Onko tuossa uudessa dieselissä PSA moottori? Onko niissä paljon vikoja? Uskaltaako tuollaista ostaa ja kestääkö paremmin kuin Audi A1 Diesel? Kuulemma noissa tuppaa moottorit hajoamaan. Audeissa, sekä Mineissä.
Vastaukset 6
- Minejä
Molemmista kokemuksia, ei vian vikaa. Mutta kuten kaikki tietää diesel auton maski tulis tukkia talveks, huohotin saattaa tukkeentua. Hyviä pelejä molemmat. PSA-dieselit kestäviä, enkä usko BMW,n huolivan mitä vain. Miniin tulossa 2014 kolmisylinterinen moottori. Huollotkin tulis suorittaa ajoissa jolloin suodattimet vaihtuu. Varmaan osa vioista johtuu uusavuttomuudesta.
- MINID
Onko sinulla ollut kummatkin diesel koneella? MINI Clubman diesel 111hv kiinnostaisi eniten itseäni. Kannattaako se ostaa n. 15 000km vuotuisella ajolla? Vai olisiko bensakone järkevämpi?
- Minejä
Mini oli 109 hv ja Audi 105 hv, no kun hetken malta tulee ne uudet koneet Miniin. Glubman kuten muutkin Minit hyviä ajaa. Dieselis parempi vääntö, itsekkin odotan dieselin tuloa. Toki riippuen et hinnat on ok. No mutta onnea hankintaan joka tapaukses ; )
- Ministeri D.Cooper
Mulla tuo on vienyt semmosta 4,7 ltr/100 km keskikulutuksena. Siitä voi koettaa laskea.
- OstaakoKukaan?
Ostaako kukaan pientä autoa diesel koneella? Esim. Mini Cooper D, meneekö sellainen ollenkaan kaupaksi? Kuka sellaista ostaa?
- Ministeri D.Cooper
Mulla on Cooper D Clubman, niin että ainakin joku ostaa.
Paras auto mitä mulla on ikinä ollut. Kiva ajaa ja menee vähällä. Todennäköisesti vaihdan samanlaiseen mutta uudempaan parin vuoden päästä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Olivia Oras kuollut
Taidepariskunta Reijo Oraksen ja Johanna Oraksen ihana päivänsade. Liian nuorena lähti. Osanotto läheisille 🥲 IS631957Kajaanissa on kadoksissa 27vuotias nainen.
Poliisin tiedoteessa on ,että 1.9.2026 katosi kajaanissa 27vuotias nainen. Kuva löytyy ja tiedot pituudesta ,iästä yms.13840Mies sun käytös satutti...
Mahdatko sitä ymmärtää...😔 Olisipa kaikki mennyt hyvin. Vaikea tästä on enää mitään ihanaa rakentaa.52746Onko ankeampaa kyläpahasta kuin Haapavesi?
Koiria kidutetaan, mustalaiset vie invaparkit, makkarakastike on finedining, kylät kuolee pois, nuoret häipyy pois ja ke42679- 43631
- 80606
- 47604
Tönölän hukkaputki
Tönölään rakennettiin kunnon hukkaputki verorahoilla. Ihmettelin tätä mökki sekamelskaa jo alunperin, Eikö tuollainen le35564Ei mitään käytöstä
Ei Jumalauta. Videoidaan kun jollain hengenvaarallinen tilanne. Ja laitetaan nettiin. VITTU HÄPEÄ. Olisko kiva jos su29546- 47524