Miksi kukaan ei kommentoi WL 9.11.13 etusivun EB uutista? Olen odotellut Varkkilan, Osmajoen ja P. pekan jne kommentteja. Ilmeisesti eivät ole vielä lukeneet koko juttua.
EB uutiset WL 9.11.13
Eb2013-11-09
12245
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 12
Vanhimmat
Mitä siellä oli, ei taida tulla läpyskää enää monellekaan.
Lainaus lehden etusivulta. "Akkutehtaasta sitova ostotarjous. Kaupat lyödään lukkoon joulukuussa." Kirjoittaa Antti Aho. Ostotarjouksen tehneen nimeä ei ymmärrettävistä syistä julkaista tässä vaiheessa.
Eli täysin turha uutisointi. Joko akkutehtaan laajennussuunnitelmat on kaivettu esille? Vuoroja lisätään, buah....
Liian aikaista iloita. Tuskin omistajan vaihdos tekee akkutehtaasta sen paremmin kannattavampaa kuin mitä se aiemmin oli, realiteetithan ovat kuitenkin edelleen samat. Tai no ainoa plussa on tietysti se että kaikki työntekijät on irtisanottu ja nyt jos ottaa vain minimiporukan töihin, niin voisi teoriassa pyörivä kannattavammin kuin että jos töissä on kauheasti ylimääräistä porukkaa. Osaajat kannattaisi myös etsiä suoraan, eikä minkään konsulttitoimiston kautta.
Nyt neuvotellaan veropotista.
Mitä pitäisi kommentoida? Aika vähän tietoja on vielä tarjolla.
Mutta onnea uudelle yritykselle. Toivottavasti saavat homman pyörimään paremmin kuin edeltävä ja niin ettei käden tarvitse käydä veronmaksajien taskulla hakemassa potkua uusille seikkailuille.
http://www.iltasanomat.fi/digi/art-1288618594221.html
En jaksa uskoa..ei taida oikein ymmärtää volyymimarkkinoiden lainalaisuuksia.
Oliko Nokian matkapuhelinmyynti kannattavaa, kun volyymit laski. Aina tarvitaan tietty volyymi, jotta toiminta olisi kannattavaa. Oletuksena tietysti, että on riittävä kate. Jos tehtaaseen saadaan riittävä volyymi, niin toiminta on kannattavaa.
Niin, jos tädillä olisi munat, niin se olisi setä.
Volyymit laski, kun varastoarvo tuhottiin. Vrt. Elopin palava öljylautta jargon.
Elop veti miljardiomaisuuden vessasta alas. Tavaraa olisi myyty hyvin, lisäksi meillä oli Anroidit valmiina. Microsoft pelkäsi Nokian onnistumista. Meego vedettiin myös vessasta alas.
Kuten kerrottua, niin ei tule enää läpyskää, koska lehden taso ei pysynyt hinnan kanssa missään kategoriassa. No niin, asiaan:
Hieno homma, jos yksityisellä rahalla homma nyt lähtee käyntiin.
Huono homma, jos kaupunki alkaa kikkailemaan omaa rahoitusta, vaikka oppitunti saatiin vaikeimman kautta. Silloiset pääpukarit ovat olleet hiljaa tällä kertaa...Pitäis saada tuo Truuno tänne hehkuttamaan kanssa, koska sillä oli tapana muuttaa velat saataviksi, kun tuosta hallista puhuttiin :)
Kysy myös Faktaa-tyypin mielipide, koska täällä voi hänen mestarinsa mukaan tehdä tiliä työttömänäkin, joten mitään uutta työmaata ei siis heidän mukaansa edes tarvita :) Lisäksi Varkauden talous on kunnossa ja kestää uudet seikkailut.
Mutta hei, Varkauden kaupungillahan ON RAHAA. Kohta lähtee Varkaus uuteen nousuun kun akkutehtaan tiloissa aloittaa uusi toimija ja rekrytoinnit pääsevät kunnolla vauhtiin. Laajennushankkeesta on jo puhuttu. Muitakin toimijoita NK:n mukaan on tulossa Varkauteen, ennen pitkää tyhjentyneet paperitehtaan tilat täyttyvät uudesta elämästä. Ja kaupunginjohtaja taputtaa karvaisia käsiään!