E-sarjan kanssa. Autoa valmistetaan Saksassa Sindelfingenin ja Bremenin tehtailla sekä lisäksi Etelä-Afrikassa, East Londonin tehtaalla."
Kuulemma Tarzankin kiristelee konepeltien ruuveja ja Jane pyyhkii pölyjä.
7 rellun halpoja marokkolaisia kopioita.