Kirkko väittää totuuden vastaisesti, että sen valtiolta saama yhteisövero.osuus ei muka edes riittäisi kirkonhautaustoimenkulujen kattamiseen.
Olen jo aikaisemminkin kertonut Otto Chronsin havainnoista kun hän kirkon tilikirjoihin tutustui. Kirkko oli vuosina 2003-07 ihan töreesti siirtänyt kuluja muiden momenttien alta hautaustoimen kuluiksi. Näi hautauskulut saatii näyttämään liki 2x suuremmiltä Kasvua kokonaista 92% siis vain 4 vuodessa, Jokainen jolla aivosoluja jäljellä tajuaa että tämä ei pidä paikkaansa.
KIrkko laski sen varaan että valtio maksaa kyselemäättä.kuten aina ennenkin, ja niihän se teki kun päätämässä ovat kirkonkätyri poliitikot ja valmistelemassa kirkokkätyri virkamiehet. Haluavat tietoisesti maksaa valheellisen laskun, kirkon harahauttavienepätosien rätinkien mukaan, vaikka valtion tilintarkastajat jo vuosituhannen vauihteen tienoilla esittivät että korvaus on makdsettava TODELLISTEN, todennettujen kulujen mukaan!
KIrkko ei tasan tarkaa hautaa arkkuhautauksia tappiolla se on vissi ja varma se. Kaksi tonnia kirkko sai viimekin vuonna valtiolta per hautaus, pahimmillaan se oli yli 3000 euroa vuodessa.
Kauniaisisa kaupunki poikkeuksellisesti Suomen oloissa hoitaa hautaukset. Sen taksoissa ja tariffeissa kerrotaan että uurnahaudan kauvuu maksaa 74 euroa!!!!
Koskaa ei ole kirkon saamassa yhtesiövero.osuudessa, sen suuruuden mäöärittelyssä otettu huomioon sitä kuinka palhon erittäin halpa uurnahautaus on halventanut hautauksia.
Ihan turha yritää länkyttää, että ruumiin polttaminen tuhkaaminen olisi niin kallista että etu hupenisi siihen, verrattuna arkkuhautaamiseen, matojen ruokkimiseen.
Uurnahautaus säästää maata ihan törkeesti verrattuna arkkuhautaamiseen, siitä tulee mojova säästö. Jopa 4 uurnaa mahtuu samaan tilaan mihin yksi arkkuhauta.
Jaetaanko kristillisesti vai tasan?
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11849964
Kirkkon muunneltu totuus hautauskuluista!
11
64
Vastaukset
- sfghs
Uurnan kolo maksaa 74 egee jää 1926 egee, pahimmillaan muutama v. sitten jäi yli 2926 egee jäljelle kirkon saamasta rahasta valtiolta per hautaus. Onpas polttaminen kallista sano!
Kertokaa papit minne tuo loppuraha katoaa, muualle kun kirkon ahneeseen, kyltymättömään kitaan? - ja taas
Tyhmä!
- hietaniemessä...
Vuosi pari sitten puunattiin Helsingissä Hietaniemen valtavaa hautausmaata kuntoon. Kappeli, kiviaidat ja ties mitä kunnostettiin. Noihin molempiin käytettiin varmaankin yhteisöveroa.
Ihmettelin etenkin kiviaitojen kunnostusta, en ollut pannut hautausmaalla käydessäni (ja kävin siellä usein) aitojen olevan huonot. Kasvattiko kirkko hautaustoimen kulujaan tahallaan, koska yhteiskunta maksoi? - hietaniemessä...
Kunnostustyöt jatkuvat näköjään edelleen.
http://www.helsinginseurakunnat.fi/hautausmaat/hietaniemi.html
Voisiko kirkko perustella touhua vähän? Minusta vaikuttaa rahan haaskaukselta laittaa vanha hautausmaa tip top kuntoon, kun muualla seurakunnat miettivät pitäisikö leikata diakoniasta. - hietaniemessä...
Pari vuotta vanha kommentti aiheesta:
"Käykääpä katsomassa Hietaniemeä Helsingissä, jos pääsette. Hienoksi laitetaan. Kaiken työn tarpeellisuudesta en sitten tiedä... Lisäksi ainakin viime vuonna kun ortodoksiselle hautausmaalle kerääntyi väliin iloiset kasat syyslehtiä, niin viereisellä luterilaisella hautausmaalla Hietaniemessä huhkittiin kuin oravat ja melkein odotettiin harava kourassa, että koskako sieltä taas seuraava lehti putoaa. Pitääkö joka lehti haravoida heti?"
http://keskustelu.suomi24.fi/node/10130032#comment-51378592
^ Kuinka kauan nuo Hietaniemen kunnostustyöt oikein ovat jatkuneet ja mitä ne pitävät sisällään? Tuskin kaikki työ on ollut tarpeellista.
Jo pari vuotta sitten korjattiin aitoja ja kappelin edustaa, muistan tuon kyllä.
