Lue raamattua ja ymmärrä pelastus-sanoma oikein:

Kristuksessa

Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä, Hän on ainoa tie ELÄMÄÄN, valitse sinäkin Jeesus!

Sillä ei Jumala salli jumalattoman elää iankaikkisesti, vaan Hän tekee kopun kaikesta väärttdestä, synnistä ja jumalattomista. Synnin palkka ilman Kristusta on KUOLEMA:

Helvet.ti ei siis ole iankaikkisen elämän paikka, vaan: "H e l v e t t i" on toinen, KUOLEMA, se on lopullinen peruuttamaton elämän menetys iankaikkisesti. Ei yksikään ihminen joka sinne joutuu saa elämän lahjaa takaisin, vaan;" HEIDÄT POLTTAA SE TULI."

Helvetissä EI ole iankaikkista elämää, vaikka moni niin väittää!

Sillä ei Jumala salli jumalattoman elää iankaikkisesti, vaan Hän tekee kopun synnistä ja jumalattomista, synnin palkka on KUOLEMA.

Iankaikkinen elämä on mahdollista ainoastaan hänelle, joka uskoo Jeesukseen Kristukseen Lunastajanaan.

Se on Jumalan armosta saatu lahja, joka tulee heidän osakseen, jotka ovat ottaneet Jumalan armon vastaan Hänen Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

Toista tietä ei iankaikkiseen elämään ole, sillä vain Jeesus on: "Tie totuus ja elämä" ja joka uskoo häneen, niin hänellä on iankaikkinen elämä, mutta he jotka eivät usko, kuolevat iankaikkisen kuoleman: "Eikä heistä jää juurta eikä oksaa, sillä heidät polttaa se tuli."

H e l v e t t i on siis toinen KUOLEMA, se on lopullinen elämän menettäminen.

He eivät koskaan enää herää kuolleista, sillä he palavat loppuun kuin "oljenkorret", sillä ovat menettäneet Jumalan lahjoista suurimman, Elämän. Toinen kuolema on

yhtä lopullinen jumalattomille, kuin iankaikkinen elämä on heille, jotka Kristuksessa ovat.

Vain Kristuksessa on meille uskon kautta luvattu kuolemattomuus.

1

186

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi ressukoita

      Olet harhaoppinen. Raamatusta voisit lukea ja uskoa totuudenkin. Kadotus on iankaikkinen ero Jumalasta. Jumalattomien vaiva on ikuinen ja tusta väärästä valinnasta on iankaikkinen. Kieltämällä kadotuksen olemassaolon sinä tunnustit ettet ole uskova, vaan epäuskoinen. Ja se tarkoittaa samaa kuin pedon merkki otsassasi. Kieltämällä selvän Jumalan sanan sinä kumarrat petoa.

      Ilm. 14:9 Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä:
      "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,

      - Ilm. 14:10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
      Ilm. 14:11 Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin.

      Ilm. 14:12 Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Putin lähti takki auki sotaan....

      Luuli, että kolmessa päivässä hoidetaan, nyt on mennyt 3,5 vuotta eikä voitosta tietoakaan. Kaiken lisäksi putin luuli,
      Maailman menoa
      109
      3592
    2. Näitä venäjä-faneja tuntuu edelleen vaan riittävän - kummallista

      ja lähinnä siis ihan suomalaisia. Mitä hienoa ja hyvää he näkevät maassa joka on diktatuuri, maassa jossa ei ole sananv
      Maailman menoa
      232
      2358
    3. Ulkoistin makuaistini Yleisradiolle

      Nyt voimme luottaa siihen, että Virallinen Totuus tekee maistelutyön puolestamme. Me persulandiassa arvostamme priimaa,
      Maailman menoa
      0
      2130
    4. Sanna on pakottaja, domina

      Pakotti sadistisessti työttömät hakemaan töitä, josta seurasi hirmuinen työttömyys. Näin on asia, jos uskomme Hesarin k
      Maailman menoa
      39
      1885
    5. Skodan hankintaan painostaminen toi potkut

      Kylläpä on kovat keinot käytössä, kun on yritetty pakottaa hankkimaan Skoda painostuskeinoilla. Kyllä valinnan pitää oll
      Skoda
      9
      1679
    6. Harmittaa ettei paluuta entiseen enää ole

      Paluuta entiseen ei ole koska pilasit kaiken.
      Ikävä
      95
      1128
    7. No onneks ei tartte sit olla

      Mustis ku se ootki sinä itte 😂😂 Oon pelännyt että ehkä teille kehkeytyy jotain enemmän ku niin paljon yhteistä mut....
      Ikävä
      5
      940
    8. Mitä sun päässä oikeen liikkui

      Silloin kun menit laittamaan sille viestiä? Jotenkin tosi outoa?
      Ikävä
      51
      892
    9. Lahden kolarisuma ja automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä

      Olisiko uudehkojen autojen automaattinen hätäjarrutusjärjestelmä vähentänyt kolareiden määrää tuolla Lahden tiellä? Sumu
      Yleistä autoilusta
      73
      881
    10. Sinkkuihmisten suppea kuva maailmasta.

      Siskoni on jo vannoutunut sinkku. Hän ei haaveile mitään suhdejuttuja. Mutta välillä mietin, miten vähän ja suppeasti
      Sinkut
      130
      832
    Aihe