mitä tästä pitäisi ajtella?

Uusimmassa Päivämihessä oli juttua ulkomaille tilatuista lehdistä ja niiden lukijoista. Artikkelissa oli kutakuinkin seuraavia kohtia "lukiessa usko vahvistuu" ja "lehteä lukiessa tulee turvallinen olo".

Mä tulkitsen niin että itse evankeliumin lisäksi uskomisessa on muitakin erittäin tärkeitä elementtejä.

Muuten oli juttu väliotsikoineen kummallista hehkutusta. Pitääkö jotakin julkaisua noin paljon rakastaa?
4464
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Hyvänen aika sentään! Tottakai ulkomailla asuvat uskovaiset hehkuttaa Päivämiestä! itsekin ulkomailla asuneena tiedän tunteen kun Päivämies tulee. Onhan se täällä Suomessakin ollessa tosi tärkeä hetki kun saa tuoreen lehden käteensä!
Ulkomailla se on monesti ainoa linkki Suomeen ja varsinkin uskovaisiin!
Ihan hehkutuksen arvoinen juttu!
Täytyy myöntää että rakastan Päivämies-lehteä!!
Sinun ei tarvitse jos et halua!

Tuli vaan mieleen että vääntämälläkö väänsit jotain juttua tänne!? Joka viikkohan täällä on Päivämiehestä jotain spekulointia...

Äänestä

Tottakai minä voin kehua lehteä, joka on mielestäni hyvä lehti. Miksen voisi?

Monella ulkomailla asuvalla on melko voimakas kotimaan kaipuu. Tätä Suomi-ikävää lievittää usein paljon joka viikko sinne jonnekin täältä koto-Suomesta kulkeutuva lehti, joka kertoo Suomen ja ehkäpä joskus peräti oman kotiseudun asioista. Se tuo lämpöä sydämeen.

Mitä väärää?

Äänestä

Kyllähän sitä juttua tuli vähän vääntämällä väännettyä, mutta sellaista sattuu.

Äänestä

Tulee Viron lestoillekin varmaan turvallinen olo
kun kännissä lukee päivämiestä,tai eipä
sitä selvinpäin viittis lukeakaan!

Äänestä

Kommentoi aloitusta


velikulta kirjoitti:

Uusimmassa Päivämihessä oli juttua ulkomaille tilatuista lehdistä ja niiden lukijoista. Artikkelissa oli kutakuinkin seuraavia kohtia "lukiessa usko vahvistuu" ja "lehteä lukiessa tulee turvallinen olo".

Mä tulkitsen niin että itse evankeliumin lisäksi uskomisessa on muitakin erittäin tärkeitä elementtejä.

Muuten oli juttu väliotsikoineen kummallista hehkutusta. Pitääkö jotakin julkaisua noin paljon rakastaa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu