On aivan kauheeta kuunnella ja lukee juttuja jossa haukutaan Summasta. Summanen johti Suomen Leijonat kahden parhaan maan joukkoon. Siihen ylsi vain kaksi päävalmentajaa! Hieno suoritus!
Mun mielestä olis aika epäreilua ja kohtuutonta erottaa Summanen virastaan, koska luulempa ettei esim. suomen entinen päävalmentaja Aravirta olisi yltänyt samaan suoritukseen.
On kyllä totta, että Summasen tapa esittää asiat joukkueelleen on ehkä huono. Ei se huutaminen auta. Kyllä saman asian vois sanoo pienemmälläkin volyymillä.
Toivon tosiaan että Raimo Summanen saa pysyä puikoissa vielä pitkään ja johtaa Suomen vielä MM kultaan!!!
Summasesta
8
526
Vastaukset
- U.A
luuleksä että Hardy rupee neuvomaan SUDDENIA ja FOBBBAA väärin ne neuvoo HARDYA... ja niin se on Suomessakin... KOIVU, NUMMINEN ja SELÄNNE sekä KULLI pyöritti koko sirkusta... SUMMANEN vaan rähisi
- leijona80
Asiat eivät ole aivan noin mustavalkoisia. Meissä kaikissa ihmisissä on kaksi puolta. Niin näyttää olevan Raimo raato Summasessakin. Toisaalta saa joukkueen uskomaan itseensä ja menestymään eli on siinä mielessä hyvä valmentaja. Toisaalta kuuluuko hyvän johtajan eli tässä tapauksessa valmentajan käyttäytyä ala-arvoisella (lue:epäinhimilliselllä) tavalla?? Ei kukaan lähde menestyvästä joukkueesta ulos aivan vähällä kummalla. Luulempa että Niinimaakin on saanut kuulla vähän muitakin kuin totuuksia. Jonkinlaista hienotunteisuutta voi odottaa noinkin korkean vakanssin omaavalta ihmiseltä kuin maajoukkueen päävalmentajalta. On monipiippuinen kysymys kannattaako summasen antaa olla maajoukkueen laivan peräsimessä. Oma veikkaukseni on että niin kauan kuin se ei ole uppoava, raimo kantaa vastuun ellei sitten saa itse kuulla kummolalta kummia ja lähde lätkimään jonnekkin muualle. Mene ja tiedä. tää maalima on täynnä mysteereitä.
- Raimo
Ei asia ole aivan noin yksinkertainen. Vaikka turnauksessa päästiin yllättävän pitkälle, niin ei se silti tarkoita, että Summanen saisi toimia täysin oman päänsä mukaan. Kritiikkiä saa ja pitääkin antaa, mutta on eri asia, miten sen esittää. Jos Summanen todellakin on käyttänyt/käyttää väärin asemaansa, niin asiaan pitää puuttua, huolimatta siitä, millaisia tulokset ovat.
Kerropa vielä, mitä hienoa on häviössä? Miksi häviö on hieno suoritus, jos kerta olisi voinut hoitaa homman kunnolla ja voittaa? Ihan hyvinhän Suomen peli toki kulki, mutta parannettavaa on vielä paljon, töitä on tehtävä ja kehitystä täytyy tapahtua. Jos häviäminen on hienoa, niin ei ole ihme, ettei voittoja tule.- Katariina
On tosi kurjaa kun kaikki täällä haukkuu omiaan. Mä ainakin oon tyytyväinen Suomen suoritukseen vaikka parempaankin oli mahdollisuudet!
Sanoitte mitä sanoitte, mutta ei huono päävalmentaja johda joukkuettaan World cup finaaliin!
Se oli Suomen kiekkoilulle suuri asia! - Raimo
Katariina kirjoitti:
On tosi kurjaa kun kaikki täällä haukkuu omiaan. Mä ainakin oon tyytyväinen Suomen suoritukseen vaikka parempaankin oli mahdollisuudet!
Sanoitte mitä sanoitte, mutta ei huono päävalmentaja johda joukkuettaan World cup finaaliin!
Se oli Suomen kiekkoilulle suuri asia!En hauku ketään. Pointtini on, että typerintä tässä vaiheessa olisi juuri tyytyminen pelkkään kakkossijaan. Pitää haluta enemmän, jos mielii voittaa suuria turnauksia ja joukkueita. Kuten totesin, mielestäni Suomen peli kulki ihan hyvin, mutta olisi tyhmää väittää, että nyt ollaan maailman huipulla. Eihän Kanadakaan tyytynyt pelkästään SLC:n olympiakultaan, vaan on ottanut sen jälkeen kaksi maailmanmestaruutta ja nyt World Cupin voiton.
