Keuhkoembolia tai keuhkoinfarkti ? Mitä eroa ...

embolia vai tulppa

Mitä eroa on termeillä keuhkoembolia, keuhkoinfarkti ja keuhkoveritulppa ?

3

4774

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Exembolikko

      Mielestäni embolia ja tulppa on sama juttu Kun taas infarkti on tila joka aiheuttaa karmivat kivut keuhkoissa embolian aikana Ilmeisesti esim silloin kun tukosmassa, siis hyytymä lähtee liikkeelle. Kaiken tuon olen kokenut mutta vaikea selittää.
      Infarkti myös jättää varjostuman röntgenkuvaan, kun taas embolia ei näy muussa kuin keuhkoverisuonten varjoaine tietokonetomografiassa sanotaan myös keuhkospiraaliksi .
      Miksi muuten kyselet?

    • embolia vai tulppa

      " Miksi muuten kyselet? "
      Kävellessäni en saanut henkeä ja jouduin pysähtymään.
      Kun kävelin ylämäkeen, henki loppui ja sydämen ympärillä puristi ikäänkuin "lämmin käsi ". EKG näytti T1-T4 inversion eli selkeä keuhkoembolia, joka sairaalassa kuvattiin massiivisena molemmissa keuhkoissa.
      Maallikkona jäin miettimään keuhkoinfarktia : Siinä ilmeisesti tukos on niin täydellinen, että menee shokkiin ?

      • Exembolikko

        Heippa taas
        Loytyikö tulpan aiheuttaja, minkäikäinen olet , saitko avun ihan ekalla yrityksellä? Entä onko hoitosi mennyt hyvin . Oliko mitä oireita ennen? Minä jouduin kitumaan 2kk ennen kuin sain apua. Valitettavasti embolia tunnetaan niinkin huonosti ,vaikka on yksi suurimpia kuoleman aiheuttajia.
        Kerro lisää kokemuksestasi . Mulla myös molemminpuolin massiivinen 2kk viiveellä.enkä tosiaan saanut apua ekalla kerralla, enkä tokalla, enkäkolmannella jne.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomen kansa haluaa Antti Lindtmanista pääministerin

      Lindtman on miltei tuplasti suositumpi kuin etunimikaimansa Kaikkonen. Näin kertoo porvarimedian teettämä kysely. http
      Maailman menoa
      257
      4590
    2. Vain 21% kannattaa Lindtmania pääministeriksi

      se on selvästi vähemmän kuin puolueen kannatus, mites nyt noin?
      Maailman menoa
      131
      2993
    3. Miten löydän sinut

      Ja saan sanottua kaiken mitä haluan sinulle kertoa? Ja kuinka kuuntelisit minua sen hetken? Kuinka voin ilmaista sen mit
      Ikävä
      41
      2762
    4. Yöllinen autolla kaahari Heinolan seudulla

      Asukkaita häiriköivän nuoren herran autokaahaus keskustelu poistettu, onko jokin hyvävelijärjestelmä käytössä ?
      Heinola
      75
      1749
    5. Vaikea tilanne

      Hieman kolkuttaa omatuntoa, kun on osoittanut kiinnostusta väärää naista kohtaan. En ymmärrä miten toinen on voinut te
      Ikävä
      106
      1594
    6. Jouluksi miettimistä: kuka tai mikä valmistaa rahan?

      Nyt kun on ollut vääntöä rahasta ja eritoten sen vähyydestä, niin olisi syytä uida rahan alkulähteille, eli mistä se syn
      Maailman menoa
      28
      1493
    7. Milloin kaivatullasi

      .. on nimipäivä?
      Ikävä
      55
      1334
    8. Kehtaisitko näyttäytyä

      kaivattusi seurassa?
      Ikävä
      93
      1245
    9. Julkinen sektori on elänyt aivan liian leveästi yli varojensa!

      Viimeisen 15 vuoden aikana julkisen puolen palkat ovat nousseet n. 40%, kun taas yksitysellä sektorilla vain n. 20%. En
      Maailman menoa
      208
      1116
    10. Missä kunnassa kaivattusi asuu

      Kuinka tarkkaa uskalla sanoa?
      Ikävä
      47
      1109
    Aihe