Hyvä TSI ja DSG !

http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/vw karkipaikalla kiinan ennatysvauhdissa/201311563607
19932
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 19

Vanhimmat

Kannattaa kiertää kaukaa ko. kirjanyhdistelmät, käyvät rahapussin päälle.

Äänestä
  • Premium käy rahapussin päälle uutena ja käytettynä.

    Äänestä

Ei mitään ongelmaa kun myy ennen takuuajan päättymistä pois,tosin arvo on pudonnut tuolloin 40-50%.

Äänestä
  • Olen kyllä tuosta arvon laskusta vähän eri mieltä,se on kyllä lähempänä 60%.jos kahden vuoden päästä myy.

    Äänestä

  • jonna1 kirjoitti:

    Olen kyllä tuosta arvon laskusta vähän eri mieltä,se on kyllä lähempänä 60%.jos kahden vuoden päästä myy.

    Ja totuus on, että vähintään 70% on jäljellä! Katselkaa käytettyjen hintoja, niin näette asian ihan itse. Skoda on parhaiten arvonsa säilyttävä automerkki tojon ohella.

    Äänestä

  • Etelän misu kirjoitti:

    Ja totuus on, että vähintään 70% on jäljellä! Katselkaa käytettyjen hintoja, niin näette asian ihan itse. Skoda on parhaiten arvonsa säilyttävä automerkki tojon ohella.

    Itse myin DSG-Ocun varmuuden vuoksi jo vuoden vanhana, kun oli takuuta vielä vuosi jäljellä. Myin auton suoraan yksityiselle ja hinta oli vielä 98.51% siitä hinnasta mitä uutena siitä maksoin suoralla kaupalla Ihan hyvin siis arvo säilyy kun ei turhan kauaa pidä. Toki saattaa olla, että ihan noin hvyin ei nykyään enää DSG:n arvo säily, sillä tuollon aikanaan sai erikoistarjoushintaan 1,8 tsi dsg.tä kun 1,4 koneisissa oli toimitusvaikeuksia. Toki jouduin sitä 1,8 myös odottamaan päivää vaille puoli vuotta.

    Seuraavaa DSG-Ocua en osta ennenkuin autoon saa pidemmän takuun, kuten esim. Virossa 4 vuotta ja pienellä lisärahalla 5 vuotta. Ei muuten, mutta kun ei enää vanha jaksaisi vuoden välein myydä autoaan pois. Kolme vuotta olisi järkevin pitoaika, jos autolle saa viiden vuoden takuun. On huomattavasti helpompi myydä kolme vuotta vanhaa, jos on pari vuotta vielä tehdastakuuta jäljellä.

    Äänestä

Minä annoin vaihdossa seatin tsi 1.4 joka maksoi v 2010 26800€.Nyt keväällä vaihtohyvitys oli 13200€.Olihan tuohon kyllä kilometrejä melkoisesti kertynyt (48tkm)joten ei siitä enempää voinut vaatiakkaan.
Taitaa skodassa mennä samaan tahtiin tuo arvonalenema mutta vw pitää hiukan paremmin arvonsa.

Äänestä

  • Paavo Keminmaasta kirjoitti:

    Ihan turha on noita pyyntihintoja tuijotella. Automerkit, joita on paljon yksityisomistuksessa ja joita omistajat yrittävät itse myydä, ovat lähes aina utopisesti pyyntihinnoiteltu. Liikkeetkin kokeilevat samalla kepillä jäätä ja aina joku hullu retkahtaa maksamaan.

    Äänestä

  • Sinulla ole koskaan mitään Seatia ollutkaan!

    Tässä sinulle 1,4tsi hinta "bränikkänä"


    SEAT Leon SC 1.4 TSI 122 STYLE

    Hinta* 21 845€

    Kuka maksaa n.27000e 23000e:n autosta tarvikkeineen? Ja kuka oikeasti suostuu myymään 13000e noin vähän ajetun auton? Ei kukaan täysjärkinen. Vaihdoitko alkaen Ibizaan?

    Minä myin 2011 1,2 dsgtsi ST Ibizan 44tkm autoliikkelle. Vaihdoin lisävarusteltuun 25000e (varustein, renkaat, lohkot, lämmittimet, väri) autoon. Väliraha 5000e. Kannattaa miettiä mitä maksaa autosta,.... jatkossakin.

