Crohnin tauti

Onko teillä crohnissa sellaista kipua ettei se lähde ollenkaan pois? Ja tarkoitan ennen diagnosointia ennenku oli lääkkeitä. Mulla ei oo mitään kramppeja mut sellasta tylppää ja jatkuvaa kipua koko aika. Ei kivut ole kovin hirveitä mut ärsyttäviä. Kipu tuntuu kävellessä omituisesti umpilisäkkeen kohdalla. Tähy ois jonkun viikon päästä. Veriarvot on ok, eikä oo ripulia tai ummetusta. Pelkkiä kipuja ja lämpöä 37,4.
7573
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

hoida ravinnolla

Äänestä

Ei ollut ollenkaan minkäänlaisia kipuja ennen Crohn diagnoosia.

Äänestä

Terve, itse olen 16 vuotias poika ja mulle todettiin Crohnin tauti tänä syksynä pari kuukautta sitten. Oireet alkoi viime vuonna joku vuosi sitten nyt ripulilla ja mahakivuilla. Aluksi luulin että jotain normaalia noro virusta mutta sitten se ei enää tuntunut normaalilta ja pikkuhiljaa alkoi riittää vessassa ravaaminen ja tuskaiset mahakivut ja tämä alkoi näkyä koulun poissaoloissa. Sitten keväällä päätin hankkiutua lääkäriin ja heti tähystyksen jälkeen todettiin crohnin tauti johon sain lääkityksen, tälläkin hetkellä syön kortisoonia päivittäin. Suosittelen että käyt lääkärissä ellet ole jo käynyt

Äänestä

Minulta leikattiin 14 vuotiaana alamahakipujen takia umpilisäke. Herättyäni lääkäri sanoi, että ihan turha leikkaus, ei umpisuolessa mitään vikaa ollut. Vielä sanoi, että olin itse keksinyt taudin.
Vuosikaudet olen kärsinyt mahakivuista. On tähystetty monet kerrat, hoidettu helico-bakteeri ja mahakatarri. Ruokatottumukseni ovat olleet melko normaalia kotimaista ruokaa.
Nyt sitten kolme kuukautta jatkuvaa ripulia ja kipuja. Pari vuotta siten todettu raudanpuute ja B-12 vitamiininpuute, joihin on ollut lääkitys. Ilmeinen imeytymishäiriö. Tuttavani sairastaa crohnin tautia ja painosti minua vaatimaan parempaa selvitystä ripulointiin. Nyt menen verikokeisiin mahatähystyksen jälkeen ja lääkäri sanoi viimein vihdoin, että kysymys on tuosta taudista.
Olen 74 vuotias muori ja syönyt nivelkipuihin vuosikaudet voimakkaita särkylääkkeitä. Onko täällä ketään, joka olisi samassa tilanteessa ja osaisi kannustaa yrittämään eteenpäin.

Äänestä
  • Itse en ole ollut samassa tilanteessa mutta äitini, joka on saman ikäinen kuin sinä, on ollut. Koko ikänsä kärsinyt vatsakivuista. Koko ajan. Aina. Muutti ruokavaliotaan puoli vuotta sitten ja voi nyt ensi kertaa elämässään normaalisti. Mistä ikinä apua haetkaan, niin toivon, että sitä löydät. On tuo muori sen verran erilainen nykyään.

    Äänestä

Koittakaa, jospa Slippery Elm -tuotteesta olisi apua. Se on suht halpaa, alle 10 dollaria iHerb.comista, mutta tietenkin tulee postikulut päälle. Toimitus heillä on nopeaa. Ostaisin jauheena, en kapseleissa. Sitä laitetaan kuumaan veteen, ja se turpoaa jonkun verran. Se suojaa limakalvoja. Googlaa slippery elm ja crohn disease. Kasvi kasvaa USA:ssa, perinteisesti intiaanien käyttämää. Käytetään myös ulkoisiin haavoihin.

Äänestä

Olen 24vuotias ja 10vuotta ollut Crohnin tauti. Parinviikon päästä poistetaan paksusuoli, peräsuoli ja peräaukko. Kokemusta siis löytyy. Ja neuvon myös muita vatsa/suoli ongelmista kärsiviä olen ammatiltani lähihoitaja ;)

Äänestä

Kommentoi aloitusta


krooooooooooj kirjoitti:

Onko teillä crohnissa sellaista kipua ettei se lähde ollenkaan pois? Ja tarkoitan ennen diagnosointia ennenku oli lääkkeitä. Mulla ei oo mitään kramppeja mut sellasta tylppää ja jatkuvaa kipua koko aika. Ei kivut ole kovin hirveitä mut ärsyttäviä. Kipu tuntuu kävellessä omituisesti umpilisäkkeen kohdalla. Tähy ois jonkun viikon päästä. Veriarvot on ok, eikä oo ripulia tai ummetusta. Pelkkiä kipuja ja lämpöä 37,4.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu