Mitä eroa on termeillä keuhkoembolia, keuhkoinfarkti ja keuhkoveritulppa ?
Keuhkoembolia tai keuhkoinfarkti ? Mitä eroa ...
3
4475
Vastaukset
- Exembolikko
Mielestäni embolia ja tulppa on sama juttu Kun taas infarkti on tila joka aiheuttaa karmivat kivut keuhkoissa embolian aikana Ilmeisesti esim silloin kun tukosmassa, siis hyytymä lähtee liikkeelle. Kaiken tuon olen kokenut mutta vaikea selittää.
Infarkti myös jättää varjostuman röntgenkuvaan, kun taas embolia ei näy muussa kuin keuhkoverisuonten varjoaine tietokonetomografiassa sanotaan myös keuhkospiraaliksi .
Miksi muuten kyselet? - embolia vai tulppa
" Miksi muuten kyselet? "
Kävellessäni en saanut henkeä ja jouduin pysähtymään.
Kun kävelin ylämäkeen, henki loppui ja sydämen ympärillä puristi ikäänkuin "lämmin käsi ". EKG näytti T1-T4 inversion eli selkeä keuhkoembolia, joka sairaalassa kuvattiin massiivisena molemmissa keuhkoissa.
Maallikkona jäin miettimään keuhkoinfarktia : Siinä ilmeisesti tukos on niin täydellinen, että menee shokkiin ?- Exembolikko
Heippa taas
Loytyikö tulpan aiheuttaja, minkäikäinen olet , saitko avun ihan ekalla yrityksellä? Entä onko hoitosi mennyt hyvin . Oliko mitä oireita ennen? Minä jouduin kitumaan 2kk ennen kuin sain apua. Valitettavasti embolia tunnetaan niinkin huonosti ,vaikka on yksi suurimpia kuoleman aiheuttajia.
Kerro lisää kokemuksestasi . Mulla myös molemminpuolin massiivinen 2kk viiveellä.enkä tosiaan saanut apua ekalla kerralla, enkä tokalla, enkäkolmannella jne.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1017543
Siekkilässä ajettu ihmisten yli- mitä tapahtui? Länsi-Savo ei ole uutisoinut asiata
Manneja, vaiko matuja?1055533- 835037
- 1384412
Alavuden sairaala
Säästääkö Alavuden sairaala sähkössä. Kävin Sunnuntaina vast. otolla. Odotushuone ja käytävä jolla lääkäri otti vastaan113140- 492813
- 522759
- 612387
Törkeää toimintaa
Todella törkeitä kaheleita niitä on Ylivieskassakin. https://www.ess.fi/uutissuomalainen/8570818102344Hei........
Pelkkä sun näkeminen saa mut hymyilemään pitkin iltaa. Oot niin 🤩😘 Edellinen poistettiin.561946