Sain keskenmenon kohta 3 viikkoa sitten. Vuodin verta noin viikon ajan, eikä isompia kipuja ollut. Nyt mulla on ollut pääkipua kohta parin viikon ajan ja alavatsakipuja lähinnä vasemmalla puolen, oletettavasti munasarjojen kohdalla. Olen tehnyt muutaman ovistestin ja negatiivista näyttää eli siitä ei kivuissa ole kyse.
Onko teillä muilla ollut tällaisia kipuja? En oikein tiedä pitäskö mennä käymään lääkärillä vai ei, pelkään tietty jotain jälkitulehdusta tms. Mitään pahanhajuista vuotoa ei tosin ole ja raskaustestikin näytti jo 2 vkoa km:stä negatiivistä eli ilmeisesti kaikki raskausmateriaali pitäisi olla poistunut, koska testi näyttää negaa?
Kipuilu keskenmenon jälkeen
2
993
Vastaukset
- titityy
Hei!
Minä sain myös 2,5 viikkoa sitten keskenmenon rv 11 3. Tehtiin lääkkeellinen tyhjennys, joka onnistui luullakseni ihan hyvin. Vuoto oli veristä reilun viikon, sen jälkeen ruskeaa tuhrua ja nyt ei puoleen viikkoon ole tullut enää mitään. Nyt kuitenkin koko loppuviikon koskenut vuorotellen kumpaakin munasarjaa. Perjantaina kipu oli aika rajuakin oikealla puolella, samanalaista kun ovulaation aikoihin mutta paljon voimakkaampaa. Tällä hetkellä oikea puoli on rauhoittunut ja nyt jomottaa/nippailee vasenta munasarjaa.
Lisäksi alaselkä on ollut viikonlopun ajan hyvin kipeä ja jäykän oloinen. Kivut tuntuvat välillä myös jaloissa..
Tunnistaako kukaan tästä kuvauksesta, voiko olla normaalia kohdun palautumista? Luulin, ettei tässä kohtaa enää kipuja pitäisi tulla kun vuotokin on loppunut tyystin, mutta toisaalta mistä sen sitten oikein tietää miten kroppa ja kohtu koko tähän rankkaan kokemukseen reagoi....
Voi kun pääsisi jo näistä fyysisistä vaivoista, keskenmeno on henkisestikin aivan tarpeeksi rankka!
Voimia myös sinulle aloittaja tähän raskaaseen vaiheeseen! - pääkipua täälläkin
Sain keskenmenon ja mulle tehtiin lääkkeellinen tyhjennys kolmisen viikkoa sitten. Vuotoa kesti pari viikkoa. Päänsärky alkoi n. viikko tyhjennyksen jälkeen ja on kestänyt nyt parisen viikkoa. Nyt alkaa vähän hellittämään. Vatsakipua ei ole ollut, pieniä rytmihäiriöitä kylläkin.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois
Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait233103Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän
Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 67698Hei! Halusin vain kertoa.
En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso3683Miten voitkin olla aina niin fiksu
...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä32571Mistä tietää, onko hän se oikea?
Siitä, kun sitä ei tarvitse miettiä. Siitä, kun hänen olemassa oleminen ja ajatteleminen saa hymyilemään. Siitä, kun ha35567Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?
Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani3540- 40501
- 36495
Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen
Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es17495Sofia Zida puhuu rehellisesti suhteesta Andy McCoyhin: "Se on ollut mulle tavallaan..."
Sofia ja Andy, aika hellyttävä parivaljakko. Sofia Zida on mukana Petolliset-sarjassa. Hänet nähtiin Yökylässä Maria Ve3489