Ylen ulkomaan uutiset:
"Vaatetehtaiden työläiset rajuissa mielenosoituksissa Bangladeshissa ja Kambodzhassa
Bangladeshissa työläiset vaativat 75 euron kuukausipalkkaa, Kambozhassakin mielitään parempaa palkkaa ja parempia työoloja. Tehtaat valmistavat vaatteita muiden muassa Wall-Martille, H&M:lle, Gapille ja Levi Straussille."
Vaatteet tulevat lännen markkinoille myytäväksi. Työnantajat ovat luvanneet 50 euron kuukausipalkkaa narinan kautta. Kuulemma sekin on liian korkea.
Työolot ovat surkeat täyteen ahdetuissa pienissä tahdasaleissa. Bangladeshissa vasta kuoli satoja työntekijöitä tehdasrakennuksen sortumisen takia.
Uusliberalismia on se että tuotetaan olemattomilla palkoilla ja lännen maissa samainen oppi synnyttää ulkomaalaisvihaa. Siis: Tehkööt kotimaissaan orjatyöllä meille halpoja tarvikkeita.
Lännen työläisten ei pitäisi hyväksyä tällaista. Muuten kohta Suomessakin raadetaan pelkän suolarahan voimin.
työläiset nousevat
3
51
Vastaukset
Pitää miettiä mitä ja missä tekee. Ennen kuin noissa maissa voidaan nostaa palkkoja meidän tasollemme pitää tapahtua paljon myös muun yhteiskunnan osalta. Miettikää itse Suomea viime vuosisadan alussa ja tänään. Heidän pitää käydä suurin piirtein samat ruljanssit ehkä sotia lukuun ottamatta (toivottavasti).
- plutokratia
"Heidän pitää käydä suurin piirtein samat ruljanssit "
Tämä varauksella jos annetaan kapitalismin kehittyä luonnonvoimaisesti.
Mutta sen estämiseksi uusliberalismin talouspolitiikka on keksinyt vapaa-kaupan.
Sen idea on seuraava. Vahva valuutta voittaa aina heikomman. Kehittyneiden maiden yritykset saavat kalaisat talousvedet vapaaseen käyttöön suuraluksilla ja syöksevät paikalliset turmioon. Mm. Intiassa näin kävi n. 20 vuotta sitten. 400.000 tuhatta paikallista kalastuslaivaa m,enivät konkurssiin ja työttömiksi. Intia ei saanut senttiäkään korvauksia. Sama koskee kaikkia aloja, kaivoksia, maataloutta ym. Kehittyneet maat ottavat eivätkä anna mitään. Kehitysmaat eivät saa tuoda elintarvekkeita EU:hun omaan nähden 100 % voitollakaan. EU vie elintarvikkeita Afrikaan ja ottaa mineraalit ilmaiseksi.
Maailman talouden järjestelmässä Afrikan tulisi olla suuri maatalousaitta eikä nälkäkuolemien manner.
Vapaa kapitalismi jättää armotta pienet kehitysmaat ikuisesti lännen kapitalismin orjatyövoimamaiksi. - utok
Siellä lakkolaisia ja mielenosoittajia pamputetaan aivan kuten Suomessa 20 ja 30 luvuilla.
Suomalainen työmies antaa tuklensa lakkolaisille.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Persut = far-right Finns Party?
Eikös tuo tarkoita, että persut ovat äärioikeistoa? "In 2023, Petteri Orpo, of the National Coalition Party, unseated M337068Sanna Marin pitäisi palauttaa pääministeriksi
Oikeisto "voitti" vaalit valehtelemalla äänistäjille päin naamaa, joten heidät tulisi tuomita menettämään vaalitulos ja1143845Ei me olla sielunkumppaneita
jos sellaisia edes on. En tiedä miksi niin kovasti pidin sinusta, varmaan olisi paljonkin hyviä syitä, mutta ehkä olit v463796KÄVELYTREFFIT ?
Mikä on tuo konsepti. Ei kävely ole mitkään treffit. Se on hengailua, ilman mitään panostamista toiseen, go with the flo2501991Porno-ope?
Kaikenlaisia sitä nykyään Suomessakin on. Tai onhan niitä voinut olla aiemminkin, mutta ehkä paperilehtin aikakaudella e561896Hevosmies kylän kunnioitettu herra
Hei, eikö olis aika pistää "nuoriso" kuriin? Tiedämme miten teidän "yhteisö" toimii sekä kylän vanhin herra, olet poruka331870Opettaja teki pornoa sivubisneksenä
Jännittävää nähdä, koetaanko tämä ihan normaaliksi ja toivottavaksi kombinaatioksi kasvatusalalla. Voi mennä hyvin kiinn411462- 781283
Opettaja OnlyFansissa - Onko ihan OK?
Onko mielestäsi ihan OK, että peruskoulun luokanopettaja on virka-aikansa ulkopuolella aktiivinen aikuisviihteen tuottaj311234Tsekkoslovakialaiset Skoodat ei kelvanneet hesalaisille
Mutta jotain "polskifiiaatteja" Itä-Blokista kuitenkin hommaavat. No kommunistiakvaarioitahan nuo ovat muutenkin. https61186