Paimion ainoissa liikennevaloissa on jotain outoa.

Kun tulin Ala-Vistalta päin ja aikomukseni oli kääntyä vasemmalle Kaaritielle päin, lähti vastaani Ylä-Vistalta päin naishenkilön ohjastama auto, joka kääntyi Turkuun päin aivan edestäni ja kolari meinasi tulla. Minulle paloi varmasti vihreä ja olin sen syttymistä vasemmallekääntyvien kaistalla jo kotvan odottanut.
7268
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Varsin ikävää. Miten voisimme olla avuksi? Järjestettäisiinkö vahtuvuorot liikennevaloihin?

Äänestä
  • Tosiaan, kyllä vastaantulijan täytyi olla värisokea. Ei kaikki voi dementiastakaan johtua, kun ikää oli vasta pari-kolmekymmentä vuotta. Mielestäni värisokeilta blondeilta pitäisikin kaupunkiajo vallan kieltää.

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tosiaan, kyllä vastaantulijan täytyi olla värisokea. Ei kaikki voi dementiastakaan johtua, kun ikää oli vasta pari-kolmekymmentä vuotta. Mielestäni värisokeilta blondeilta pitäisikin kaupunkiajo vallan kieltää.

    Paimio kaupunki! Paimiossa kaupunkiajoa! Kas kun ei ruuhkaa!

    Äänestä

  • ap. kirjoitti:

    Tosiaan, kyllä vastaantulijan täytyi olla värisokea. Ei kaikki voi dementiastakaan johtua, kun ikää oli vasta pari-kolmekymmentä vuotta. Mielestäni värisokeilta blondeilta pitäisikin kaupunkiajo vallan kieltää.

    Ei värisokeus estä ymmärtämästä liikennevaloja. Punainen lamppu on ylhäällä, keltainen keskellä ja vihreä alhaalla.

    Äänestä

Järjestetään yhteistoimin kunnan rajoille valvonta. Vaihtoehtoja tähän toimintamalliin on olemassa kaksi:

1. Varmistetaan, ettei värisokeita ihmisiä pääse kunnan rajojen sisäpuolle. Näin välytään sekä liikenneonnettomuuksilta että rasismilta sillä värisokeus ei ole rotu tai ikäluokka.

2. Varmistetaan, ettei sähköä pääse kunnan rajojen sisäpuolelle. Näin liikennevalot eivät toimisi,,, ja ihmiset joutuisivat noudattamaan niitä samoja kärkikolmioita jotka ovat esi-isiemme liikennekäyttäytymistä rajoittaneet jo vuosisatojen ajan. Ei täällä kolaroitu ennen liikennevalojakaan

Äänestä

Niin no varmaan palo vihree ja myös sille toiselle. On näitä nyt ennekin ollut, että vastakkaisista suunnista vasemmalle kääntyville palaa samanaikaisesti vihree. Se vaan on tärkeetä huomioida, että suoraan menevillä ei silloin pala vihree vaan punainen. Tuo samanaikaisesti vastakkain vasemmalle kääntyville on hyvinkin mahdollista silloin, kun on tunnistimet käytössä eli ei mennä normiasetusten mukaan.

Äänestä

No tämähän on aivan luonnollista ja nopeuttaa risteyksessä kääntyvien sujuvaa menoa.
Jos olet ollut hieman väärällä kaistalla niin silloin nokat voivat hipoa toisiaan, muuten ei ole mahdollista törmätä. Saattaa olla, että vastaantulijakin on ollut hieman väärin ryhmittynyt. Autot leikkaavat keskikohdan aika kaukaa toisistaan jos ryhmitytään oikein.
Samaan aikaan ei voida ajaa suoraan jos kääntymiselle palaa vihreä valo paitsi erillisellä kääntymiseen ohjatulla vihreällä valolla.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


ihmeellistä kirjoitti:

Kun tulin Ala-Vistalta päin ja aikomukseni oli kääntyä vasemmalle Kaaritielle päin, lähti vastaani Ylä-Vistalta päin naishenkilön ohjastama auto, joka kääntyi Turkuun päin aivan edestäni ja kolari meinasi tulla. Minulle paloi varmasti vihreä ja olin sen syttymistä vasemmallekääntyvien kaistalla jo kotvan odottanut.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu