Kuten tunnettua, halla-aholainen vastajihadismi, holappalainen kansallissosialismi ja murroslainen kansallisbolshevismi ovat kaikki isompien kansainvälisten poliittisten liikkeiden täkäläisiä ilmenemismuotoja. Mutta miten mahtaa olla neohumanismin, suomalaisen isänmaallisuuden neljännen suuren aatteen laita? Onko sillä vastineensa ulkomailla, tai edes muualla Suomessa Turun ulkopuolella? Esiintyykö neohumanismia Turussakaan muuten kuin jo myyttisen maineen saavuttaneen Ruskean talon seinien kätköissä, sen kuuluisassa kellarissa?
Mikä muuten on reformiseuralaisuuden yhteys neohumanismiin, jos niillä nyt mitään yhteyttä on? Onko reformiseuralaisuus neohumanismin maltillisempi muoto, vai jotain ihan muuta? Raborttia? Rebortaashia?
Isänmaallisuuteen liittyy niin monia salaisuuksia, niin paljon kaikkea julkisivun ja ilmiasujen takaista, verhottua, viettelevää... Se kiihottaa mielikuvitusta. Jokainen rabortti ja rebortaashi on vain omiaan herättämään lisää avoimia kysymyksiä. Se tekee isänmaallisuudesta kiinnostavaa vuodesta toiseen.
Isänmaallisuus on ruskean hämärän valtakunta. Kun vähän raottaa sen harsoa, löytää ihan toisenlaisen todellisuuden, uuden maailman, isänmaallisen imaginariumin.
Neohumanismi - paikallinen ilmiö?
5
846
Vastaukset 5
- Reformiseura, joo :)
Kansallinen Reformiseura nyt oli... Sanonko mitä... AAH HAH HAH HAH HOH HOH HOH!!! Ne pellet saivat muistaakseni aikaan YHDEN ainoan julkilausuman jossa nillitettiin jotain Halla-ahon vainoamisesta. No joo, kun tietää ketkä plösönaamaiset pällit olivat kyseisessä "Seurassa" vaikuttamassa (vaikuttamassa?) niin mitä muutakaan voi odottaa.
- 100 000 suohautaan
eipä pilkata neohumanistisia isänmaan miehiä
- Anonyymi
100 000 suohautaan kirjoitti:
eipä pilkata neohumanistisia isänmaan miehiä
En minäkään mene sinne syömään heidän banaanejaan.
- Anonyymi
Onko steppaava menninkäinen rotunsa valio? Vai joutuuko itsekin suohautaan?
- Anonyymi
Intiaanikesä ei pääty ikinä, kurahousut kahisevat ikuisesti.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 1761550
Muistakaa pojat tämä.
Mies joka haluaa naisen, löytää keinon. Ei epäröi eikä hämmennä. Tekee kaiken eteenne.100758En ehkä onnistu siinä
Kovasti minä yritän näyttää kauniilta, vain sinua varten, mutta en taida onnistua siinä.58725Muhun rakastuu kaikki naiset, mut mä en rakastu niihin
Mun vaatimustaso on 10+ Mut mua tavottelee 7+ naiset203588- 48546
- 126546
Pahoin pelkään nainen
että pidät minua epäempaattisena, itsekeskeisenä, narsistisena ja kylmänä ihmisenä. Oletko koskaan ajatellut, että minus50528- 37526
Viesti jonka haluaisit lähettää...
hänelle. Onko jokin pieni tunniste jonka vain te tiedätte. Onko naiselta miehelle tai toisinpäin, joku joku päivämäärä15500- 25493