Ihan mielenkiinnosta, onko jäänyt traumoja omasta lapsuudestanne?
Kerron omani, olimme ulospäin hyvin toimeentuleva ok perhe. Isä tienasi kivasti, äiti kotiäiti.
Etenkin isä oli todellinen supliikkimies, äitikin aika hyvä siinä.
Kotona oli kuitenkin aivan jotain muuta, erittäin kireä, sairas ja pelottava ilmapiiri.
Isä ja äiti riitelivät todella usein ja rajusti. Isällä oli paljon muita naisia, äiti raivosi näistä naisista, isä antoi sen jälkeen nyrkin laulaa.
Äiti ei ollut mikään alistuva nainen, vaan vaikka olikin isän kanssa, kirosi ja huusi ja kiljui isälle. Itse asiassa äiti oli tosi laiska, luulen että silti oli isän kanssa koska isä toi kivasti rahaa taloon ja äiti sai vain olla, lapsiahan äiti ei koskaan ollut hoitanut, vain ne pakolliset jutut. En koskaan muista että äiti olisi edes aamiaista tehnyt. Korkeintaan kun koulusta tuli, oli jotain soosia tehnyt. Meillä oli myös aina sekaista ja aika paskaista.
Äiti oli aina todella kylmä, ilkeä, masentava, pelottava. Muistan vieläkin hänen ilkeän katseensa.
Isä oli välillä jopa ihan mukava...
Meitä lapsia ei hakattu, en ainakaan sellaista muista. Sen sijaan etenkin äiti kiljui ja huusi aivan kaikesta, joka päivä sai kuulla huutoa, pienen pienistäkin asioista. Vastaan ei saanut sanoa missään ja kaikessa oli toteltava samalla sekunnilla.
En oikeastaan koskaan muista että äiti olisi ollut iloinen. Oli niin täydellisen kylmä ja veemäinen ihminen. Koskaan äiti ei halinut tai ottanut syliin. Isä sen sijaan kyllä naureskeli paljonkin, haliskeli sun muuta.
Kumpikaan ei käyttänyt alkoholia joten viinanhuurua ei näihin sisältynyt.
Lasten olisi aina pitänyt olla kauniita laihoja ja hyvin käyttäytyviä. Vaikka olin hoikka lapsi, koin aina olevani lihava.
Äiti ja isä olivat kumpikin todella itsekkäitä, joka asiassa.
Isän puolelta muistan sellaista jopa pienimuotoiseen pedofiliaan viittavaa toimintaa, muistan outoja juttuja, että otti esim tissin kohdalta joskus kiinni... Ja katseli vähän silleen jos oli alasti saunassa.
Kumpikin oli tosi seksuaalinen ja muistan miten jouduimme kuuntelemaan yököttävää huohotusta ja ryskytystä ja pervoilua kun makkarit olivat vielä vierekkäin. EI tosiaan sellaista mitä pieni lapsi haluaa kuunnella illalla ja yöllä.
Kaikenkaikkiaan lapsuus oli turvaton, pelottava, hyvin stressaava. Aina sai pelätä milloin joko isä ja äiti aloittavat hirveän tappelun tai milloin lähinnä äiti saa raivokohtauksen ja huutaa ja elämöi hulluna esim. minulle.
Minulle on jäänyt näistä traumoja, joista pikkuhiljaa olen päässyt eroonkin...
Ja omat lapseni olen kasvattanut aivan päinvastaisesti, hurjasti rakkautta, syliä, yhdessä tekemistä, huolehtimista, naurua, iloa, huumoria, aina voi puhua minulle mistä vaan eikä tarvitse pelätä.
Kertokaa millaiset vanhemmat/koti/kasvatus teillä oli
3
228
Vastaukset
- perheonpahin
Minulla on ollut samanlainen lapsuus tai on edelleen olen nyt 21 ja asun vielä vanhemmillani. He uhkailevat ja kiristävät että en saa muuttaa..
- lapset ja vanhemmat
Sen verran täytyy kyllä tota "ryskytys" asiaa kommentoida ettei se ainakaan minulle ole aiheuttanut traumoja vaikka nukuin samassa huoneessa!
Lähinnä huvittaa :) , ihmisiähän ne vanhemmat on ja ihminen on seksuaalinen olento. Seksuaalittomuus on jotenkin luonnotonta ja jopa sairasta. - 19+10
Meillä myös 70-luvulla äiti oli kotirouva ja isä kunnassa näkyvällä paikalla ja hyvin koulutettu, tillitalo ja "onnellinen perhe". Koulutuksensa ja tärkeän työnsä takia hän ehkä tunsi olevansa meitä kaikkia yläpuolella ja kaikki perheessä tehtiin aina isän mukaan. Isä teki pitkää päivää ja työ oli aina nro 1.
En muista koskaan olleeni isän sylissä enkä vieläkään osaa suhtautua isääni normaalisti, koen aina olevani liian huono. Jos joudun isän kanssa automatkalle kahdestaan, en osaa puhua mitään kun pelkään että sanon isän mielestä johtain tyhmää (olen siis 54 vee). Isänpäivänä jo nykyään halaan tätä puolisokeaa ja puolikuuroa, mutta se ei ole luontevaa, menee väkinäisesti.
Isä mökötti kotona, meillä saatettiin olla viikkokausia puhumatta jos hän oli meihin lapsiin tyytymätön. Jos sain kokeista 9, isä sanoi että mahtoi olla helpot kokeet, kaikki muut sai varmaan kympin. Kerran minut pahoinpideltiin teininä ja isän kommentti oli vain että Hah, mitäs läksit.
Edelleen isä kohtelee oven taakse tulevia mustalaisia paremmin kuin omia lapsenlapsiaan.
Äiti oli ihana mutta kahden tulen välissä aina, koitti luovia parhaansa mukaan.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Nyt se on selvitetty: Sanna Marinin hallitus lisäsi menoja 41 miljardilla
”vasemmistohallitus oli katastrofaalisen huono”, sanoo kokoomus. Sanna Marinin (sd.) hallituksen tekemät menolisäykset20817069Purra sössi kaiken 2 vuodessa, itkee nyt Marinin perään
Nyt on taas sama vanha itkuvirsi, kun ei omat taidot riittänee. Kaikki on taas muiden syytä. No miten sen "Tunnin juna"16712149Ikuiset kaipaajat
Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo1766696Eli persujen rääkyminen Marinin hallituksen velanotosta oli sitä itseään
"Valtiovarainministeriön mukaan Marinin hallitus lisäsi valtion pysyviä menoja 3 miljardia eikä 11 miljardia euroa." El415950Orpon hallitus runnoi Tunnin junan ilman tarvetta
Näinkö valtiontaloutta hoidetaan? Siis asiantuntijoidenkin aikoja sitten kannattamattomaksi laskema Tunnin juna tehdään644832MTV3 - Auerin poika todistaa videolla, miten Anneli pahoinpiteli lapsia!
Kello 10.04 – Ainakin kerran viikossa se löi. Löi muitakin sisaruksia, mutta ei isosiskoa. Nuorinta siskoa en ole nähny124723Orpon hallitus paskoi kaikki hommat
ja "yllätäen" ilmestyi raportti Marinin hallituksen tuhlailusta, raportti tuli kuin TILAUKSESTA.193927Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle
Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m993620Lindtman ylivoimainen suosikki pääministeriksi
Lindtmania kannattaa pääministeriksi peräti 50 prosenttia useampi kuin toiseksi suosituinta Kaikkosta. https://www.ilta843565En tiedä ymmärrätkö
Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk103341