    Äänestä

+20% lisää autoja kiinaan.. voi pojat mitkä ruuhkat siellä varmaan on ja jälkimarkkinointi tienaa muuten ihan mielettömästi... nauttikaa aamu smogistanne kinuskit.. hyvä että jossain talous kasvaa... kyllä tuollakin vielä romahdus kohta tulee ja sitten on hauskaa kyytiä luvassa maailmantalouteen, wv on tuossa hommassa pelkkä sivuseikka

Äänestä

Täysin piti tuo hinta jonka vaihdossa sain seat leonista paikkansa,tosin ostohinta oli väärin se oli 27600€ eikä aiemmin ilmoittamani 26800€ vuonna 2010.Auto oli seat leon 1,4TSI sport johon tuli uutena tehtaan aero korisarja tuplaputkistolla,18" vanteilla,ym varusteilla joiden arvo oli n.5000€.
Kysyin neljästä liikkeestä tuota vaihtohyvitystä ja kaikissa hinta liikkui 13000-14000€ välillä vaihdossa uuteen 20000-25000€ autoon.
Lisävarusteille ei yleensä paljoa arvoa lasketa ja joskus ne jopa alentavat arvoa.
Tässä tapauksessa liikkeet arvioivat 5000€ varusteet 500-1000€ arvoisiksi vaihtohyvityksessä.
Aiemmin kun olen seattia vaihtanut niin ei ihan näin paljon ole takkiin tullut vaikka kaikki ovat yleensä olleet melko hyvin varusteltuja joten ainoa arvoa alentava seikka täytyy olla tuo TSI ongelma.
Joku vagina tuossa epäili että mulla ei muka ole koskaan edes ollut mitään seattia mutta kahdeksan uutta seattia on tullut ostettua aikanaan.

Äänestä
  • Sokota- intoilijat ovat jo niin paniikissa, että jos joku erehtyy kirjoittamaan auton viasta (vw.kielellä ominaisuus), niin hirvittävä provo-ulina sekä vikojen vähättely alkaa heti.

    Äänestä

  • vettä lattialla kirjoitti:

    Sokota- intoilijat ovat jo niin paniikissa, että jos joku erehtyy kirjoittamaan auton viasta (vw.kielellä ominaisuus), niin hirvittävä provo-ulina sekä vikojen vähättely alkaa heti.

    Juu. Ja Provo-trollit aloittaa vikojen ylikorostamisen. Heillä tuskin on mitään tietoja esim. TSIn ketjujen materiaalimuutoksista. Se on niin mukava todeta, että samaa p@skaa kaikki. Oikeastaan sitä samaa kuin, jo v. 1966 Skoda 1000 MB:n moottorissa. Kommariloota, tietty.

    Vaan Saksasta haetuista "uuden karheista" premiumeista ei vikoja löydy. Mitään "mittarinvääntöjä" ei Hans ja Klaus ikinä tee, tietty. Ja jos ongelmia on, ollaan visusti hiljaa. Eihän sitä takuutakaan ole...

    Äänestä

Kyllä nyt tuntuu vag- väki olevan paniikissa. Ymmärrän kyllä, kun koneet paukkuu ja laatikot rapsahtelee.

On päivänselvää, että jälleenmyyntihinnat putoaa kuin lehmän häntä.

Äänestä
  • Jahas. Ja ex-skoda kuskina olet jo jättänyt "uppoavan laivan". Paniikki taisi tulla omaan housuun. Me tässä vaan ajellaan kaikessa rauhassa...

    Äänestä

Ei ole näemmä noilla sonnan kirjoittajilla mielenrauha palautunut. Sellaista se on, kun ajelee assialaisilla tai ranskalaisilla autoilla. Se on todella henkinen hel***tti ja fyysinen ressi. Sellaista se elämä on.

Äänestä

Ei uskalla ostaa enää Skodaa, sillä maahantuoja ei luvannut vastata takuunjäkeisistä laatikko- tai moottorivioista. Sanoi vain, että kaikki asiat käsitellään tapauskohtaisesti ja kun kysyin esimerkkinä, että kai sentään muutaman vuoden ikäiseen mutta vähän ajettuun sentään uskalletaan luvata korjaukset veloituksetta, niin siihen ei enää vastattu lainkaan. Että sellaista palvelua Helkamalta. Ilmeisesti heillä on sellainen sopimus tehtaan kanssa, että takuunjälkeiset korjaukset menevät maahantuojan ja/tai asiakkaan piikkiin. Eli ainakaan meille ei tule näillä näkymin enää uutta Skodaa. Valitettava asia, sillä Octavia olisi muuten paras vaihtoehto seuraavaksi autoksemme. Köyhällä ei kuitenkaan ole varaa riskisijoituksiin, joten täytyy valita joku huonompi, mutta varmempi auto.

Äänestä
  • Valitettavasti huonompaa et löydä. Mutta parempia onkin sitten tarjolla yllinkyllin.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


NoMorePremium kirjoitti:

http://www.kauppalehti.fi/auto/uutiset/vw karkipaikalla kiinan ennatysvauhdissa/201311563607

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu