Ostetaan fretti! KIIRE!!

Joululahja

Heippa! Tässä kirjoittelee teinitytön äiti, jolle olisin ostamassa joululahjaksi frettiä. Tyttö on tosiaan lukenut kirjat läpi freteistä yms. Ostettaisiin fretti (sukupuolella ei väliä), mutta kunhan on paperit kunnossa ja jne. Hp 100-300 tavaroita. Sähköpostia voi laittaa tyttöni sähkäriin : [email protected]

3

273

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Kiitän & kuittaan

      Mä en tiedä pitäiskö itkeä, vai itkeä verta. Fretti ei ole vaan mikään tuosta vain hankittava joululahja. Kuinka vanha tyttäres on ? Vaikka hän olisi perehtynyt, myös sinun täytyy fretin laillisena omistajana perehtyä frettiin, sillä sinä olet yhtä lailla osallisena sen hoitamisessa, ruokinnassa ja rokotuksessa.
      Mä suoraan sanottuna toivon että kukaan ei myy teille frettiä tohon hintaan. Miksi ette vaan perehtyisi yhdessä tarkemmin frettiin, ja sitten ottaisi yhteyttä kasvattajaan. Musta pelkästään toi touhu että täällä, Suomi24:ssä kysytään jotain kodinvaihtajaa, kertoo siitä että tähän touhuun ei ole perehdytty, saatikaan suunniteltu loppuun.
      Jokainen, jolla on päässä vähänkään järkeä, haluaisi tyttärelleen terveen lemmikkipennun, jonka kanssa hän voisi yhdessä rakentaa pitkäkestoisen suhteen perheenjäsenenä.
      En sano kaikissa kodinvaihtajissa / myytävissä freteissä olisi mitään vikaa, mutta suurin osa "yllättävän allergian" perusteella myytävä fretti on viikonlopun jälkeisen frettihingun tulos, jossa hankitaan vaan pieni pentu tyhjän häkin somisteeksi ja kun se ei enää olekkaan niin söpö, vaan pörröpötkön pään sisältä paljastuukin pureva pikkuhirviö, se annetaan pois.

      Syvästi toivon että otat itsekin selvää freteistä ja harkitsette YHDESSÄ sen hankkimista. Otatte selvää sopivasta VIRALLISESTA kasvattajasta, ja keskustelette hänen kanssaan mahdollisesti tulevasta perheenjäsenestä.

    • Vaikka...

      Edellinen viesti oli aika karkea mutta idea siinä oli oikea. Eli suosittelen lämpimästi että käytte yhdessä tutustumassa jossakin fretteihin, koska se ei ole lemmikeistä se helpoin. se tarvitsee valtavasti tilaa, aikaa ja vaivaa. Jos tyttäresi on oikeasti perehtynyt asiaan niin hän varmasti arvostaa sitä että lupaat sen hänelle joululahksi, mutta tosiaan vasta keväällä otatte luovutusikäisen fretin. Kodin vaihtaja voivat olla haastavia, eikä välttämättä hyvä idea ensimmäiseksi fretiksi.
      Jos lemmikki pitää saada heti, nyt ja samantein, voi siitä kiinnostus lopahtaa nopeasti. Kanit ja jyrsijät löytyy eläinkaupasta ja kasvattajilta ja niissä tarjonta on suurempaa ja eläimenä helpompia. Kannattaa miettiä tarkaa mihin päänsä pistää. Kiinnostaako eläin vielä esim 6 vuoden päästä kun on uudet kuviot koulun ja muiden asioiden osalta?

    • 7 fretin omistaja

      Toivottavasti ette noilla tiedoilla hanki minkäänlaista frettiä,kirjoista ei saa kuin osan käsityksestä millaista on olla fretin omistaja,kaiken lisäksi yksinäinen fretti tarvitsee ihmisen seuraa valtavasti!! Menkää käymää kasvattajan kotona tai muussa frettikodissa ja miettikkää vielä kerran;;;

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Helena Koivu menettänyt lapsensa. Onko Mikko Koivulla oma laki?

      Voiko olla totta että äidiltä viedään lapset ja ei mitään syytä ole edes kerrottu äidille itselleen.?
      Kotimaiset julkkisjuorut
      353
      4190
    2. Martinan aussikulta, missä?

      Mihin katosi Martina Aitolehden aussikulta kyselee Seiska!
      Kotimaiset julkkisjuorut
      476
      3241
    3. Haluaisin sun kanssa yhteisen

      Elämän. Haluun sut.
      Ikävä
      71
      2200
    4. Pikkunaiselle terkkuja

      Olet parasta koko maailmassa! Kaikkein ihmeellisin. Olisitpa täällä. 🧡 harmaasusi
      Ikävä
      341
      1654
    5. Arto Satonen ja kokoomus 2020: Poliittiset virkanimitykset ovat koruptiota

      2025: Kokoomus on junttaamassa Arto Satosta Kelan johtoon ohi pätevämpien hakijoiden. https://www.hs.fi/politiikka/art-
      Maailman menoa
      202
      1566
    6. Hannu Pikkarainen ehdottomaan vankeuteen

      KKO tuomitsi 1 v 9 kk. Tämä ei ole Hannulle ilon päivä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      178
      1447
    7. Pystyisitkö ottamaan kaivattuasi

      Elämääsi miten pian
      Ikävä
      105
      1243
    8. Voisiko olla jopa niin

      Että kumpikin vähän pelkää totaalista heittäytymistä, koska tiedetään että se olisi menoa sen jälkeen. Samaan aikaan hal
      Ikävä
      75
      1232
    9. Saara Aalto ja Teemu Roivainen paljastivat yllätysuutisen: "Rakkaus kietoi meidän kohtalomme..."

      Oho! Ex-pari on palannut yhteen musiikin merkeissä. He tekevät Rakkaustarina-nimeä kantavan 20-vuotisjuhlakiertueen syks
      Suomalaiset julkkikset
      12
      1157
    10. K&T: Harvinainen haastattelu: Susanna Laine avaa suhdetta Petri Nygårdiin: "Olin sinkku vuosia..."

      Susanna Laine ei ole kertonut suhteestaan Petri Nygårdiin (Petri Laurila) julkisuudessa juurikaan. Aktiivisesti sosiaali
      Suomalaiset julkkikset
      8
      1095
    Aihe