Kävin koeajamassa Daewoo kalossin viimevuoden mallin.Hinta ja laatusuhde muuten kohdallaan.
Kiva ja näppärän näköinen.
Mutta auto on aliohjautuva ja yli 80:n vauhdissa ajettavuus muuttuu holtittomaksi.Auto oli ajettu reilut 32000 km. olikohan syy pelkästään rengas paineissa. Ajovalot vain huomio tienpäällä muille että ollaan tässä liikkeellä myös.
Millaisia kokemuksia teillä on.
pettynyt :(
5
1870
Vastaukset
- -ah-
Itselläni ei ole juurikaan Kalosista kokemusta mutta pari kommenttia kuitenkin on laitettava.
Ensinnäkin nykyään kaikki etuvetoiset autot yleensä ovat käytökseltään aliohjautuvia. Itse en ainakaan ole uusien autojen kohdalla perusluonteeltaan yliohjautuvaan autoon törmännyt.
Maantienopeuksissa tuollainen pikkuauto ei tietysti ole ihan parhaillaan. Käsittääkseni Kalos on tässä suhteessa aivan yhtä hyvä (tai huono) kuin muutkin vastaavat autot. - kokemusta
Ajoin vuoden verran ja hieman alle 30000 km Kalos:ia (porrasperä) ja omat kokemukseni ovat olleet kautta linjan myönteisiä.
Koska kyseessä on edullinen auto (n. 14500 €) niin sitä ja ajotuntumaa ei tietenkään suoraan voi verrata vaikka 25K maksavaan autoon.
Auto on korkeahko, 149mm joten se on myös sivutuulelle herkkä. Varsinkin puuskat saattavat aiheuttaa huteran tuntuman ohjauksessa. Rengaspaineiden heittely saattaa kyllä aiheuttaa huteruutta, koska päällysteen pahat uratkin tuntuvat ajossa. Normaaleissa olosuhteissa en huomannut ajon tai ohjauksen suhteen ongelmia, vaikka ohjaus onkin turhan löysä.
Monissa Kalos:ia käsitelleissä lehtijutuissa on nimenomaan kehuttu valoja ja niiden kantamaa. Itse olin myös niihin tyytyväinen vaikka ajankin paljon mm. metsäisillä tieosuuksilla. Valojen korkeuden säätö on kuitenkin tehtävä joka kerta kun enemmän kuin kuljettaja tai kuormaa takalootassa on mukana. - Samu
Osta Skoda siihen ei tarvitse pettyä.
- pikkuautoksi.
Luultavasti renkaiden uusiminen laadukkaammiksi tekisi ajon jopa erinomaiseksi.
- Blondi
Kiitos nimimerkille ihan kelvollinen ajaa.
Parempien renkaiden hankinta tulisi kyllä kysymykseen, ja voi auttaakin ajettavuutta.
Kiitos ja hyvää syksyä kaikille teille
daewoon keskustelijoille.;)
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Säästäminen on typerää, muistakaa äänestää demareita
Säästäminen on typerää, koska aiheuttaa vain talouden taantumista ja lopulta tappaa potilaan. Demareiden tapa on satsat1118043Olli Rehn: Eläkkeistä pitää leikata. Nyt tuli Lindtmanille kauhun paikka
jos johtaa seuraavaa hallitusta. Purra: eläkkeisiin ei kosketa. Eikä tällä hallituskaudella varmasti kosketa, mutta seur4287209SDP:n budjetin peruskivi: "Rahaa nimittäin on!"
Demarien talouspolitiikan ydin on usein tiivistetty klassiseen meemiin: rahaa on, kunhan se on jonkun muun rahaa. Vuoden1975476Poliisien suosikkipuolueet ylivoimaisesti: Kokoomus ja persut
samoin on armeijan henkilöstön kanssa. Sen sijaan sekä vihreät, vasliitto ja SDP ovat hyljeksittyjä puolueita poliisien1364410Kun täällä kysytään aina vaan naisilta
Niin nyt kysytään miehiltä. Mies, voisitko ottaa kumppaniksesi naisen joka nostaa enemmän penkistä kuin sinä? Tienaa en794348Sdp, Vihreät ja vasemmistoliitto muuttumassa naisten puolueiksi?
Sdp 64 % naisia, vihreät 70 % naisia ja vasemmistoliitto 60 % naisia. Ilmankos ne puolueet ajaa autoilevien kantasuomal984277Hatunnosto! Mari Hynynen (os. Perankoski) ja Jouni Hynynen auttavat vähäosaisia upealla tavalla!
Hatunnosto! Mari ja Jouni Hynynen ovat Vailla vakinaista asuntoa ry:n uudet kummit. Hynysiä motivoi halu lisätä ymmärr103992Tiesitkö? Tämä suomalainen keksi Elämäni biisi -sarjan - Viinin lipittely mainittu!
Tiesitkö? Elämäni biisi on suomalainen formaatti ja sen takana on Petja Peltomaa. Hänen kynästä ovat lähtöisin myös mm.03680Epäonnistunut "Tuppurais-operaatio" kaatoi Purran hallituksen
Persut yrittivät viimemetreillä häivyttää omaa täydellistä epäonnistumistaan syyttämällä opposition edustajaa nimettömil132540Ostaisitko sinä rempattavan asunnon Italiasta tai jostain muualta ulkomailta, mistä?
Ella Kanninen on tehnyt Italiassa asuntokaupat. Hän kertoo Instagramissa kierrelleensä viime kesänä Toscanassa katselema182146