pettynyt :(

minä

Kävin koeajamassa Daewoo kalossin viimevuoden mallin.Hinta ja laatusuhde muuten kohdallaan.
Kiva ja näppärän näköinen.
Mutta auto on aliohjautuva ja yli 80:n vauhdissa ajettavuus muuttuu holtittomaksi.Auto oli ajettu reilut 32000 km. olikohan syy pelkästään rengas paineissa. Ajovalot vain huomio tienpäällä muille että ollaan tässä liikkeellä myös.
Millaisia kokemuksia teillä on.

5

1863

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • -ah-

      Itselläni ei ole juurikaan Kalosista kokemusta mutta pari kommenttia kuitenkin on laitettava.

      Ensinnäkin nykyään kaikki etuvetoiset autot yleensä ovat käytökseltään aliohjautuvia. Itse en ainakaan ole uusien autojen kohdalla perusluonteeltaan yliohjautuvaan autoon törmännyt.

      Maantienopeuksissa tuollainen pikkuauto ei tietysti ole ihan parhaillaan. Käsittääkseni Kalos on tässä suhteessa aivan yhtä hyvä (tai huono) kuin muutkin vastaavat autot.

    • kokemusta

      Ajoin vuoden verran ja hieman alle 30000 km Kalos:ia (porrasperä) ja omat kokemukseni ovat olleet kautta linjan myönteisiä.

      Koska kyseessä on edullinen auto (n. 14500 €) niin sitä ja ajotuntumaa ei tietenkään suoraan voi verrata vaikka 25K maksavaan autoon.
      Auto on korkeahko, 149mm joten se on myös sivutuulelle herkkä. Varsinkin puuskat saattavat aiheuttaa huteran tuntuman ohjauksessa. Rengaspaineiden heittely saattaa kyllä aiheuttaa huteruutta, koska päällysteen pahat uratkin tuntuvat ajossa. Normaaleissa olosuhteissa en huomannut ajon tai ohjauksen suhteen ongelmia, vaikka ohjaus onkin turhan löysä.

      Monissa Kalos:ia käsitelleissä lehtijutuissa on nimenomaan kehuttu valoja ja niiden kantamaa. Itse olin myös niihin tyytyväinen vaikka ajankin paljon mm. metsäisillä tieosuuksilla. Valojen korkeuden säätö on kuitenkin tehtävä joka kerta kun enemmän kuin kuljettaja tai kuormaa takalootassa on mukana.

    • Samu

      Osta Skoda siihen ei tarvitse pettyä.

    • pikkuautoksi.

      Luultavasti renkaiden uusiminen laadukkaammiksi tekisi ajon jopa erinomaiseksi.

      • Blondi

        Kiitos nimimerkille ihan kelvollinen ajaa.
        Parempien renkaiden hankinta tulisi kyllä kysymykseen, ja voi auttaakin ajettavuutta.
        Kiitos ja hyvää syksyä kaikille teille
        daewoon keskustelijoille.;)


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Maatalous- ja yritystuet pois, työeläkevaroilla valtion velka pois

      Suomi saadaan eheytettyä kädenkäänteessä, kun uskalletaan tehdä rohkeita ratkaisuja. Maatalous- ja yritystuet ovat hait
      Maailman menoa
      110
      3647
    2. Riikka on siis suomalaisille velkaa 84 mrd

      Jos kauhukabinetti istuu vaalikauden loppuun. Keskimäärin yli 20 miljardia uutta velkaa rikkaiden veronalennuksiin jokai
      Maailman menoa
      19
      2722
    3. Sanna on suomalaisille siis velkaa 24 mrd euroa

      Muistanette vielä kuinka Italian remonttirahoja perusteltiin sillä, että italialaiset ostaa suomalaisilta paidatkin pääl
      Maailman menoa
      121
      2291
    4. Hei! Halusin vain kertoa.

      En tiedä luetko näitä, mutta näimme n.4vk sitten, vaihdoimme muutaman sanan ja tunsin edelleen kipinän välillämme. Katso
      Tunteet
      6
      2203
    5. Miksi ikävä ei helpotu vuosien jälkeenkään?

      Tänään olin ensimmäistä kertaa sinun lähtösi jälkeen tilassa, jossa vuosia sitten nähtiin ensimmäistä kerta. Ollessani
      Rakkaus ja rakastaminen
      8
      1944
    6. Teboili alasajo on alkanut

      Niinhän siinä kävi että teebboili loppuu...
      Suomussalmi
      36
      1596
    7. Tiesitkö? Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi seksuaalirikollinen

      Järkyttävää… Motin mukaan Suomessa lääkäri voi toimia ammatissaan, vaikka hän olisi yksityiselämässään syyllistynyt es
      Maailman menoa
      58
      1056
    8. Oot kyl rakas

      Et tiiäkkään miten suuri vaikutus sulla on mun jaksamiseen niin töissä, kun vapaallakin❤️. Oot täysin korvaamaton. En t
      Ikävä
      36
      960
    9. Kirjoittaisit edes jotain josta tiedän

      Varmasti oletko se oikeasti sinä. Tänään tälläinen olo. 🫩
      Ikävä
      73
      934
    10. Miten voitkin olla aina niin fiksu

      ...aina niin huomaavainen, kärryillä ja kartalla. Yritän etsimällä etsiä sinusta jotain vikaa, että saisin pidettyä sydä
      Ikävä
      48
      878
    Aihe