Lue raamattua ja ymmärrä pelastus-sanoma oikein:

Kristuksessa

Jeesus Kristus on tie, totuus ja elämä, Hän on ainoa tie ELÄMÄÄN, valitse sinäkin Jeesus!

Sillä ei Jumala salli jumalattoman elää iankaikkisesti, vaan Hän tekee kopun kaikesta väärttdestä, synnistä ja jumalattomista. Synnin palkka ilman Kristusta on KUOLEMA:

Helvet.ti ei siis ole iankaikkisen elämän paikka, vaan: "H e l v e t t i" on toinen, KUOLEMA, se on lopullinen peruuttamaton elämän menetys iankaikkisesti. Ei yksikään ihminen joka sinne joutuu saa elämän lahjaa takaisin, vaan;" HEIDÄT POLTTAA SE TULI."

Helvetissä EI ole iankaikkista elämää, vaikka moni niin väittää!

Sillä ei Jumala salli jumalattoman elää iankaikkisesti, vaan Hän tekee kopun synnistä ja jumalattomista, synnin palkka on KUOLEMA.

Iankaikkinen elämä on mahdollista ainoastaan hänelle, joka uskoo Jeesukseen Kristukseen Lunastajanaan.

Se on Jumalan armosta saatu lahja, joka tulee heidän osakseen, jotka ovat ottaneet Jumalan armon vastaan Hänen Pojassaan Jeesuksessa Kristuksessa.

Toista tietä ei iankaikkiseen elämään ole, sillä vain Jeesus on: "Tie totuus ja elämä" ja joka uskoo häneen, niin hänellä on iankaikkinen elämä, mutta he jotka eivät usko, kuolevat iankaikkisen kuoleman: "Eikä heistä jää juurta eikä oksaa, sillä heidät polttaa se tuli."

H e l v e t t i on siis toinen KUOLEMA, se on lopullinen elämän menettäminen.

He eivät koskaan enää herää kuolleista, sillä he palavat loppuun kuin "oljenkorret", sillä ovat menettäneet Jumalan lahjoista suurimman, Elämän. Toinen kuolema on

yhtä lopullinen jumalattomille, kuin iankaikkinen elämä on heille, jotka Kristuksessa ovat.

Vain Kristuksessa on meille uskon kautta luvattu kuolemattomuus.

1

219

    Vastaukset 1

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • voi ressukoita

      Olet harhaoppinen. Raamatusta voisit lukea ja uskoa totuudenkin. Kadotus on iankaikkinen ero Jumalasta. Jumalattomien vaiva on ikuinen ja tusta väärästä valinnasta on iankaikkinen. Kieltämällä kadotuksen olemassaolon sinä tunnustit ettet ole uskova, vaan epäuskoinen. Ja se tarkoittaa samaa kuin pedon merkki otsassasi. Kieltämällä selvän Jumalan sanan sinä kumarrat petoa.

      Ilm. 14:9 Ja heitä seurasi vielä kolmas enkeli, joka sanoi suurella äänellä:
      "Jos joku kumartaa petoa ja sen kuvaa ja ottaa sen merkin otsaansa tai käteensä,

      - Ilm. 14:10 niin hänkin on juova Jumalan vihan viiniä, joka sekoittamattomana on kaadettu hänen vihansa maljaan, ja häntä pitää tulella ja tulikivellä vaivattaman pyhien enkelien edessä ja Karitsan edessä.
      Ilm. 14:11 Ja heidän vaivansa savu on nouseva aina ja iankaikkisesti, eikä heillä ole lepoa päivällä eikä yöllä, heillä, jotka petoa ja sen kuvaa kumartavat, eikä kenelläkään, joka ottaa sen nimen merkin.

      Ilm. 14:12 Tässä on pyhien kärsivällisyys, niiden, jotka pitävät Jumalan käskyt ja Jeesuksen uskon.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. 129
      1521
    2. Costa Rica on tympeän makuinen kahvi

      Ostin kahvin hinnan romahduksen kunniaksi Costa Rican "Premium Blendiä". Piti olla sataprosenttista arabialaista. No ain
      Maailman menoa
      108
      1436
    3. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      149
      1365
    4. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      246
      1238
    5. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      57
      1106
    6. Vieläkään ei voi opiskella kursseja korkeakoulussa?

      Vaikka lakiin tehty muutos hän ei saanut opiskella työttömyystuella. https://yle.fi/a/74-20244925
      Työttömyys
      19
      1086
    7. 74
      1082
    8. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      84
      931
    9. Onkin niin, että olet hulluna minuun

      mutta et uskalla sitä tuoda ilmi. Salaa haaveilet kiihkeästä suhteesta, vaan siihen se jää, ja syyksi esteet ja muut. S
      Ikävä
      43
      786
    10. Mitä on mietteissäsi

      Tänään?
      Ikävä
      66
      744
    11. Suolahden ostokeskus

      Kiinteistöyhtiö konkurssissa. Taisi jäädä vastikkeet maksamatta eräällä yrittäjällä.
      Äänekoski
      51
      692
    12. Mikä on hulluinta?

      Mitä ikäväsi kohde on tehnyt?
      Ikävä
      37
      676
    13. En olis uskonu

      et kuulut tollaseen porukkaan
      Ikävä
      102
      652
    14. Nyt ei enää ole

      Mitään mikä pitäisi mut hiljaa, kaikesta. Tämä on muutamalle henkilölle täällä.
      Ikävä
      42
      640
    15. Taidan luopua

      Sinusta.
      Ikävä
      36
      625
    16. Hämmentävä hetki: TTK:sta pudonnut Johanna Puhakka lataa pettyneenä: "Sitä ei voi kieltää"

      Johanna Puhakka ja Jurijs Jurza Trosenko tippuivat Tanssii Tähtien Kanssa -kisasta. Suositussa viihdeohjelmassa nähtiin
      Tanssii tähtien kanssa
      15
      618
    17. Meiltä löytyy kyllä älliä

      Vai mitä oot mieltä...
      Ikävä
      103
      597
    18. En haluaisi sanoa tätä

      Mutta olet sokea sille, mitä sinulla jo on! Jos minä olisin sinä, pyrkisin tekemään kaikkeni kohentaakseni nykyistä pari
      Ikävä
      40
      578
    19. Et taida olla ihan varma

      Päätöksestäsi?
      Ikävä
      67
      569
    20. Jälleen näin nainen unta sinusta

      Aika usein tulet uniini, enkä tiedä, mitä se tahtoo minulle sanoa. Tällä kertaa en ollut kotonasi, vaan ulkona jossain t
      Ikävä
      28
      569
    Aihe