Et ilmeisestikään tajunnut pointtiani koskien Summasta. En väittänyt häntä huonoksi valmentajaksi, mutta vaikka hän olisi erinomainen ja johdattaisi joukkueen voittoihin, se ei edelleenkään oikeuta toimimaan täysin oman mielen mukaan. - Katariina
Raimo kirjoitti:
En hauku ketään. Pointtini on, että typerintä tässä vaiheessa olisi juuri tyytyminen pelkkään kakkossijaan. Pitää haluta enemmän, jos mielii voittaa suuria turnauksia ja joukkueita. Kuten totesin, mielestäni Suomen peli kulki ihan hyvin, mutta olisi tyhmää väittää, että nyt ollaan maailman huipulla. Eihän Kanadakaan tyytynyt pelkästään SLC:n olympiakultaan, vaan on ottanut sen jälkeen kaksi maailmanmestaruutta ja nyt World Cupin voiton.
Et ilmeisestikään tajunnut pointtiani koskien Summasta. En väittänyt häntä huonoksi valmentajaksi, mutta vaikka hän olisi erinomainen ja johdattaisi joukkueen voittoihin, se ei edelleenkään oikeuta toimimaan täysin oman mielen mukaan.Onhan se ihan totta et Summasen täytyis kohdella pelaajia kun ihmisiä. Kyl mä myönnän et ei sen käyttäytyminen kovin fiksua oo ollu!
Tottakai mäkin olisin halunnu et Suomi ois voittanu yöllisen pelin, mutta nyt kun niin ei kuitenkaan käny niin yritän löytää Suomen turnauksesta hyviä puolia. Ei kakkossija todellakaan oo mikään hävettävä suoritus!
Yritä säkin vaan hyväksyä et suomi tuli kakkoseks niinkun aina! Suomen paikka valitettavasti on aina hopeella... me ei koskaan saada sitä kirkkainta pokaalia!
- M.V
Olen kanssasi samaa mieltä " SUMMASESTA " kanssasi. Nyt kun pää on saatu auki niin uskon että tulee vielä paljon hyviä elämyksiä lisää SUOMEN JÄÄKIEKOLLE.
Toiset ihmiset miettikää mitä on Suomen Jääkiekko saavuttanut SUMMASEN valmennuksessa viime YÖNÄ!!!????? - Jarski
että ei olisi pystynyt.
Pelaajavalinnat ratkaisee..... Siinä maajoukkue valmentajan tehtävä.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
6 kW saunan lämmityksestä kohta 10 euron lisämaksu / kerta
Kokoomuslainen sähköyhtiöiden hallitsema Energiavirasto ehdottaa 5 kW:n rajaa, jonka ylittämisestä tulee lisämaksu. Tark1635783Minja jytkyttää vas.liiton kannatusta ylöspäin
Alkaa raavaat duunarimiehetkin palaamaan vasemmistoliiton kannattajiksi. Eduskunnassahan on vain kaksi työntekijöiden p1913884"Mitä sä nainen tuot sitten pöytään" ?
Jos mies provaidaa ja suojelee... Pitääkö miesten kysyä tuollaisia?1413462Ekologinen kommunismi tulee voittamaan fossiilikapitalismin
Kiina on mahtitekijä uusiutuvien energialähteiden kehityksessä, ja Trump osoitus viimeisestä öljyn perään itkemisestä, m413256Duunarit hylkäsivät vasemmistoliiton, siitä tuli feministinaisten puolue
Pääluottamusmies Jari Myllykoski liittyi vasemmistoliittoon, koska se oli duunarien puolue. Sitä samaa puoluetta ei enää133079Mies, kerro minulle vielä jotakin aivan uniikkia
ja ainutlaatuista minkä vain me kaksi voisimme ymmärtää jos olemme sen kokeneet ja eläneet, jotta ihan varmasti tietäisi492806Oikeistopuolueiden kannatus vain 37,8 %, vasemmiston 43,0 %
Keskustaan jää 17,4 prosenttia ja loput ovat sitten mitä ovat. Mutta selvästikin Suomen kansa on vasemmalle kallellaan.612353Hyviäkin uutisia tulossa, hallinto-oikeus asettaa toimeenpanokieltoon
Hyvinvointitalon työmaa pysähtyy. Rillankivi+energia ja vesi kytkyrahanpesu stoppaa. Tytäryhtiöiden hallitusjäsenet+kon2382294- 242290
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä?
Gallup: Mikä on ollut mielestäsi paras tv-sarja ikinä? Onko se joku suomalainen viihdepläjäys, brittirikossarja, amerikk951883