He söivät ennen vaaleaa ohrasta tehtyä leipää eli rievää joka nautittiin yleensä kahvin kera. Lisäksi he söivät verestä tehtyä makkaraa eli mustaamakkaraa.
Nyt he syövät samaa kuin suomalaiset.
Nyt he syövät samaa kuin suomalaiset.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 24
Vanhimmat
Ja mikähän oli kirjoituksesi pointti? Oikeat tamperelaiset syövät edelleen mustaamakkaraa ja rievää. (junalla tulleet jotain muuta) Siis, syökö muut suomalaiset muka samaa? Salli minun hieman epäillä tätä ja hymyillä myös lievästi avauksellesi. :-DD
Mustamakkarajonot on lyhentyneet Tammelantorilla sitten 1970-luvun. Tapolan lisäksi oli muitakin. Esimerkiksi Peltonen. Ja metrien jonot. Kymmenien metrien
Kun mustaa saa nykyään joka marketin lihatiskiltä ei tarvitse jonottaa Tammelantorilla räntäsateessa. Niissäkin kaupoissa missä ei ole lihatiskia saa mustaa vakuumipakkauksessa, jota kyllä ei syödä kuin hätätapauksessa.
Sä ostat Tapolaa.
http://www.fineli.fi/food.php?foodid=30371&lang=fi
Mustamakkara on ollut ja on myyntitiskistä ostettava heti syötävä ruoka.
Vaikka kilohinta on jo huikea ravintona ajaa yli Hampurilaisista ja täytettyistä patonkin pätkistä.
Tulee syötyä n. kerran viikossa. Kolestrolini on 3,6 ja Hb 145-168.
Kun kalori tarve on 2200 kcal vrk ei pelkästään n. 8 €/kg hintaista ruokaa voi syäödä ainoana ateriana, ruoasta on selvittävä alle 7 € vrk.
1970-luvulla oli muitakin mustamakkarayrittäjiä. Esimerkiksi Peltonen. Tapolan jonossa seisoneet katsoi nokka pystyssä Peltosen kojun eressä olevaa porukkaa.
Peltonen on lopettanut mutta Teivo tekee vielä. Ja se onkin parasta.
Eihän Teivo tee itse mustaa, olikos se oikeasti Savupoikien mustaa? Teivohan ei ole edes kauan myynyt mustaa.
Olen satakuntalainen .mutta olen syönyt koko ikäni lapsesta asti mustaa makkaraa .samoin muutkin meidän kylällä.Samoin pohjamaalla.joten mustan makkaran tamperelaisuus on tuulesta temmattu.
Kyllä varmaan,mutta Tampereelta se on alunperin lähtösin
Ei meidän mummolan teuraseläimet kyllä varmasti olleet Tamperetta nähneetkään! Eikä isovanhemmatkaan. Verimakkaraa kyllä tehtiin. Tampereelta, pyh - navetasta ja pellolta ne tuli ainekset.
Tolellisessa mustamakkarassa on vain verta ja rasvaa.
Ohraa mahdollisimman vähän. Verta ja rasvaa niin maistuu. Vähän apout nuorison keskuudessa.
Peltonen oli Peltonen. Se mustamakkara oikein tirisi rasvaa.
Tamperelaiset syövät aamulla ruispuuroa ja lämmintä lehmän maitoa. Päivällä he syövät rievää, jonka päällä on tuhti kerros silavaa. Juovat päälle lämmintä lehmön maitoa.
Illalla tamperelaiset syövät mustaa makkaraa ja paistettua perunoita ja juovat päälle lämmintä lehmän maitoa.
Pyhinä ruokavaliota piristää suolakala ja kotikalja.
Tampereella tammelantorilla oli 60 luvulla useita mustamakkarakoppeja.
kuulin aikoinaan tarinan eräästä mustamakkarakauppiaasta joka toi makkaraa torille lempäälän suunnalta(ei ollut vielä moottoritietä)matkan varrella oli sikala jonka jäteojaan makkarakuorma kaatui.ei kun uudelleen lämmitys.myyntiin ja asiakkaat kehuivat olipa hyvä suola.tarina on tosi.
Kun tamperelainen lähtee keskustaan jollekin asialle, niin hän ottaa mukaansa tuhdit kotitekoiset eväsleivät ja maitopullon. Tamperelainen ei luota ravintoloiden ruokiin, koska niissä on paljon heiniä ja muuta kasvillisuutta. Silavaa ravintoloiden ruuissa ei ole ollenkaan ja se on huono asia tamperelaisen mielestä.
Kyllä rievä ja mustamakkara ovat aina Tampereella suosituimpia ruokia. Jopa Miss Mansekin tykkää siitä.
Ugalabugala. Mää syän ihmisiä ja mää syän sut!
Kyllähän rievä maistuu muillekki kuin tamperelaisille ja mustamakkara.
Mustamakkara on täyttä paskaa niin viimesen päälle.
Eipä joudu ruoansulatus niin koville kun on jo valmista tavaraa...
Et itse edes syö mutta olet täyttä paskaa
Tampere on wings city (chicken wings).