Ainaishaudat (joita Hietaniemessä on paljon):
"Hautainhoitorahastolla oli viime vuonna voimassaolevia hoitosopimuksia yhteensä yli 57 000, joista ainaishoitosopimuksia yli 16 000 eli neljäsosa. Lain mukaan hautojen hoidosta tulee huolehtia hautainhoitorahaston varoilla eli ei verovaroin. Käytännössä näihin sopimuksiin varatut varat on käytetty jo ajat sitten kyseessä olevien hautojen hoitoon."
http://keskustelu.suomi24.fi/node/11621933#comment-63660969
Eli kaikki osallistuvat nyt ainaishautojen hoitoon ja muihin kustannuksiin? - Meingott
Yhteisöverovaroja ei jaeta summa / hautaus. Laskentatapa on siinä tapauksessa omituinen, vaan uusien vainajien hautaus ottaa oman osansa, ja suurempi summa menee hautausmaan ylläpitoon. Siellä on muitakin vainajia kuin n. 60 000, jotka vuosittain haudataan.
- 4 5 6
Vuosittain kuolee noin 50 000 ihmistä. Kaikkia ei haudata. Kirjoituksesi oli hieman epäselvä, voisitko tarkentaa mitä sillä tarkoitit?
http://www.stat.fi/til/kuol/2012/kuol_2012_2013-04-12_tie_001_fi.html - nkåh
Kirkolle maksetaan hautasmaiden hoidosta. Jos sopimusta ei uusita kirkko laputtaa haudan ja omii sen itselleen ja myy etenpäin.
KIrrko lakseee tuottvaatimusta hautausmaan maalle vaikka se sai 150V sitten iolmaiseksi parhaat maat ja metsät päältä kun seurakunnat erotettiin kunnista. Parhaat kirkko sai päältä koska pitäjänkokousten johdossa oli aina pukki kaalimaan vartija, kaalimaan kakarana, paikallinen kirkkoherra.
KIrkko onn saanut ansiootonta arvonnousua ilmaiselle maalleen kun taajamat kasvaneet ja kunnat kaavoittaneet maita.
Kun kirkko sai ilmaiset maansa oli puhe että sen tultava omillaa vastaisuudessa toimeen .Kattia kanssa, koko ajan on senkin jälkeen kirkon tahmaiset tassut valtion ja kuntien kukkarolla ja taskuissa, nyt kenties enemmän kuin koskaan.
Vielä muka pitäis saada korvausta siitä että ilmaiseksi saadulle maalle ei voikaa rakentaa ostosparatiisia/helvettiä suurella voitolla.
Ahne, ahneempi evlutikka kirkko. Itsekäs, itsekkäämpi, evlutikkakirkko.
Jaetaanko kristillisesti vai tasan?
Stupid or lying? - syksy on
nkåh kirjoitti:
Kirkolle maksetaan hautasmaiden hoidosta. Jos sopimusta ei uusita kirkko laputtaa haudan ja omii sen itselleen ja myy etenpäin.
KIrrko lakseee tuottvaatimusta hautausmaan maalle vaikka se sai 150V sitten iolmaiseksi parhaat maat ja metsät päältä kun seurakunnat erotettiin kunnista. Parhaat kirkko sai päältä koska pitäjänkokousten johdossa oli aina pukki kaalimaan vartija, kaalimaan kakarana, paikallinen kirkkoherra.
KIrkko onn saanut ansiootonta arvonnousua ilmaiselle maalleen kun taajamat kasvaneet ja kunnat kaavoittaneet maita.
Kun kirkko sai ilmaiset maansa oli puhe että sen tultava omillaa vastaisuudessa toimeen .Kattia kanssa, koko ajan on senkin jälkeen kirkon tahmaiset tassut valtion ja kuntien kukkarolla ja taskuissa, nyt kenties enemmän kuin koskaan.
Vielä muka pitäis saada korvausta siitä että ilmaiseksi saadulle maalle ei voikaa rakentaa ostosparatiisia/helvettiä suurella voitolla.
Ahne, ahneempi evlutikka kirkko. Itsekäs, itsekkäämpi, evlutikkakirkko.
Jaetaanko kristillisesti vai tasan?
Stupid or lying?On olemassa sellaisia ihmisiä, että kun he kerran ovat jotain päähänsä saaneet, sitä ei muuta mikään, ei mitkään tosiasiat. Tässäkin ketjussa niitä löytyy.
Joten turha jatkaa enempää. Nimenomaan se jaetaaan uusien vainajien osalta. Nuo on hautauksiin kohdistettuja rahoja, eikä niillä ylläpidetä vanhojen hautojen hoitoja. Kirkko veloittaa kaikista noista palveluista ERIKSEEN omaisia....ja valtiolta toisen mokoman. Kaksinkertainen kirjanpito ei ole niin hyvä homma kuin tuo kaksinkertainen laskutus.
- vastauksia kiitos
Koska kirkko kertoo tarkalleen hautaustoimensa kustannukset: sen miksi kulut ovat niin suuret ja mihin kaikkeen mikäkin euro ihan tarkalleen menee.
Tuntuu siltä, että kirkko paisuttelee kuluja tahallaan, hoitaa homman huonosti ja pyrkii nyhtämään liikaa rahaa yhteiskunnalta.
Tämä kysymys myös: paljonko Hietaniemen hautausmaan kunnostus on viime aikoina tullut maksamaan ja mitä kaikkea siellä on tehty?
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-529220Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite1036548Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain1246273Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1494817- 1674636
Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.933233- 1692351
- 652218
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1592166- 571997