Kipuilu keskenmenon jälkeen

jamppa3

Sain keskenmenon kohta 3 viikkoa sitten. Vuodin verta noin viikon ajan, eikä isompia kipuja ollut. Nyt mulla on ollut pääkipua kohta parin viikon ajan ja alavatsakipuja lähinnä vasemmalla puolen, oletettavasti munasarjojen kohdalla. Olen tehnyt muutaman ovistestin ja negatiivista näyttää eli siitä ei kivuissa ole kyse.

Onko teillä muilla ollut tällaisia kipuja? En oikein tiedä pitäskö mennä käymään lääkärillä vai ei, pelkään tietty jotain jälkitulehdusta tms. Mitään pahanhajuista vuotoa ei tosin ole ja raskaustestikin näytti jo 2 vkoa km:stä negatiivistä eli ilmeisesti kaikki raskausmateriaali pitäisi olla poistunut, koska testi näyttää negaa?

2

1103

    Vastaukset 2

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • titityy

      Hei!

      Minä sain myös 2,5 viikkoa sitten keskenmenon rv 11 3. Tehtiin lääkkeellinen tyhjennys, joka onnistui luullakseni ihan hyvin. Vuoto oli veristä reilun viikon, sen jälkeen ruskeaa tuhrua ja nyt ei puoleen viikkoon ole tullut enää mitään. Nyt kuitenkin koko loppuviikon koskenut vuorotellen kumpaakin munasarjaa. Perjantaina kipu oli aika rajuakin oikealla puolella, samanalaista kun ovulaation aikoihin mutta paljon voimakkaampaa. Tällä hetkellä oikea puoli on rauhoittunut ja nyt jomottaa/nippailee vasenta munasarjaa.
      Lisäksi alaselkä on ollut viikonlopun ajan hyvin kipeä ja jäykän oloinen. Kivut tuntuvat välillä myös jaloissa..

      Tunnistaako kukaan tästä kuvauksesta, voiko olla normaalia kohdun palautumista? Luulin, ettei tässä kohtaa enää kipuja pitäisi tulla kun vuotokin on loppunut tyystin, mutta toisaalta mistä sen sitten oikein tietää miten kroppa ja kohtu koko tähän rankkaan kokemukseen reagoi....
      Voi kun pääsisi jo näistä fyysisistä vaivoista, keskenmeno on henkisestikin aivan tarpeeksi rankka!

      Voimia myös sinulle aloittaja tähän raskaaseen vaiheeseen!

    • pääkipua täälläkin

      Sain keskenmenon ja mulle tehtiin lääkkeellinen tyhjennys kolmisen viikkoa sitten. Vuotoa kesti pari viikkoa. Päänsärky alkoi n. viikko tyhjennyksen jälkeen ja on kestänyt nyt parisen viikkoa. Nyt alkaa vähän hellittämään. Vatsakipua ei ole ollut, pieniä rytmihäiriöitä kylläkin.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Suomalaisten pinna paloi - Ärsytys iskee uudesta TTK-juontajasta "Eihän tälle voi kun nauraa"

      Oliko Veronica Verho hyvä valinta TTK-juontajaksi? Uuden TTK-juontajan henkilöllisyyttä on arvailtu siitä asti, kun Va
      Suomalaiset julkkikset
      106
      2185
    2. Mitäpä luulet että tykkääkö

      kukaan kaivatustasi ?
      Ikävä
      103
      886
    3. T rakastan sua

      vaikket sitä usko
      Ikävä
      64
      791
    4. Varmaan aika moni

      Haluaisi sinut enemmän kuin mielellään
      Ikävä
      46
      780
    5. Mitä tapahtuu?

      Mitä tapahtuu Humalojalla? Poliiseja talon ympärillä ja paljon ihmisiä pitkin pihoja???
      Haapavesi
      21
      696
    6. Suomi on viittä vaille sodassa Venäjän kanssa...

      ...syynä tähän on kokoomuslainen presidenttimme Stubb. Hän on ainoa eurooppalaisen maan johtaja, joka kärkkäästi ja taha
      Maailman menoa
      511
      686
    7. Olen vähän epävarma siitä, oletko kiltti

      Nainen, ensivaikutelma oli, että olet tosi hyväsydäminen eli siinä mielessä harvinaisuus. Eli et mene virran mukana, etk
      Ikävä
      76
      630
    8. Miksi et lähesty minua

      Jos kerran kaipaat, mies? Mitä pelkäät?
      Ikävä
      60
      570
    9. Herkkä, hellä, aurinkoinen, kaunis upea, valonsäde on hän nainen

      Ja myös fiksu, älykäs ja luonnonläheinen. Erittäin mielenkiintoinen ja kiltti ihminen. Haluan tuntea hänet, koska kaik
      Ikävä
      23
      570
    10. Kai sä olet

      Luovuttanut mun suhteen.
      Ikävä
      57
      551
    Aihe